Polislik NFT’leri için çağrılar, dolandırıcılık arttıkça zemin kazanıyor


Belirsizlik dünyasında, değiştirilemez tokenlerin (NFT’ler) benzersizliği garanti ederek bir istikrar görünümü getirmesi gerekiyordu.

Belirteçlerin dijital çalışmayı, sanal gayrimenkulü ve hatta bir video oyununda veya meta veri deposunda değişmez bir şekilde temsil etme yeteneği, NFT’leri kâr için çevirmek isteyen meraklılar ve tüccarlar arasında ilgi uyandırdı.

olarak toplam NFT pazarı izlenen by CryptoSlam, Ocak 2021’de aylık 54 milyon ABD dolarından biraz fazla olan satışlardan Mayıs 2022’de 3 milyar ABD dolarına katlanarak büyüdü.

Küresel NFT pazar büyüklüğünün 2021’den 2026’ya kadar yıllık %35,3’lük bir bileşik büyüme oranıyla 147 milyar ABD doları büyümesi bekleniyor, binaen Infiniti Research Ltd.’nin bir birimi olan TechNavio’ya

İngiltere merkezli pazar araştırma firması, büyümenin yaklaşık %43’ünün Asya Pasifik bölgesinden, Singapur, Çin ve Filipinler’in kilit pazarlar olarak ortaya çıkacağını söyledi.

Ancak sektöre olan ilgi arttıkça kötü oyuncular da arttı.

Vahşi Batı

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) Haziran ayı başlarında yüksek profilli bir içeriden öğrenenlerin ticareti davasında ücretli NFT ticareti yapmak için içeriden bilgileri kullandığı iddiasıyla elektronik dolandırıcılık ve kara para aklama ile NFT pazaryeri OpenSea’nin eski bir çalışanı.

Nate Chastain’in iddiaya göre, platformun ana sayfasında hangi NFT’lerin yer alacağına dair içeriden edindiği bilgilerden yararlanarak, genellikle orijinal değerlerinin iki ila beş katını netleştirmeye yardımcı oldu. Eylemlerini gizlemek için Chastain’in birden fazla anonim cüzdan ve OpenSea hesabı kullandığı iddia edildi.

ABD Avukatı Damian Williams, o sırada DOJ tarafından yayınlanan bir basın açıklamasında, “NFT’ler yeni olabilir, ancak bu tür bir suç planı değil” dedi. “Bugünün suçlamaları, bu ofisin, ister borsada ister blok zincirinde gerçekleşsin, içeriden öğrenenlerin ticaretini ortadan kaldırma taahhüdünü gösteriyor.”

Mart ayının başlarında, 1 milyon ABD Doları değerindeki NFT dolandırıcılığının arkasındaki 20 yaşındaki iki içerik oluşturucu olan Ethan Vinh Nguyen ve Andre Marcus Quiddaoen Llacuna, ücretli dolandırıcılık ve kara para aklama için komplo ile.

Frosties NFT koleksiyonunun işleyişinin arkasında oldukları ve yatırımcıların karikatür dondurma dijital koleksiyonlarına 1 milyon ABD dolarını akıttıktan sonra fonları sömürdükleri iddia edildi.

İkilinin ayrıca, “Köz” olarak tanıtılan ve muhtemelen yaklaşık 1,5 milyon ABD Doları gelir elde etmesi beklenen ikinci bir NFT setinin satışını başlatmaya hazırlandığı iddia ediliyor.

soğuklar
Frosties NFT’lerinden oluşan bir koleksiyon. Resim: Açık Deniz.

Büyük isim yatırımcıları bile bu karışıma kapılabilir; Hollywood komik adamı Seth Green kısa süre önce bir kimlik avı dolandırıcılığında dört NFT’yi kaybetti.

Yeşil o zamandan beri iyileşti yüksek ödüllü Bored Ape Yacht Club (BAYC) #8398 için Ethereum’da yaklaşık 300.000 ABD Doları ödeyerek belirteçlerden biri. Green’in jetonu kurtarmak için çok fazla fork yapması gerekiyordu çünkü yaklaşan bir sitcomun yıldızıGreen artık tokenin sahibi değilken geleceği şüpheliydi.

BAYC’nin kurucu ortağı Gordon Göner son zamanlarda eleştirilen BAYC topluluğunun Mayıs ayı başlarında saldırıya uğramasının ardından birçok Web 3.0 topluluğu arasında popüler olan bir platform olan Discord.

Göner, kullanıcıların Mayıs ayı başlarında bir saldırıda yaklaşık 200 ETH kaybetmesinin ardından platformun “Web3 toplulukları için çalışmadığını” söyledi. Dolandırıcılar sunucuya erişim sağladıktan sonra, cüzdanlarını ve varlıklarını dolandırıcılara bağladıklarını bilmeden, topluluk üyelerinin takip etmeleri için orijinal görünen bağlantılar gönderdiler.

Görünüşe göre meşru, yüksek profilli NFT koleksiyonları bile halı çekmelere karşı bağışık değildir.

Twitter kripto dedektifi ZachXBT kısa süre önce bildirdi arkasındaki ekipten 1,4 milyon ABD doları tutarındaki halı çekişinde “Yalnızca Oyuncular” NFT projesiKasım 2021’de projeyi başlatan bir grup profesyonel sporcunun ürünlerine özel erişim sözü verdi.

Çok sayıda ürünün görünmediği ve Zoom toplantılarının iptal edildiğine dair çok sayıda rapordan sonra, kurucular projeye ilgi göstermediklerini, ancak yol boyunca yapılan fonları cebe indirerek projeden uzaklaştılar.

Withers KhattarWong LLP’den Shaun Leong, “Birçok yönden kripto alanı bir krizden geçiyor” dedi. çatal. “Ağırlıklı olarak düzenlenmemiş, ‘alıcıların dikkatine’ çerçevesinden dijital varlıkların uygun şekilde sınıflandırıldığı yasal bir çerçeveye geçiyoruz. [and] yasal sonuçların çok şeffaf hale getirildiği yer” dedi.

“Birçok yönden, kripto alanı bir krizden geçiyor.”

– Shaun Leong, KhattarWong LLP

Devamını oku: Kripto çantalarınızı tutun, düzenleyiciler geliyor

Leong, Terra-LUNA krizinin ardından mevzuattaki adımın geri döndüğünü söyledi. düzenleyici eylem 2008’deki Küresel Mali Krizin ardından.

NFT veri toplayıcı CryptoSlam stratejisti Yehuda Petscher, sektördeki dolandırıcılık yeterince uzun sürdüğü için “temizleme zamanı” dedi. çatal. “Her zaman alanın kendi kendini denetleyebileceğini ve düzenlemelere ve diğer şeylere karışan avukatlara ihtiyacımız olmayacağını umuyordum” dedi. “Ama yapıyoruz; gerçekten yapıyoruz.”

“Her zaman alanın kendi kendini denetleyebileceğini ve düzenlemelerle ve diğer şeylerle ilgilenen avukatlara ihtiyacımız olmayacağını umuyordum.”

– Yehuda Petscher, CryptoSlam

NFT’ler ve kriptodaki suçların sayısındaki keskin artışa rağmen, genel işlemlerin yüzdesi olarak dolandırıcılık, geleneksel finansı gölgede bırakıyor.

Kripto para birimlerine dayalı suçlar 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve yasadışı adresler yıl boyunca 14 milyar ABD dolarına ulaştı; bu rakam 2020’de 7,8 milyar ABD dolarına yükseldi. “2022 Kripto Suç Raporu” Chainalysis tarafından. Blockchain veri platformu tarafından izlenen tüm kripto para birimlerindeki toplam işlem hacmi, 2020’ye göre %567 artarak 2021’de 15,8 trilyon ABD dolarına ulaştı.

Ancak Chainalysis, yasa dışı adresleri içeren işlemlerin, bu tür işlemlerin değeri şimdiye kadarki en yüksek seviyeye ulaşmasına rağmen 2021’de kripto para birimi işlem hacminin sadece %0,2’sini temsil ettiğini söyledi.

Buna karşılık, Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC), suç gelirlerinin miktarda dünya çapında ekonomik çıktının %2,7’sinin aklanmasıyla, küresel GSYİH’nın %3,6’sına tekabül etmektedir.

Şerifi ara

Yüzdelerdeki keskin farklılıklara rağmen, kripto ve NFT’lerin yüksek profilli doğası düzenleyicilerin dikkatini çekti.

Dijital hukuk uzmanı ve Avustralya ticari hukuk firması PiperAlderman’ın ortağı Michael Bacina, “Bir işletmenin işleyişi sırasında yanıltıcı ve aldatıcı davranışları ve mantıksız davranışları yasaklayan çok sağlam tüketici koruma yasalarımız zaten var” dedi. “Ve bunların NFT’lerle ilgili olarak uygulanmaması ve uygulanmaması için hiçbir neden yok.”

Bu muhakeme, Singapur’daki bir yüksek mahkeme, bir BAYC’nin ticaretine karşı, küresel olarak uygulanabilen, tahmini 500.000 ABD Doları değerinde bir ihtiyati tedbir kararı verdiğinde, çoğunlukla ademi merkeziyetçi bir endüstride yargı erişiminin sınırları için ilk gerçek dünya testlerinden birini işaret ettiğinde açıktı. .

Devamını oku: CBDC’leri zorlayan hükümetler, Terra Classic’in mücadelelerinde kan kokusu alıyor

Başka bir davada, Londra’daki Yüksek Adalet Divanı yönetilen temsil ettiği sanat eseri olmasına rağmen NFT’lerin “mülk” olduğunu yapmadı aynı ayrıcalığın tadını çıkarın. Birkaç gün önce Çin’deki bir mahkeme, NFT’lerin mülkiyetle aynı haklara sahip olduğuna karar verdi.

Withers KhattarWong’dan Leong, bu gibi durumlarda karar vermenin iki faktörden dolayı daha da karmaşık hale getirildiğini söylüyor: uluslararası yargı alanlarında faaliyet göstermek ve kripto topluluğu içindeki kullanıcının kimliğini gizleyebilecek güçlü mahremiyet ahlakı.

Devamını oku: Singapur mahkemesinin NFT transferini engellemesi yasal gözetimi test ediyor

Mahkemeler ve düzenleyiciler için önemli bir zorluk, doğası gereği merkezi olmayan bir sektörde uygulamadır.

Blockchain meraklıları, kuruluşların ve bireysel davranışların hukuk veya bir felsefe felsefesi yerine yazılım “kodu” tarafından yönetilmesi gerektiğini savunuyorlar. “Kod Kanundur.”

Ancak bu argüman, Solana merkezli bir borç verme protokolü olan Solend’in arkasındaki merkezi olmayan özerk kuruluş (DAO), Pazar günü tasfiye riski altındaki bir cüzdanın kontrolünü ele geçirmesine izin verecek bir yönetim oylamasını bozduğunda test edildi.

“Nasıl yapılacağına dair kanunlarınız olacak. [DAOs] kurulur, ne tür bir yasal çerçeve içinde bulunur, kod denetimleri [etc]Avustralya’nın kripto para düzenlemesinde önde gelen seslerinden biri olan Senatör Andrew Bragg, şunları söyledi: çatal bir röportajda. “Korkarım bu tür şeyler kendi kendini düzenleyemez. Bunun için üzgünüm.”

Bragg’in yorumları, hükümetler, düzenleyiciler ve mahkemeler coğrafi erişimlerini genişletmek için güçlerini giderek daha fazla kullandıkça geliyor.

ABD’nin New York Güney Bölgesi avukatının küresel bir erişim sağladıbir emir ABD New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi tarafından onaylandı ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Terraform Labs Pte. Ltd. ve CEO Kwon Do-hyung, bir blok zinciri teknolojisi olan Mirror Protocol ile ilgili federal menkul kıymetler yasalarının olası ihlalleri nedeniyle.

NFT’ler ve kripto ile ilgili düzenlemelerin nerede yerleştiğine bakılmaksızın, bazıları yasayı tamamlamak için blok zincir teknolojisinin kullanılmasını önermektedir.

PiperAlderman’dan Bacina, “Blockchain teknolojisinin hukukun işleyişini iyileştirmesi için büyük bir fırsat var” dedi. çatal.

Bacina, akıllı sözleşmelerin, gerekli tüm verilerin zincir üzerinde hazır bulunması nedeniyle ticari anlaşmazlıkların uygulanmasının maliyetini önemli ölçüde azaltabileceğini açıkladı.

Bacina, bunun hem ticari anlaşmazlıklar için giriş engelini azalttığını, hem de maliyetler düştükçe daha düşük parasal değer anlaşmazlıklarının zorlayıcı olabileceği anlamına geldiğini ve ticaret hukuku davalarını daha düşük net varlıklı bireyler için daha erişilebilir hale getirdiğini söyledi. çatal.

Bacina, bir uyarı olarak, bu olmadan önce, hala ele alınması gereken bir alan olduğunu söyledi.

Bacina, “Ekonomimizin önemli bir bölümünü gerçekten ele geçiren çok sayıda süper otomatik akıllı sözleşme görmeden önce birkaç yıl olacak” dedi. “Kendi kendini süren arabalar noktasında değiliz ve henüz akıllı sözleşmelerden doğrudan fatura tahsilatları yürüteceğiniz bir noktada değiliz.”

Her iki durumda da, erken benimseyenlerin kanun kapsamı dışında faaliyet gösterme hayalleri, sektördeki artan dolandırıcılık nedeniyle suya düşmüş gibi görünüyor.

CryptoSlam’den Petscher, “Yaptığımız şeyin ruhunu kaybettiğinizi düşünüyorum” dedi. çatal.

Petscher, “Bunun kendi başımıza üstesinden gelebileceğimiz bir şey olduğu ve dünyaya bunun nasıl yapılacağını göstereceğimiz ve bunu daha iyi yapacağımız için heyecanlandık” dedi. “Bu düzenlemelere ihtiyacımız olmadığını hissettik” dedi. “Ve yine, sanırım yetersiz kaldık.”

Kaynak : https://forkast.news/calls-policing-nfts-gains-ground-frauds-rise/

Yorum yapın