Polestar 2 sahipleri, bir yazılım güncellemesi sayesinde artık Apple CarPlay’e sahip – Teknolojik Haberler


Polestar nihayet kablosuz bir yazılım güncellemesi aracılığıyla tamamen elektrikli Polestar 2 sedanına Apple CarPlay’i ekleyerek, otomobil üreticisini iPhone kullanan çok sayıda otomobil müşterisine açıyor.

Polestar, 6 Haziran’da bir tweet’te güncellemeyi bu ay içinde yayınlayacağını söyledi. Şirket, Çarşamba günü değişikliği not eden bir güncelleme tweetledi. Volvo’nun kardeş markası bu yaz sonunda Apple CarPlay’i akülü elektrikli SUV’larına dahil edecek.

Bu hareket dikkate değer çünkü Polestar Google ile derinden uyumlu. Polestar, Google’ın Linux üzerinde çalışan ve radyo ve araç ayarlarından navigasyon ve iklim kontrolüne kadar her şeyi kontrol etmek için temel işletim sistemi olarak kullanılan açık kaynaklı bir işletim sistemi olan Android Automotive işletim sistemini sunan ilk şirketti.

Sonuç olarak, Polestar yalnızca Android Auto’yu sundu, bu da Android Automotive OS ile karıştırılmamalıdır. Apple CarPlay gibi, Android Auto, bir işletim sisteminin üstünde yer alan ve kullanıcıların akıllı telefonlarından belirli uygulamaları ve işlevleri aracın orta ekranına yansıtmasını sağlayan ikincil bir arayüzdür. CarPlay, iPhone kullanıcılarının Siri aracılığıyla müzik değiştirmesine, uygulamaları kullanmasına ve iletişim kurmasına olanak tanır.

Yeni EV’lerin çoğu hem Apple’ın hem de Google’ın sistemleriyle uyumlu olsa da, Polestar bir dayanak noktasıydı. (Her ne kadar yaklaşmakta olan Polestar 3, muhtemelen en başından itibaren CarPlay’i içerecek olsa da.) Carplay’in eklenmesi, Apple’ın gösterge tablosuna hakim olma yarışında Google’ı yenme arayışını ilerletiyor.

Duyuru, Apple’ın bu ay 2022 Apple Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda yeni nesil CarPlay sisteminin önizlemesini takip ediyor. iPhone üreticisi, yeni sistemin aracın tüm gösterge paneline güç sağlayacağını ve sürücülere ekranın görünümünü ve hissini kişiselleştirmek için çeşitli yollar sağlayacağını söyledi.

Hem Apple hem de Google, oluşturduğu veriler ve pazarlama fırsatları dahil olmak üzere sürücü deneyiminden yararlanmanın daha fazla yolunu buluyor. Bu, özellikle dijital ekranlar büyüdükçe ve akıllı telefonlar akıllı ev cihazlarıyla üçgenleşmeye başladığında geçerlidir.

Bu arada, CarPlay dramatik bir metamorfozdan geçmek üzeredir. Araç teşhisine genişletmek, Apple’ın CarPlay’in Google’ın Android Otomotiv İşletim Sistemine benzer bir işletim sistemi olarak işlev görmesini istediğini gösteriyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/22/polestar-2-owners-now-have-apple-carplay-thanks-to-a-software-update/

Yorum yapın