Plaj Temizleme Robotu Tahoe Gölü’nün Kıyılarını Eliyor


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

(Fotoğraf: Deniz Temizleyicileri)
Kuzey Kaliforniya’nın görkemli Tahoe Gölü’nü yakın zamanda ziyaret ederseniz, kumda seyreden uzaktan kumandalı büyük bir arabanın neye benzediğini görebilirsiniz. Ancak BEBOT herhangi bir RC arabası değildir. Bir görevi var: sahildeki enkazları temizlemek.

BEBOT, kumdan çöpleri elemek için yapılmış, pil ve güneş enerjisiyle çalışan bir robottur. Searial Cleaners (bir kıyı atık yönetim şirketi) ve Poralu Marine (bir deniz inşaat firması) tarafından oluşturulan ortak bir üründür. İki şirket, Lig tarafından Save Lake Tahoe için düzenlenen yıllık bir gönüllü temizleme etkinliği olan Keep Tahoe Blue Stewardship Day’de hafta sonu BEBOT’u tanıttı.

Çok Küçük Değil, Çok Genç Değil, Sahil Şeridi Temizleme Makinesi

1300 pound’un üzerinde ve 7,5 fit uzunluğunda olan BEBOT, 100 litrelik toplama kabına sigara izmaritlerini, şişe kapaklarını ve diğer atıkları tırmıklayarak şaşırtıcı derecede sessiz bir iş çıkarır. (Ancak robot, yaklaşırken sahildekilere varlığını bildirir.) Operatörler BEBOT’u 150 fite kadar uzaktan kontrol edebilir ve robotu saatte maksimum 1,7 mile itebilir. BEBOT’un iki paleti, dik ve nispeten kayalık araziye “tırmanmasına” izin verir.

(Fotoğraf: Deniz Temizleyicileri)

BEBOT toplama kabını doldurduktan sonra, operatörler enkazı manuel olarak arayabilir ve herhangi bir doğal malzemeyi (kabuklar veya dalgaların karaya attığı odun gibi) kıyıya geri atabilir. Deniz Temizleyicileri diyor korumacılar, robotu “fauna, flora ve kum için güvenli” buldular – önemli bir ayrım, çünkü bir plaj temizleme robotu, yolundaki her şeyi yok ederse değersiz olurdu. Searial Cleaners ve Poralu Marine, halka açılmadan önce BEBOT’u deniz kaplumbağaları tarafından paylaşılan Florida sahillerinde test etti. Kaplumbağaların yuvalarına herhangi bir müdahalede bulunmamışlardır.

BEBOT gibi robotlar, mikroplastiklerin çevre ile bütünleşmesini önlemek için gereklidir. Test aşamasında, Searial Cleaners ve Poralu Marine, (çıplak gözle) çok temiz görünen özel sektöre ait, düzenli olarak bakımı yapılan iki kumsalda BEBOT’u çalıştırdı. BEBOT yine de önemli miktarda çöp topladı ve etkinliğini küçük döküntülerle veya kum yüzeyinin birkaç santim altına gizlenmiş olanlarla kanıtladı. Bu çöp kumdan ne kadar erken çıkarılırsa, daha küçük parçalara ayrılması ve vahşi hayata veya su kaynaklarına zarar vermesi için o kadar az zaman kalır.

Searial Cleaners ve Poralu Marine, USDA Orman Servisi ile ortaklaşa olarak, hem yoğun plaj günlerinde hem de mesai saatleri dışında Tahoe Gölü kıyısında BEBOT çalıştırmayı planlıyor. Kuruluşlar, BEBOT’un plaj sakinlerini kıyıları temiz tutmanın yanı sıra plaj çok kalabalık olmadığında kumları koruma konusundaki sorumlulukları konusunda uyaracağını umuyor.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/electronics/337324-beach-cleaning-robot-sifts-lake-tahoes-shores

Yorum yapın