PixMob Bileklik Protokolü Tersine Mühendislik Altyapısı


PixMob bilekliğinin arkasındaki fikir basittir – bir konserde organizatörler bunları konsere gidenlere dağıtır ve gösteri sırasında komutları iletmek için kızılötesi projektörler kullanılır, böylece hepsi senkronize olarak yanar. Bazen, etkinlikten sonra katılımcıların bu bilezikleri eve götürmelerine izin verilir ve birkaç bilgisayar korsanı onları yeniden kullanmak için bir şans verir.

Ancak protokol özeldir ve henüz bu bileklikleri parçalara ayırmadan veya mikro denetleyiciyi yeniden başlatmadan yeniden kullanan birini görmedik. [Dani Weidman] bize nasıl olduğunu söyler [Zach Resmer]temellerini attılar bu bilekliklerin protokolünün tersine mühendislik.

Bilgisayar korsanları çiftimiz işe çevrimiçi olarak yardımsever bir yabancıdan birkaç kayıt alarak başladı ve bu kızılötesi kayıtlarını bilekliklerinde tekrar oynatmaya başladı. Birçoğu tepki vermedi – muhtemelen konfigürasyon paketleriydi, ancak üçü bilekliklerin farklı renklerde yanıp sönmesine neden oldu. Bu kayıtları ikili paketlere çevirdiler ve Dani farklı olası kombinasyonlardan geçti, burada ve orada bitleri ayarladı, paketleri iletti ve hangilerinin geçerli olarak kabul edildiğini gördü. Sonunda, yaklaşık 100 geçerli paketi vardı ve hatta renk animasyon baytları ve hareket duyarlılığı modu etkinleştirme paketleri gibi bazı protokol özelliklerini çözdüler.

GitHub deposu bazı iyi belgeler ve hatta bir video, IR vericili bir Arduino’da çalıştırabileceğiniz örnek kod ve hatta Flipper Zero ile gönderebileceğiniz bazı paketler sağlar. Bu cihazın dahili özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız 2019’da sunduğumuz incelemeye göz atın.
Kaynak : https://hackaday.com/2022/08/06/pixmob-wristband-protocol-reverse-engineering-groundwork/

Yorum yapın