Pivo, Nijeryalı nakliye şirketlerini ısmarlama bir dijital bankayla güçlendiriyor, 2 milyon dolarlık başlangıç ​​finansmanı alıyor • Teknolojik Haberler


Afrika’daki farklı sektörlerdeki tedarik zincirlerindeki çoğu küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ), siparişleri günler içinde yerine getirir ancak birkaç hafta ve bazen aylar sonra faturalarını alır. Bu, iş yapmanın o kadar verimsiz bir yolu ki, sonuçta nakit akışı sorunlarına yol açıyor – ve bunun da ötesinde, parçalanmış ödeme tahsilatı ve takip süreçleri var.

Son zamanlarda, startup’lar belirli bir sektörü seçerek ve içindeki KOBİ’lere çözümler sunarak yukarıdan aşağıya bir yaklaşım benimsemiştir. Böyle bir girişim, Pivobir banka hesabı, bir banka kartı ve ödemeleri takip eden dijital faturalama araçları sağlayarak nakliyecilerin daha hızlı ödeme almasına yardımcı olur.

tarafından kurulan girişim, Nkiru Amadi Emina ve İjeoma Akwiwu Temmuz 2021’de, bugün 2 milyon dolarlık bir başlangıç ​​turunu kapattığını duyuruyor. Pivo yaptığı açıklamada, finansmanı mevcut ürünleri yükseltmek, yeni ürünler oluşturmak, yetenek kiralamak ve ilk pazarı olan Lagos ve özellikle Doğu Afrika’daki diğer Afrika ülkeleri dışına genişletmek için kullanmayı planladığını söyledi.

Pivo, büyük imalat tedarik zincirlerindeki KOBİ satıcılarına kredi, ödemeler ve gider yönetimi gibi finansal hizmetler sağlıyor. lansmanından beri.

2017’de Amadi-Emina, Kuzey ve Orta Afrika’daki e-ticaret markalarını hedef alan ve daha sonra Afrika’nın en önde gelen e-lojistik oyuncularından biri olan Kobo360 tarafından satın alınan bir talep üzerine teslimat platformu başlattı. Lojistik tedarik zincirinin her iki ucunda da var olan göze batan likidite sorunlarına, Kobo360’ta geçirdiği süre boyunca – önce bir kurumsal hesap yöneticisi ve liman operasyonları başkanı olarak ayrılana kadar – tanık oldu. Kamyoncuların kargo taşımak için Kobo360, Lori Systems ve MVX gibi lojistik şirketlerinden nakit avans alması gerekiyor; bu arada, bu şirketler aynı zamanda üreticilerin kargoyu kamyonculara dağıtmak için zamanında ödeme yapmalarını da şart koşuyor.

Teknolojik Haberler’a bir röportajda Amadi-Emina, “Çoğu durumda, nakit akışını yönetmenin bu işletmeler için birincil sorun olduğunu öğrendik – ya yoktu ya da sadece kağıt tabanlıydı” dedi. “Ödemelerin çoğu nakit olarak yapıldı ve başta lojistik sağlayıcılar olmak üzere büyük imalat tedarik zincirlerinde faaliyet gösteren KOBİ satıcıları için bu çeşitli sorunları çözmeye yönelik finansal hizmetler sunan bir dijital banka kurmayı düşündük. sonra yavaş yavaş tedarikçi ceplerine ve her şeyin sonuna doğru ilerliyor.

Pivo, imalat tedarik zinciri ilişkilerinden yararlanır ve bu örnekte çoğunlukla kamyoncular olmak üzere içlerindeki KOBİ’lere finansal hizmetler dağıtır. Platformu Pivo Capital’in kredi oyunu, kamyoncular için bir erken ödeme alternatifi olarak hizmet ediyor ve lojistik şirketlerinin tipik olarak operasyonlar sırasında ortaya çıkan – mazot ve sürücü harcırahı gibi – ön maliyetlerle başa çıkmasına olanak tanıyor. Ödeme mutabakat kolu olan Pivo Business, bu küçük işletmelerin eşler arası transferler yoluyla ödemeleri kolaylaştırmasına ve harcama kontrollü banka kartlarıyla ödemeleri takip etmesine yardımcı olur. Amadi-Emina, tüm bu özelliklerin Pivo’yu 4 milyar dolarlık adreslenebilir pazar fırsatının önemli bir bölümünü yakalamaya iteceğini açıkladı.

Pivo’nun ilk hamle avantajına sahip olduğu devasa bir pazar. Navlun sektöründe kayda değer bir rakibi yok gibi görünse de, müşterileri hızlı tüketim malları (FMCG) alanındaki KOBİ’ler olan başka bir YC mezunu olan Duplo gibi girişimler, uzun vadede ciddi bir rekabet oluşturuyor. platformlar, büyümeyi çoğaltmak için başka sektörler arar. Bununla birlikte, kendi sektöründe, e-lojistik şirketlerinin kendi bünyesinde benzer bir platform oluşturabileceğine dair bazı endişeler de var (örnek olarak, Kobo360’ın Payfasta’sı).

CEO, Teknolojik Haberler’a e-lojistik firmalarının rakip bir ürün piyasaya sürmesi durumunda Pivo’nun şansı sorulduğunda, “Tak ve çalıştır ve yerleşik bir çözüm olarak, her zaman rekabetçi olmaktan çok tamamlayıcı olduk” dedi. “E-lojistik firmalarına bakarsanız, onların amacı bir platform yaklaşımına geçmek ve herhangi bir zamanda finansal hizmetlerin kilidini açmak isterlerse, onlara bunun için geleneksel yöntemler yerine PIVO’ya gelmelerini söylüyoruz. bankalar.”

Pivo ekibi

Navlun taşıyıcı odaklı dijital banka şu anda yaklaşık 500 KOBİ’ye doğrudan müşteri olarak hizmet veriyor ve sermayeye faiz ve işlenen ödemelerden ücret alarak gelir elde ediyor. Amadi-Emina, Pivo Capital’in KOBİ’lere 3 milyon doların üzerinde ödeme yaptığını ve şu anda %98’lik bir geri ödeme oranı kaydettiğini, Pivo Business’taki işlem hacminin ise bu yılın Nisan ve Eylül ayları arasında %400’ün üzerinde büyüdüğünü söyledi. Başlangıç, Temmuz ayından bugüne kadar toplam 4,7 milyon dolarlık bir hacim kaydetti.

Kadın liderliğindeki girişim için sırada ne var? CEO’suna göre daha fazla büyüme. Şirket, Pivo’yu tam teşekküllü bir finansal hizmetler platformuna dönüştürecek katma değerli hizmetler paketi olan Pivo+ üzerinde çalışıyor. Bu turdaki yatırımcılardan biri olan Mercy Corps’ta yatırım müdürü olan Daniel Block, Pivo’nun böyle bir platform haline gelmek için tasarlandığını düşünüyor çünkü girişimin “katılımsız tedarik zinciri KOBİ’lerine olan bağlılığı, rekabetçi pazarda hızla derin bir hendek açmasını sağlayacak. fintech borç verme alanı.”

Tohum turundaki diğer yatırımcılar arasında Precursor Ventures, Vested World, FoundersX ve Amadi-Emina ve Ijeoma Akwiwu’nun Nijerya’da desteklediği, tamamı kadınlardan oluşan ilk ekip olma yolunda etkileyici bir başarıya imza attığı Y Combinator yer alıyor. Afrika’da feshedilmiş Ganalı girişim Tress’ten sonra ikinci.

“Kadın liderliğindeki bir start-up olarak bu engeli kırabilmemiz harika bir şey. YC’ye girmek bize kurucular olarak onay verdi ve kadınların teknoloji alanındaki işlerin başında olabileceği gerçeğini pekiştirdi,” dedi Amadi-Emina başarı hakkında. “Tech, erkek egemen bir alandır ve kadınları dışarıda tutmaya yarayan tüm bu insan yapımı engeller vardır. YC’ye girmek, yalnızca yerel olarak değil, uluslararası alanda da güçlendirilmiş haberlerle, daha fazla insanın Nijerya’dan gelen güçlü kadın temsilini görmesi anlamına geliyor. Bir yerlerde bir kadın kurucunun bize bakması ve çok çalışmaya, kendini adamaya ve bunları destekleyecek rakamlara sahip olmaya devam edersen, hedeflediğin şeyi başarabileceğinin farkına varmasına sevindik. ”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/11/24/pivo-powers-up-nigerian-freight-carriers-with-a-bespoke-digital-bank-gets-2m-seed-funding/

Yorum yapın