PitchBook: Ekonomik sorunlara rağmen, risk sermayesi faaliyeti güçlü kalmaya devam ediyorPerşembe günü erken saatlerde yayınlanan en son üç aylık rapora göre, 2022’nin ilk yarısında risk sermayesi faaliyeti devam eden ekonomik sorunlara rağmen güçlü kaldı. PitchBook-NVCA Girişim Monitörü.

PitchBook-NVCA, geçen haftaki ilk bakış raporunda bildirilen rakamları yansıtarak, anlaşmaların sayısı artmaya devam ederken, anlaşmaların değerinin düştüğünü belirtti. 2021’i tanımlayan mega anlaşmaların da 2022’nin ilk yarısında yatırımcıların daha temkinli bir yaklaşım benimsemesiyle yavaşladığı tespit edildi.

İkinci çeyrekte, tohum aşaması yatırımları, endüstrinin geri kalanına kıyasla, ekonomik dalgalanmalardan izole edildi ve tohum anlaşmalarının sayısı rekor seviyelere yaklaştı. İkinci çeyrek tahmini toplam tohum anlaşma sayısı, en yüksek rakam rekoruna yakın. İlk altı ay için, tohum anlaşmaları toplam 2,512 – 2018’den 2020’ye kadar tüm yıl seviyelerine yakın.

Erken aşama risk sermayesi bir düşüş gördü ve tahmini 1.340 anlaşmaya yaklaşık 16 milyar dolarlık yatırım yapıldı. Toplam anlaşma değeri, 2021’de belirlenen üç aylık rekor seviyelerin oldukça altına düştü, ancak yine de pandemi öncesi seviyelerin oldukça önünde.

Geç aşamadaki anlaşmalar önceki çeyreklere göre azaldı, ancak erken aşamadaki anlaşmalar gibi, hala pandemi öncesi seviyelerden önemli ölçüde yüksek ve ayrıca 2020’deki tüm çeyreklerden önemli ölçüde daha yüksek. Yılın ilk yarısında 93,8 milyar dolar yatırım yapıldı. 2020 yılının tamamı için 112,9 milyar ABD Doları ve 3.611 anlaşmaya ve 2021 yılında 5,385 anlaşmaya kıyasla 236,2 milyar ABD Dolarına kıyasla 3,048 anlaşma.

100 milyon doları aşan risk sermayesi yatırımları olan Megadeals da anlaşma değerinde ve anlaşma sayısında düşüş gördü, ancak 2020’ye benzer seviyelere ulaştı. Çeyrekte, önceki çeyreğe göre %35 düşüşle yirmi sekiz megaround tamamlandı.

Yeni başlayanlar tarafından toplanan para karışık sonuçlara sahip olsa da, risk sermayesi fon toplama çete avcıları olmaya devam ediyor. Yılın ilk yarısında 415 fonda yaklaşık 121.5 milyar dolar kapatılarak, 2022 ABD VC fon toplama için rekor ikinci en yüksek yıl oldu ve art arda ikinci yıl toplam 100 milyar doları aştı. Bununla birlikte, 2021’de yeni yöneticiler tarafından sağlanan 16,8 milyar dolarlık rekor seviyeye kıyasla, yalnızca 7,6 milyar dolarlık bir artışla, ilk kez fon toplama önemli ölçüde yavaşladı.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, sektördeki en önemli yavaşlama, halka arz ve satın alma gibi çıkışlar oldu. İkinci çeyrekteki VC destekli çıkış faaliyeti, geleneksel halka arzlarda hızlı bir düşüşle ilk çeyreği büyük ölçüde yansıttı. Özel amaçlı satın alma şirket birleşmeleri de bu çeyrekte düşüş göstererek 2022’nin ilk yarısındaki toplam halka arz sayısını 42’ye çıkardı.

Kurumsal birleşme ve satın alma çıkış sayısı, ikinci çeyrekte kapatılan 200’den fazla anlaşma ile sabit kaldı. Rapor, halka açık listelemelerin temel olarak masanın dışında olduğunu öne sürüyor, özel şirketler, ekosistem genelinde gerçekleşen genel yeniden fiyatlandırma ile uyumlu olacak şekilde yeniden ayarlanmış çıkış değeri beklentilerine rağmen, daha uygun bir likidite seçeneği olarak stratejik alıcıları arıyor olabilir.

Yılın ilk altı ayında, toplam değeri 48,8 milyar dolar olan 831 VC destekli iş çıkışı gerçekleşti. Bu, 2021 yılının tamamı için 777.4 milyar dolar değerinde 1.880 çıkışla karşılaştırıldığında. Mevcut oranlarda, çıkışlar 2016’dan bu yana değer bazında en düşük olma yolunda ilerliyor.

NVCA CEO’su Bobby Franklin yaptığı açıklamada, “2022’nin ikinci çeyreği, ABD girişim ekosisteminin bazı bölümlerinde beklenen piyasa sıkılaşmasının devamını getirdi” dedi. “Ancak, endüstrinin rekor kıran kuru tozu, ülkenin önemli ihtiyaçlarını karşılayan kritik yenilikleri desteklemeye devam ediyor. Risk endüstrisinin belirsiz mali dönemlerde bile uzun vadeli yatırım görüşü, gelecek nesil büyük Amerikan şirketlerini finanse etmeye yönelik güvenilir bir ekonomik motor olduğunun bir başka kanıtıdır.”

Fotoğraf: Coolceaser/Wikimedia Commons

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Servisleri ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha birçok aydınlatıcı ve uzmanı içeren topluluğa katılın.Kaynak : https://siliconangle.com/2022/07/14/pitchbook-despite-economic-issues-venture-capital-activity-remains-strong/

Yorum yapın