Pintarnya, Endonezya’nın mavi yakalı çalışanları için süper bir uygulama geliştiriyor – Teknolojik Haberler


Endonezya’nın 60 milyon mavi yakalı işçisi, gayri safi yurtiçi hasılasına %20 katkıda bulunuyor, ancak çok fazla belirsizlikle karşı karşıyalar. Pek çoğu işten işe atılmak zorunda kalıyor, bazıları dolandırıcılık iş ilanlarına kurban gidiyor ve sabit bir istihdam geçmişi olmadan finansal hizmetlere hak kazanamıyor, diyor şirketin kurucuları. Pintarnya. Bu nedenle, mavi yakalı işçiler için doğrulanmış iş ilanlarını ve krediler gibi finansal hizmetleri içeren uygulamayı oluşturdular. Girişim bugün, Sequoia Capital India ve General Catalyst liderliğindeki tohum finansmanında 6.3 milyon dolar topladığını duyurdu. Fon, kurucu ortak Nelly Nurmalasari’nin katıldığı kadın kurucular için bir program olan Sequoia Spark’tan 100.000 dolarlık bir hibe içeriyor.

Pintarnya, bu Mayıs ayında Nurmalasari, Henry Hendrawan ve Ghirish Pokardas tarafından Endonezya’nın büyük şehirlerinde başlatıldı. Nurmalasari ve Hendrawan, daha önce yaşam tarzı süper uygulaması unicorn Traveloka’da üst düzey yöneticilerdi, Pokardas ise finansal hizmetlerde portföy şirketleriyle çalışan bir KKR yöneticisiydi.

Bir e-postada, kurucu ortaklar Teknolojik Haberler’a Nurmalasari’nin bir kuaför salonuna sahip olduğunu ve bir KOBİ sahibi olarak mavi yakalı işler için başvuranları işe almaya, filtrelemeye ve doğrulamaya çalışmanın acı noktalarını yaşadığını söyledi. Ayrıca, doğrulanabilir istihdam ve gelir geçmişine sahip olmadıkları için geleneksel finans kurumlarından kredi almakta zorlandıklarını da gördü.

“Çalışanların mücadelelerinin yayılması, bu zorluklar çalışan performansını etkilediği için onunki haline geldiğinde sorun netleşti” dediler. “Bu, daha fazla istihdam edilebilir olmak ve finansal hizmetler ürünlerine erişmek için bu zorluğun üstesinden gelmeye yardımcı olabilecek tek duraklı bir dijital platform vizyonunu güçlendirdi.”

Pintarnya, artık COVID kilitlenmelerinden sonra yeniden açılan yiyecek ve içecek, otel ve perakende sektörlerine ve lojistik üzerine odaklanıyor. Diğer sektörlere de yayılmayı planlıyor ve diğer sektörlerden işverenlerle ortaklık kurmaya açık.

İş arayanlar kaydolur ve bir profil oluşturur, ardından Pintarnya bu bilgileri gereksinimlerine, konumlarına, becerilerine ve diğer verilere dayalı olarak iş ilanları önermek için kullanır. Anahtar kriterler, bir iş ile evleri arasındaki mesafeyi, profillerini ve iş geçmişlerini ve kendi belirledikleri yetenekleri içerir. Ekip, iş arayanları işverenlerle başarılı bir şekilde ilişkilendirme ve yerleştirme konusunda bir sicil oluşturduklarında, Pintarnya’nın tavsiye algoritmalarının “başvurularını başarılı bir işe yerleştirmeye dönüştürmede daha yüksek bir eğilimi olan diğer iş arayan özelliklerinin anlaşılmasıyla” daha iyi hale geleceğini söyledi. Dikkate aldığı değişkenler arasında, iş arayanın mevcut maaşı ve müsaitlik durumu, CV’lerinde bir fotoğrafı olsun veya olmasın ve iş değiştirme sıklığı yer alır.

Pintarnya ayrıca çevrimiçi testler de dahil olmak üzere ihtiyaçlarına en uygun çalışanları taramak ve işe almak için işverenlerle birlikte çalışır. Ayrıca, dolandırıcılığı önlemek için iş ilanlarının gerçekliğini doğrular ve yeşil kalkan işaretçilerini kullanarak doğrulanmış iş ilanlarını vurgular. Doğrulama, bir iş ilanının gerçek bir işverenden gelip gelmediğini kontrol etmeyi ve bunları yeni gönderilere, iş arayanlara en yakın işlere, deneyimi olmayan kişilere yönelik işlere, maaş bilgilerine ve platformun denediği diğer faktörlere göre seçmeyi içerir.

Sequoia Hindistan genel müdürü Abheek Anand yaptığı açıklamada, “Teknoloji Endonezya’da yaratılan iş türlerini dönüştürdü, ancak özellikle mavi yakalı segmentlerde işe alım süreci kırılmaya devam ediyor” dedi. “Pintarnya’nın kurucu ekibi, bu sorunu çözmek için teknoloji ve finansal ürünler geliştirme konusunda yılların olağanüstü deneyimini getiriyor ve milyonlarca Endonezyalı’nın tam ekonomik potansiyellerini gerçekleştirmelerine yardımcı olma yolculuklarında onlarla ortak olmaktan heyecan duyuyoruz.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/18/pintarnya-is-building-a-super-app-for-indonesias-blue-collar-workers/

Yorum yapın