Pil geri dönüşümü, EV döneminin bir sonraki yatırımcı sevgilisi olabilir – Teknolojik Haberler


Otomobil üreticileri ve tedarikçileriEV tedarik zincirini güçlendirmeye ve hammadde kıtlığından kaçınmaya hevesli olan , bir zamanlar gözden kaçan bir alana yöneliyor: pil geri dönüşümü.

Aniden EV üreticileri ve girişim firmalarının ilgisini çeken sektör, son 18 ayda bir dizi ortaklık ve finansman anlaşması gördü.

Portföyünde daha önce Battery Resourcers olarak bilinen Ascend Elements’i içeren InMotion Ventures, Jaguar ve Land Rover’ın risk sermayesi kolu olan InMotion Ventures’ın müdürü Alex Smout, pil geri dönüşümüne yönelik yatırımcı iştahı yoğunlaştıkça ivmenin artıyor gibi göründüğünü söyledi.

Smout, Teknolojik Haberler’a “Geri dönüşüm için mevcut pillerin tedarik tarafı hızla büyüyor ve kimse bunu gerçekten beklemiyordu” dedi.. “Dolayısıyla, bu şirketlerin daha önce tahmin edilenden daha kısa sürede büyüyebilme yeteneği gerçekten kendini gösteriyor.”

Fırsat

2030 yılına kadar yaklaşık 15 milyon ton lityum iyon pilin kullanımdan kaldırılması bekleniyor. AquaMetaller. Nevada merkezli metal geri dönüşüm şirketi, pil geri dönüşümü pazarının on yılın sonunda 18,7 milyar dolara ulaşmasını bekliyor.

Boş sayfa, çevik girişimlerin ve köklü oyuncuların endüstrinin yönünü belirleme fırsatına sahip olduğu anlamına geliyor.

Geçen ay, EV pil geri dönüşümünü otomatikleştiren bir girişim olan Posh, Y Combinator ve Metaplanet liderliğindeki bir tohum turunda 3,8 milyon dolar topladı. Kurucuları, geri çağrılan Chevrolet Bolt pillerinin bir depoda yığıldığını gördükten sonra restoran endüstrisi için üst düzey robotlar yapmaktan bu yılın başlarında döndü. Bunun yerine, pil geri dönüşüm sürecini otomatikleştirmek için bu teknolojiyi uygulamaya çalıştılar.

Kurucu ortak Wesley Zheng, Teknolojik Haberler’a “Şu anda pil üretimi %100 otomatik, ancak pil geri dönüşümü %100 manuel” dedi.

Posh, pil paketlerini parçalamak için robot teknolojisini montaj hattına dağıtarak bu denklemi değiştirmek için çalışıyor.

Zheng, “Otomobil üreticilerinin 2030 veya 2035’te tamamen pille elektrik kullanmak için belirledikleri zaman çizelgelerini göz önünde bulundurursanız, kimsenin yapmadığı şeyi yaparak zaman harcamazsak bunun büyük bir sorun olacağını görebilirsiniz.” söz konusu.

yaklaşan talep

Pil geri dönüşüm endüstrisinin baskın oyuncularından biri olan Redwood Materials’ın kurucusu ve CEO’su bile, şirketin talebi karşılamak için çok geç olduğundan endişe ettiğini söyledi.

Belki de daha çok Tesla’nın kurucu ortağı ve eski CTO’su olarak bilinen JB Straubel, dünyanın en büyük pil geri dönüşüm şirketlerinden biri olmak için Amazon, Panasonic, Ford, T. Rowe Price ve diğerlerinden 775 milyon dolar topladı. Haziran ayında Redwood, otomobil üreticisinin yaklaşmakta olan Kuzey Karolina akü tesisine göndermek üzere aküleri ve akü malzemelerini toplamak, yenilemek ve geri dönüştürmek için Toyota ile bir ortaklık yaptığını duyurdu. Şirketin ayrıca Ford ve Volvo ile ortaklıkları var.

Straubel, Financial Times’a yaptığı açıklamada, “Bundan beş veya 10 yıl sonra yollarda olması gereken EV’lerin hacimlerine bakarsanız, bunu yapmak için geniş ölçekte altyapı oluşturmaya başlamakta çok geç kaldığımızı hissediyorum” dedi. ‘ Arabanın Geleceği konferansı Mayıs’ta.

COVID-19 pandemisi sırasında yaşanan aynı tedarik zinciri sıkıntılarından kaçınmayı uman birçok otomobil üreticisi, dikey olarak daha fazla entegre olmaya ve pil ömrünün çoğunu kendi bünyesine getirmeye çalışıyor.

Örneğin, Volkswagen Grubu, ham maddelerden geri dönüşüme kadar küresel pil işini yönetmek için PowerCo adında yeni bir şirket kurdu. Otomobil üreticisi Perşembe günü Avrupa’da kurmayı planladığı altı pil fabrikasından ilkinin temelini attı.

Dikey entegrasyona doğru giden bu eğilim, otomobil üreticilerini pil hücresi teknolojisinden geri dönüşüme kadar tüm yaşam döngüsü boyunca girişimlere yatırım yapmaya teşvik ediyor. Teknolojik Haberler ve PitchBook analizine göre, yalnızca son beş yılda sektöre 42 milyar dolarlık risk sermayesi ve büyüme sermayesi yatırımı yapıldı. VW, katı hal pil şirketi QuantumScape’i destekledi, BMW, Our Next Energy’ye yatırım yaptı ve GM, SolidEnergy Systems’in yanı sıra Soelect’in hızlı şarjlı pil başlatmasına para yatırdı.

Büyüyen bir havuz

Dikkatin (ve yatırımın) çoğu pil teknolojisi girişimlerine yönlendirilirken, geri dönüşüm şirketleri de zemin kazanmaya başlıyor – yani ortaklıklar ve yatırım -. Redwood Materials, sektördeki belki de en görünür ve hareketlidir. Ancak, American Battery Technology Company, AquaMetals ve Li-Cycle gibi halka açık şirketlerden Ascend Elements gibi yeni şirketlere ve Accurec Recycling ve Retriev Technologies gibi yerleşik şirketlere kadar dünyada çok daha fazla şirket var.

Pil geri dönüşümünü içeren anlaşmaların çoğu, ortaklık ve yatırım kategorisine girer. Ancak, sektörde en az bir satın alma olmuştur. Geçen yıl Cox Automotive, EV pillerini onarmak, değiştirmek veya geri dönüştürmek için otomobil üreticileriyle birlikte çalışan bir şirket olan Spiers’ı satın aldı.

Devletler de gelişen endüstrinin bir parçası için rekabet ediyor. Georgia, kapalı devre bir pil-elektrik ekosistemi geliştirmek için gereken işletmeleri işe almak için özellikle agresif, mühendislik gişe rekorları kıran işe alım anlaşmaları ve vergi teşvikleri olmuştur.

Eyalet, Atlanta yakınlarında bir EV fabrikası inşa etmesi için Rivian’a bugüne kadarki en büyük 1,5 milyar dolarlık teşvik paketini verdi.

Bu arada, Hyundai’nin Savannah dışındaki 6.5 milyar dolarlık EV fabrikası, Peach State tarafından işe alınan en büyük ekonomik kalkınma anlaşmasını temsil ediyor. Güney Koreli EV lityum-iyon pil üreticisi SK On’un yakında açmayı planladığı 2,6 milyar dolarlık EV pil kompleksinin yakınında yer alacak.

Georgia’nın çabaları işe yarıyor gibi görünüyor. Ascend Elements, lityum, kobalt ve nikeli işlemek için Ağustos ayında SK On yakınlarında 43 milyon dolarlık bir pil geri dönüşüm tesisi açmayı planlıyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/11/battery-recycling-could-be-the-next-investor-darling-of-the-ev-era/

Yorum yapın