PET Şişeler Özenle Filamente Dönüştürüldü


3D yazıcıların fiyatı son birkaç yılda oldukça düşerken, filament özellikle çok baskı yapanlar için oldukça pahalı olmaya devam ediyor. Bu, bazı insanların çeşitli plastik formlarının geri dönüştürülmesi de dahil olmak üzere standart filament için alternatifler aramasına yol açtı. Çeşitli malzemelerin kullanıldığı çok sayıda yapı gördük, ancak şimdiye kadar hiçbiri nihai projede bu düzeyde kalite kontrolüne sahip olmadı..

Bu makineyi diğerlerinden ayıran şey, bir Arduino Nano etrafında inşa edilmiş olması ve geri dönüştürülmüş plastiğin filamente dönüştürülmesi sırasında kullanıcının bir PID kontrol cihazına ince ayar yapmasına izin veren kontroller içermesidir. Farklı plastik şişelerin farklı malzeme nitelikleri vardır, bu nedenle makine çalıştırıldığında, üretilen filamentin yazıcı için tam özelliklere sahip olmasını sağlamak için ayarlanabilir. PCB indirilebilir ve makineyi çalıştırmak için beslemenin yanı sıra elle yapılması gereken tek şey, marş makarası için plastiği şeritler halinde kesmektir. Yine de bu görevi kolaylaştırmak için ayrı bir 3D baskı aracı da mevcuttur.

Bu proje yalnızca baskı maliyetlerinden tasarruf sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda zararlı plastikleri çöplüklerden ve diğer ortamlardan uzak tutuyor. Yeni plastik üretmek inanılmaz derecede ucuz olduğundan ve geri dönüştürülmüş malzeme alüminyum gibi diğer malzemeler kadar sık ​​kullanılamadığından plastiğin geri dönüştürülmesi oldukça zor olma eğilimindedir. Ama hala mümkün olduğu kadar çok şeyi yeniden kullanmaya çalışan birçok insan var.
Kaynak : https://hackaday.com/2022/08/25/pet-bottles-diligently-turned-into-filament/

Yorum yapın