Personio, küçük işletmeler için İK’sı büyük zamana ulaştığı için 8,5 milyar dolarlık bir değerlemeyle 200 milyon dolar elde etti – Teknolojik Haberler


kişilik – Almanya’nın Münih kentinden, kendisini dünyanın küçük ve orta ölçekli işletmelerine odaklanan bir Workday ve ServiceNow olarak şekillendiren bir girişim – işe alım, bordro, insan yönetimi, geliştirme ve eğitiminden sonra Covid-19 pandemisi boyunca bir finansman kesintisi yaşadı , iş akışı otomasyonu ve diğer İK araçları, özellikle uzak veya dağıtılmış ekipleri olan kuruluşlar arasında ilgi gördü: bu talebi karşılamak için bir yılda yaklaşık 400 milyon dolar topladı.

Artık daha fazla işletmenin operasyonlarının bir kısmını ofislere ve hibrit ortamlara taşımasıyla, Personio iki katına çıkıyor. Şirket, 8,5 milyar dolarlık yeni bir değerlemeyle 200 milyon dolar daha alarak onu şu anda Avrupa’nın en değerli startup’larından biri haline getirdi.

Finansman, hem müşteri tabanını oluşturmaya devam etmek için kullanılacak (şu anda 500.000’den fazla çalışanı kapsayan 6.000 şirketin sayısı) hem de platformunu, özellikle şirketlerin dahili operasyonlarını nasıl yürüttüğünü iyileştirmek için daha fazla otomasyon aracıyla geliştirmek için kullanılacak.

Finansman, teknik olarak E Serisinin ikinci kapanışı ve Ekim ayında kapanan 270 milyon dolarlık ilk dilimin hemen ardından geliyor.

Personio, bu ilk kapanışta 6.3 milyar dolar değerindeydi. Fiyat artışına rağmen, Personio, insanların konuştuğu ve yazdığı değerleme baskısının bir kısmını hissediyor, ancak sadece CEO ve kurucu ortak Hanno Renner itiraf etti.

“Ekim ayındaki bu zamdan bu yana gelirleri 2 kat artırdık, ancak değerlememiz yalnızca %30 arttı” dedi.

E Serisinin ilk bölümünü de yöneten Greenoaks Capital Partners, diğer isimsiz yatırımcıların katılımıyla bu tura da liderlik etti. (Önceki destekçiler arasında Altimeter Capital, Alkeon, Index Ventures, Accel, Meritech, Lightspeed, Northzone ve Global Founders Capital da bulunuyor.)

Renner, bu ekstra finansman teklifinin Ekim ayında yedekte beklediğini söyledi; Kısmen yatırım ortamı nedeniyle – köşede ne olduğunu bilemezsiniz – ve kısmen daha fazla büyüme fırsatı görmeye devam ederken yatırım yapmaya istekli olduğu için şimdi uygulamayı seçti.

Personio’nun temel önermesi, yazılımının KOBİ’lere ve onların yazılımı kullanma olasılıklarının en yüksek olduğu şekilde, self-servis entegrasyon seçenekleriyle ve onu desteklemek için özel personele ihtiyaç duymadan uyarlanmış olmasıdır.

İşe alma, işe alım ve temel İK yönetimi araçlarından oluşan kapsamlı teklifiyle ilk başta adını duyurdu.

Ancak KOBİ’lerin BT hedefleri büyüdükçe, Personio da büyüdü: şirket üçüncü taraf uygulama entegrasyonlarını (şimdi 100 numara) ekledi ve geçen yıl şirket, görev yönetimi, onay süreçlerinin yürütülmesine yardımcı olmak için iş akışı otomasyonuna genişlemeye başladı. , elektronik imzalar ve diğer üretkenlik araçları.

Bu aynı zamanda şirketin, özellikle başka bir Alman girişiminin satın alınmasıyla, bu seti genişletmek için birkaç satın alma yapmasına neden oldu. Geri ekiplerin biletlemeyi ve bilgi yönetimini dahili olarak nasıl yönettiğini geliştirmek ve otomatikleştirmek.

Renner, daha büyük işletmeler tarafından yaklaşılsa da, şirketin platformuna daha fazla işlevsellik eklemeye devam edeceğini söylese de, hedef müşteri büyüklüğünü 10 ila 2.000 çalışan arasında değiştirmesi pek olası değil.

Renner, “Küçük ve orta ölçekli şirketlerin ihtiyaçlarının işletmelerden çok farklı olduğunu ve ihtiyaç duydukları çözümlerin farklı olduğunu görüyoruz” dedi. “Bu sadece BT’ye harcamaya istekli oldukları para değil, aynı zamanda insanların buna yatırım yapmasıdır. Kurumsal çözümler, bir aracı uygulayıp çalıştırmaktan başka hiçbir şey yapmayan özel personel gerektirir. Çalıştırmak için ekstra kaynağa ihtiyaç duymadan birkaç hafta içinde buradayız. Bu tür çözümler çok farklı.”

Şirketin araçları, daha önce operasyonlarını bizzat yürüten işletmelerin birdenbire insanları bağlı tutmak için daha fazla dijital araca ihtiyaç duyduğunu keşfettiğinde, pandemi sırasında kendi haline gelmiş olabilir, ancak insanların yeniden fiziksel ofislere gelme olasılığı yüksek olsa da, bu pek olası değil. İK fonksiyonları bir kez dijitalleştiğinde, onların da şahsen geri döneceğini. Ve bu alanda – İK’yı uçtan uca kapsamayı hedefleyen HiBob gibi şirketler ve sayısız nokta çözümleri dahil – düzinelerce, belki yüzlerce rakip olsa da, Personio’nun çekişi ve pazarın genel eğilimleri heceledi. yatırımcılar için önemli bir fırsat.

Greenoaks Capital’in kurucusu ve yönetici ortağı Neil Mehta yaptığı açıklamada, “Personio’nun ürünü, pandeminin zorluklarından geri döndükleri için Avrupa’nın küçük ve orta ölçekli işletmeleri için vazgeçilmez bir araç haline geldi” dedi. “KOBİ’ler ileride ekonomik belirsizlik olasılığıyla karşı karşıya kaldıkça, Personio her zamankinden daha kritik bir platformdur ve müşterilerin İK ve bordro süreçlerini daha verimli ve esnek hale getirirken hem çalışanları hem de işverenleri memnun etmelerine yardımcı olur. Hızlı büyüme, sürdürülebilir iş modeli ve olağanüstü liderliği ile Personio’nun dünyanın en iyi SaaS şirketleri arasında olduğuna inanıyoruz. Hanno ve ekibiyle bir kez daha ortak olmaktan heyecan duyuyoruz ve uzun yıllar boyunca yolculuğumuza devam etmeyi dört gözle bekliyoruz.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/21/personio-nabs-200m-at-a-8-5b-valuation-as-its-hr-for-small-businesses-hits-the-big-time/

Yorum yapın