Perseverance Rover, Yaşam Kanıtı İçerebilecek Kumtaşı Ana Kaya Buldu


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

Perseverance gezgini, Şubat 2021’de inişinden bu yana 600’den fazla Mars günü yaşadı. Robot, 8 millik (13 kilometrelik) sürüşü sırasında, önümüzdeki birkaç yıl içinde Dünya’ya gönderilecek bir düzineden fazla örnek topladı. NASA şimdi, Perseverance’ın koleksiyonuna eklemek için çekici bir kaya parçası bulduğunu bildirdi. Yori Geçidi olarak adlandırılan bir çağdaki kaya çıkıntısı, NASA’nın organik ve biyo-imza arayışında ipuçları içerebilir.

Perseverance, on yıl önceki Curiosity ile aynı roket kızağı mekanizmasını kullanarak Jezero Krateri’nin zeminine büyük bir iniş yaptı. Oradan, bir zamanlar Jezero’yu dolduran gölü besleyen antik nehir deltasına doğru yuvarlandı. Yol boyunca Perseverance, NASA’nın uçağın hazır donanımının ilk Mars kışında arızalanacağından neredeyse kesin olmasına rağmen hala çalışır durumda olan NASA’nın son derece başarılı Ingenuity helikopterini destekledi. Yori Geçidi, bilim adamlarının kızıl gezegenin daha yağışlı günlerinden kalma eski yaşam kanıtları olabileceğine inandıkları deltanın bir parçasıdır.

NASA’ya göre, ekip aylardır bu alanı keşfetmek için can atıyordu. Perseverance, Yori Geçidi’ne girdikten kısa bir süre sonra, Temmuz 2022’deki gezici örneklerden birine çarpıcı bir benzerlik taşıyan bir kaya buldu. – eski yaşamın kanıtlarını aramak için mükemmel bir yer. Yardımcı proje bilimcisi Katie Stack Morgan, “Organik ve potansiyel biyo-işaretler arayışımızda genellikle bunun gibi ince taneli tortul kayaçların incelenmesine öncelik veriyoruz” diyor.

Azim şimdi, 2020’lerin sonunda numune iade görevi başlayana kadar robotun karnında bir düzineden fazla kişiyle birlikte saklanacak olan Yori Geçidi’nden bir numune toplamaya hazırlanıyor. Örneği aldıktan sonra, Perseverance’ın 745 fit (227 metre) güneydoğuya, bilim ekibi tarafından “Gözlem Dağı” olarak adlandırılan büyük bir kum tepesine doğru sürmesi planlanıyor. Orada Perseverance, ezilmiş kaya ve toz karışımı olan regolith’in ilk örneklerini toplayacak.

NASA, örnek iade görevinde Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile yakın bir şekilde çalışıyor. Yukarıdaki animasyonda görebileceğiniz gibi, görev, numuneleri iniş aracına teslim etmek için Azim’e güvenecektir. Bununla birlikte, görev aynı zamanda yardım etmek için iki Ingenuity benzeri helikopter getirecek. Numuneler Mars Yükseliş Aracına (MAV) yüklenecek ve yörüngeye fırlatılacak. Orada, bir ESA uzay aracı, yük ile buluşacak ve onu Dünya’ya geri götürecek. NASA, örneklerin 2033’te Dünya’da olabileceğine inanıyor.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/extreme/341087-perseverance-rover-finds-sandstone-bedrock-that-could-contain-evidence-of-life

Yorum yapın