Pentaform, ‘dünyanın en uygun fiyatlı bilgisayarı’ olan AbacusBasic’i piyasaya sürdü – Teknolojik Haberler


Burada, köşede, ilk bilgisayarım Commodore 64’e canlı geri dönüşler yaşıyorsam beni bağışlayın. Bugün, beş biçimli klavyede yerleşik bir bilgisayar olan AbacusBasic’i piyasaya sürdü. Windows 10 ve bilgisayar gibi şeyler yapmak için ihtiyacınız olan her şey ile birlikte gelir. Hâlâ bir monitöre ihtiyacınız var, ancak bunu çözmek için VGA veya HDMI çıkışı da dahil olmak üzere birkaç çözüm var, böylece hemen hemen her TV veya bilgisayar ekranını bir ekran çözümüne dönüştürebilirsiniz.

Bilgisayar tam olarak büyük kasları esnetmiyor, ancak hedef kitle için onlara ihtiyacı yok. Bu bir daktilo veya YouTube izleme makinesidir, oyun teçhizatı veya video düzenleme bilgisayarı değil. Mümkün olan en küçük çevresel etkiye sahip işlevsel bir bilgisayar olmaya odaklanan AbacusBasic, bilgi işlemi erişilebilir hale getirmeyi, çevrimiçi öğrenmeyi, iş aramayı ve sağlık bilgilerine erişmeyi sağlamaya yardımcı olmak için kendini konumlandırmayı amaçlıyor.

Bilgisayarın tamamı kabaca bir bilgisayar klavyesi boyutundadır ve hatta klavyenin kendisini de içerir. Etkileyici bir minyatürleştirme başarısıyla, yapımcılar bir “bilgisayar” için ihtiyacınız olan her şeyi bir klavyeye sıkıştırdılar ve üzerine 150 dolarlık bir fiyat etiketi yapıştırdılar. Bilgisayar, 4 GB’a kadar RAM ve 512 GB depolama alanına sahip dört çekirdekli bir işlemci, bir dizi USB bağlantı noktası, bir ethernet bağlantı noktası, HDMI ve VGA çıkışları, yerleşik bir hoparlör ve entegre bir izleme paneli ile birlikte gelir. Bilgisayar önceden yüklenmiş Windows 10 ile birlikte gelir ve sözde 4K çözünürlüğe sahip ekranları destekler. Hiç de fena değil!

Pentaform’un kurucu ortağı Joon Sang Lee bana bir e-postada “Çoğu teknolojinin aksine, AbacusBasic gezegeni başlıca yararlanıcılarından biri olarak görüyor” diye yazdı. “4.2 milyar insanın hala bilgisayara erişiminin olmadığı bir dünyada, daha fazla bilgisayar yaratmak çözüm değil. Daha iyi, eko-bilinçli olanlar yaratmaktır.”

AbacusBasic’in günlük kullanımda yıllarca dayanacak şekilde tasarlandığını savunan şirket, sıfırdan başlayarak ömrünün sonuna kadar yolculuk için tasarlandığını açıklıyor. Akıllı tasarım, makinenin dış muhafazaya ve iç donanıma kolayca ayrılabileceği anlamına gelir. İç donanım ya yeniden kullanılabilir, yeniden kullanılabilir veya geri dönüştürülebilir, dış muhafaza (biyolojik olarak bozunabilir bir polimerden enjeksiyonla kalıplanır) sonunda biyolojik olarak bozunur.

Aranızdaki inekler için bilgisayar, tek kartlı bir mimariye sahip 64-bit Dört Çekirdekli x86 İşlemci çalıştırıyor. Özelleştirilmiş bir Intel Atom x5-Z8350 Cherry Trail tarafından desteklenmektedir. 1,84 GHz Turbo boost ile 1,44 GHz hızında çalışan dört çekirdekli işlemci mevcuttur. Bellek, 2 ila 8 GB arasında değişen seçeneklerle bir LPDDR3 64-bit çift kanallı [email protected]/s tarafından sağlanır. Depolama için bir eMMC modülüne sahiptir ve 16GB-128GB arasında değişen seçenekler sunar ve μSD yuvasının 512 GB’a kadar μSD kartı desteklediği μSD kartı vardır.

Bağlantı noktalarının ön tarafında, bilgisayarın [email protected]’a kadar destekleyen bir HDMI 2.0 bağlantı noktası, mikrofon destekli 3,5 mm jak, bir USB 3.0 bağlantı noktası, birkaç USB 2.0 bağlantı noktası ve bir gigabit ethernet bağlantı noktası vardır. Ayrıca güç dağıtımını destekleyen bir USB-C bağlantı noktasına ve 802.11 ac Wi-Fi ve Bluetooth 4.2’yi destekleyen bir radyo modülüne sahiptir.

Şirket bugün web sitesinden ön siparişlere açılıyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/18/pentaform-abacusbasic/

Yorum yapın