PC ve sunucu üreticilerinden gelen zayıf talep, bellek yongası fiyatlarının düşmesine neden oluyor


TrendForce Corp.’un yüksek enflasyonun etkisi olduğunu söylediği şey sayesinde, PC’lerde, sunucularda, akıllı telefonlarda, grafik işlemcilerde ve diğer cihazlarda kullanılan flash bellek yongalarının fiyatlarının bu yılın geri kalanında düşmesi bekleniyor.

Tayvanlı araştırma firması söz konusu bugün ticari alıcılar için dinamik rastgele erişimli bellek yongası fiyatlarının üçüncü çeyrekte önceki üç aya göre %3 ila %8 arasında düşmesi muhtemel. DRAM alıcıları son ürünlerine olan talebi canlandırmak için mücadele ederken, bu azalan maliyetlerin alıcılara yansıtılmasını bekliyor.

Dünyanın hemen her yerinde enflasyon yükselirken, DRAM fiyatlarının yükselebileceğini düşünmek affedilebilir. Ancak TrendForce, enflasyonun kişisel bilgisayarlar ve akıllı telefonlar da dahil olmak üzere tüketici elektroniğine ve kurumsal bilgisayar sunucuları gibi şeylere olan talebi olumsuz etkilediğini söyledi. Bu nedenle, bazı sistem satıcıları ve dağıtımcıları düşen DRAM fiyatlarından kâr elde etmek için cazip gelse de, büyük olasılıkla bunu yapamayacaklardır.

Sorun şu ki, elektronik cihazlara olan talebin zayıflaması, bu sistem satıcıları ve distribütörlerinde DRAM envanterlerinin biriktiği anlamına geliyor. TrendForce, yaptıkları kadar DRAM satın almaları gerekmeyecek, bu yüzden fiyatların düştüğünü söyledi.

TrendForce, PC pazarında Double Data Rate 4 Senkron DRAM fiyatlarının ikinci çeyrekte %5’ten daha az düşerek önümüzdeki üç ayda muhtemelen %3 ila %8 düşeceğini söyledi. Bu arada, Double Data Rate 5 Senkron DRAM fiyatlarının, önceki çeyrekte zaten %3 ila %8 oranında düşmüşken, %5’e kadar düşmesi bekleniyor. TrendForce, şimdilik PC üreticilerinin mevcut DRAM stoklarını tüketmeye odaklandıklarını ve bu nedenle daha fazlasını satın almak konusunda isteksiz olduklarını söyledi.

Benzer DRAM yongaları stokları biriktiren akıllı telefon üreticileri dünyasında da benzer bir hikaye. TrendForce, özellikle daha yüksek bellek kapasitesine sahip telefonlar için pazardaki durgun satış büyümesiyle birlikte, buradaki DRAM fiyatlarının %3 ila %8 düşeceğine inanıyor.

TrendForce, sunucular için bellek yongalarının %5’e varan bir fiyat düşüşü göreceğini söyledi. Ayrıca, grafik işleme birimleri için kullanılan bellekte de benzer bir fiyat düşüşü görülecektir.

Tüm bunlardan ana çıkarım, sistem satıcıları ve distribütörleri son alıcılara daha düşük maliyetleri aktarırsa, üçüncü çeyreğin bir sürü sunucuyu ele geçirmek veya birkaç üst düzey bilgisayarı yükseltmek için çok iyi bir zaman olabileceğidir. bu sene fiyatlar zaten düşüyor.

Ana resim: rawpixel.com/Freepik

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Servisleri ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha birçok aydınlatıcı ve uzmanı içeren topluluğa katılın.Kaynak : https://siliconangle.com/2022/06/20/weaker-demand-pc-server-makers-causes-memory-chip-prices-fall/

Yorum yapın