PC sevkiyatları ikinci çeyrekte çift haneli düştü, ancak hepsi kötü haber değil


Kısaca: Başka bir endüstri analist firması, iki yıllık pandemi kaynaklı büyümenin ardından küresel PC sevkiyatlarında önemli bir düşüş bildirdi. İkinci çeyrekte sevk edilen 71,3 milyon adet, yıllık %15,3’lük bir düşüşü ve düşen sevkiyatların ikinci düz çeyreğini temsil ediyor.

PC sevkiyatlarında her zaman bir yavaşlama beklenirken (Çin’deki covid karantinaları ve tüketicilerin resesyon korkusuyla cüzdanlarını daraltması nedeniyle zayıf talep) çift haneli düşüş beklenenden daha kötüydü.

“Resesyona ilişkin korkular, segmentler arasında talebi artırmaya ve zayıflatmaya devam ediyor” söz konusu IDC’nin Mobil Cihaz izleyicileri araştırma müdürü Jitesh Ubrani. Artan enflasyon ve akaryakıt fiyatları gibi makroekonomik küresel eğilimler de piyasayı etkiledi.

Ubrani, “Tüketicilerin PC’lere olan talebi kısa vadede zayıfladı ve tüketiciler harcamaları konusunda daha temkinli hale geldikçe ve bir kez daha telefonlar ve tabletler gibi cihaz türleri arasında bilgi işlem yapmaya alıştıkça uzun vadede yok olma riskiyle karşı karşıya” dedi.

Bunların hepsi çok iç karartıcı gelse de, pandeminin etkisini hatırlamak önemlidir. Dünyanın çoğu çalışırken, öğrenirken ve evde oynarken elektronik ürünlere, video oyunlarına, yayın hizmetlerine vb. talep hızla arttı ve şimdi pazarın normale döndüğünü görüyoruz. Kovid öncesi 2018 (62.1 milyon) ve 2019 (65.1 milyon) yıllarına kıyasla, 2022’nin ikinci çeyreği sevkiyatları oldukça arttı.

Bireysel OEM’lere bakıldığında, Lenovo %24,6 payla (17,5 milyon adet) en üst sırada yer almayı başardı. Onu HP (13,5 milyon) ve Dell (13,2 milyon) izledi. Acer dördüncü oldu ve Apple, Asus ile berabere kalarak beşinci sıraya geriledi. Listedeki her şirket, en çok HP (-%27,6) ve Apple (-22,5) ile yıllık sevkiyat düşüşü gördü.

IDC’nin Cihazlar ve Ekranlar ekibinin araştırma müdürü Neha Mahajan, “Eğitim bilgisayar iştahının doygunlaşması ve tüketici talebinin durgunlaşmasıyla birlikte, ABD PC pazarı çoğu segmentte çift haneli bir çeyreklik düşüş daha yaşıyor” dedi. “Ticari PC talebi de yavaşlama belirtileri gösteriyor, ancak düşük-orta seviye Windows cihazlarına yönelik talebin aktif ve doldurulmamış olduğu bazı ticari alt segmentlerde hala büyüme bekleniyor.”

IDC’nin raporu, Gartner’ın PC sevkiyatlarının yıllık bazda %9.5 oranında düştüğü ikinci çeyrek rakamlarını destekliyor. AMD, Nvidia ve Intel’den bu yıl yeni donanımların gelmesinin pazarı artırıp artırmadığını görmek ilginç olacak. Ancak yakın tarihli bir rapor, RTX 4000 serisi grafik kartları için Aralık ayına kadar bekleyebileceğimizi ve insanların bir tane satın almak için acele etmeyebileceğini gösteriyor.Kaynak : https://www.techspot.com/news/95262-pc-shipments-fell-double-digits-q2-but-not.html

Yorum yapın