Pazarlamacıların neden AI çoğunluğa atlaması gerekiyor?


Transform 2022’ye katılamadınız mı? İsteğe bağlı kitaplığımızdaki tüm zirve oturumlarına şimdi göz atın! Buraya bak.


Pazarlamacılar, konu strateji ve otomasyon olduğunda bir uçurumun kenarında duruyor. Gelişmiş sistemler pazarlamada bir sonraki adım olarak görülüyor, ancak birçok işletme için konsept hala keşfedilmemiş bir bölge. Ancak, hızla gelişen teknolojiyi pazarlama planlarına dahil etmeyenler, kısa sürede büyük bir dezavantaja sahip olacaklardır.

Göre Uluslararası Veri Şirketi (IDC)ABD’nin yapay zeka destekli yazılım, donanım ve hizmetler pazarının 2025 yılına kadar 120 milyar doları aşması bekleniyor. Pazarlama istihbaratı firması ayrıca, perakendecilerin şimdiden daha fazla yatırım yapmış olmasıyla birlikte bankaların ve perakendecilerin yapay zekaya en fazla harcama yapanlar olduğunu buldu. 5,9 milyar dolar 2019’da yalnızca pazarlama için bu sistemlerde. Ve bu özel amaç için bu gelişmiş sistemlere yapılan harcamalar o zamandan beri sadece arttı. Algoritmik sistemlerin pazarlamanın geleceği olduğu ve bunlara yatırım yapmayanların geride kalacağı açıktır.

Makine öğrenimi tarafından desteklenen otomasyonlar, işletmelere kalıpları belirleme, verileri analiz etme ve tahminlerde bulunma gibi çeşitli görevlerde yardımcı olabilir. Bunların hepsi pazarlama için gereklidir. İşletmeler, yapay zeka ve makine öğrenimi (ML) kullanarak bu görevlerin çoğunu otomatikleştirerek pazarlamacıların içerik oluşturma veya strateji oluşturma gibi işlerinin diğer yönlerine odaklanmaları için zaman kazanabilir.

AI ayrıca işletmelerin pazarlama çabalarını kişiselleştirmelerine yardımcı olabilir. Gelişmiş algoritmalar, müşteri davranışındaki kalıpları belirlemek için verileri analiz edebilir. Bu bilgiler daha sonra dönüşüm sağlama olasılığı daha yüksek olan hedefli pazarlama kampanyaları oluşturmak için kullanılabilir.

Etkinlik

MetaBeat 2022

MetaBeat, 4 Ekim’de San Francisco, CA’da metaverse teknolojisinin tüm endüstrilerin iletişim kurma ve iş yapma şeklini nasıl değiştireceği konusunda rehberlik sağlamak için düşünce liderlerini bir araya getirecek.

Buradan Kaydolun

Bireysel pazarlama, dönüşümleri artırır

tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre Accenture, müşterilerin %75’inin adını bilen bir şirketten satın alma olasılığı daha yüksektir. Bu kişiselleştirilmiş pazarlama planlarını oluşturmak veya pazarlama içeriğini müşteriyle daha kişisel bir düzeyde konuşacak şekilde geliştirmek, AI kullanımıyla daha kolay hale geldi.

Gelişmiş sistemler, rakiplerin ortaya koyabileceği gürültü ve pazarlama içeriğinden daha ağır basan müşterilerle anında bağlantı kurabilir. Günümüzde müşteriler, iş yaptıkları şirketlerden daha kişiselleştirilmiş bir ilişki ve daha iyi öneriler arıyor ve AI, işletmelerin bu düzeyde müşteri deneyimi sağlamasına yardımcı olabilir.

Şirketler, gelişmiş teknolojilerin yardımıyla bir liste üzerinden binlerce kişiyle bağlantı kurabilir, kişiselleştirilmiş deneyimler oluşturabilir ve daha fazlasını yapabilir.

Pazarlamacılar neyi kaçırıyor?

AI kullanmak, bir %40 çarpma MobiDev rakamlarına göre pazarlama verimliliğinde. Algoritmik sistemlerin kullanılması, hesapların yönetiminde saatlerce tasarruf sağlayarak daha az bütçeyle daha fazla veya eşit getiri sağlayabilir. Yapay zeka destekli ayarlamaların kullanılması, reklamcılıkta gereken manuel müdahaleyi azaltır.

Başka bir çalışmada, pazarlamacıların %41’i AI’yı e-posta kampanyalarında kullandıktan sonra, tıklama oranlarında ortalama %13’lük bir iyileşme ile gelir iyileştirmeleri bildirdi. Ve bu, dönüşümleri iyileştirmede önemli ölçüde daha iyi hale gelen erken otomasyon araçlarıyla oldu. Yeni çalışmalar, muhtemelen bu erken rakamları büyük ölçüde aşan gelir iyileştirmelerine işaret edecektir.

Başarılı kampanyalar için yine de ilgi çekici yaratıcı çalışmalar gerekecektir. Teknoloji yaratıcılığın yerini alamaz, ancak etkili sonuçlar sağlayan yaratıcı çalışmalara daha fazla zaman ayırabilir. Gelişmiş teknolojilerle işletmeler artık kullanıcı davranışını her zamankinden daha iyi anlayabilir ve kullanıcılara daha kişisel olarak hitap eden içerikler oluşturabilir. Pazarlama departmanlarının yine de etkili sonuçlara yol açabilecek ve müşterilerin ihtiyaçlarına göre uyarlanabilecek sağlam yaratıcı içerik oluşturması gerekecek.

Pazarlamacılar, müşterileri ve bir işletmedeki paydaşlar için değer yaratmaktan sorumludur. Bir pazarlama ekibi yapay zeka gibi araçlar kullanmadan manuel ayarlamalar için saatlerce fazladan zaman harcayabilir ve mesajlarını ve markalarını pazara sunmada sürekli olarak yavaş olabilir. Reklam platformları için otomatik teklif verme gibi küçük araçlar bile üretkenliği artıran ve rakip markalara karşı üstünlük sağlayan verimlilikler yaratır.

Otomasyon, şirketlerin görmezden gelemeyeceği kadar çok avantaj sunuyor. Artan üretkenlikten daha iyi müşteri ilişkilerine kadar, pazarlamanın geleceğidir.

Yapay zeka pazarlaması bir ayarla ve unut çözümü mü?

ML, veri noktalarının sürekli olarak algılanmasını gerektirir; körü körüne kullanılamayacak bir teknolojidir. Bu nedenle, algoritmik yardımla bile, pazarlamacıların kampanyaları izlemek ve verileri yorumlamak için çalışmaya devam etmesi gerekiyor. Özellikle, bir kuruluşun markasını koruma söz konusu olduğunda bu teknolojilerin yardıma ihtiyacı vardır, çünkü markanızın nerede ve kime tanıtılmasını istediğinize ilişkin belirli yönergeleriniz olabilir. Bu teknolojiler için bu nüanslar yanıltıcı olabilir, bu nedenle ayarlamak ve izlemek için korkuluklar ve düzenli görevler oluşturmanız gerekir.

Salesforce verilerine göre, alıcıların %56’sı sadece yenilikçi olarak algıladıkları markalardan satın almakla ilgilenirler. Bir kur ve unut stratejisi, başlamak için kişiselleştirilmiş içerik oluşturmada işe yarayabilir, ancak hala etkili olduğundan emin olmak için izlenmesi gerekir.

AI kullanan başarılı bir pazarlama kampanyasını sürdürmek için sürekli optimizasyon gerekecektir. Makine öğrenimi kullanımı önceden daha fazla çalışma gerektirebilir ancak zaman içinde daha iyi sonuçlar ve artan üretkenlik sunabilir.

Yapay zeka hangi pazarlama görevlerinde yardımcı olabilir?

AI ve ML teknolojisini kullanan otomasyon, birçok kurumsal rolü doldurabilir. Makineler, otomatikleştirmeleri en kolay oldukları için rutin görevlerin yerini alan ilk kişilerdir. Pazarlama, otomatikleştirilebilen birçok günlük görevle doludur ve pazarlamacıların daha kritik çalışmalara odaklanması için zaman kazandırır.

Gelişmiş otomasyon, pazarlamacılara aşağıdaki gibi görevlerde yardımcı olabilir:

Makine öğrenimi teknolojisi geliştikçe, yapay zeka sonunda marka yönetimi ve müşteri kazanımı gibi daha stratejik rollerin yerini alabilir. Ancak buna daha yıllar var ve makinelerin asla yapamayacağı birçok iş var.

Şimdilik, pazarlamacıların eğrinin önünde kalmak için sistemlerini uygun şekilde kullanmaları ve ince ayar yapmaları gerekiyor.

Neden birçok pazarlamacı otomasyonu benimsemekte yavaştır?

Pazarlamacıların, bir tehdit olarak görmek yerine, rollerinde kendilerine yardımcı olmak için teknoloji odaklı otomasyonu kullanmaya odaklanmaları gerekiyor. Doğru yaratıcılık, yenilik ve müşteri odaklılık ile pazarlama ekipleri rekabette bir adım önde olmak için yapay zeka, makine öğrenimi ve diğer ilgili teknolojileri kullanabilir.

Algoritmik sistemler, reklamlardan, müşteri hizmetleri etkileşimlerini otomatikleştirerek veya e-postaları daha kişisel hale getirerek dönüşüm oranlarının doğası hakkında doğrudan bilgi sağlayabilir. Yine de, tutarlı etkinlik için yazılım yeterince test edilmeli ve izlenmelidir. Yapay zeka gibi teknolojiler, yalnızca otomasyon girdileri sağlamsa ve yorumlamayı seçtiğiniz veriler belirli iş hedefleriniz için temel bir ölçüyse etkili olacaktır.

Teknoloji pazarlamacıların yerini almayacak

Pazarlamacıların algoritmik otomasyonları kullanarak üretkenliklerini ve çalışmalarının kalitesini artırabileceklerine şüphe yoktur. Ancak, teknoloji henüz tam otomasyon noktasına kadar gelişmedi. Bu nedenle, pazarlamacıların yerini yakın zamanda makineler almayacak çünkü yine de verileri yorumlamaya ve kampanya geliştirmeye dahil olmaları gerekecek. Ancak yapay zeka, süreçleri ve iş akışlarını geliştirerek yenilikçi pazarlamacıların rekabette bir adım önde olmalarına yardımcı olabilir.

Beğenin ya da beğenmeyin, yapay zeka artık pazarlamanın düzenli bir yönü ve pazarlama profesyonelleri arasında kullanımı artmaya devam ediyor – ayrıca bu teknolojiyi rutinlerindeki diğer görevler için benimsemeyi planlıyorlar. Dolayısıyla, pazarlamacılar alakalı kalmak istiyorsa, şimdi bu araçlardan yararlanma zamanı.

Jason Johnson Cupid Media’da Pazarlama Direktörü.

DataDecisionMakers

VentureBeat topluluğuna hoş geldiniz!

DataDecisionMakers, veri işi yapan teknik kişiler de dahil olmak üzere uzmanların verilerle ilgili içgörüleri ve yenilikleri paylaşabileceği yerdir.

En yeni fikirleri ve güncel bilgileri, en iyi uygulamaları ve veri ve veri teknolojisinin geleceğini okumak istiyorsanız DataDecisionMakers’da bize katılın.

Kendi makalenize katkıda bulunmayı bile düşünebilirsiniz!

DataDecisionMakers’tan Daha Fazlasını OkuyunKaynak : https://venturebeat.com/ai/why-marketers-need-to-jump-on-the-ai-bandwagon/

Yorum yapın