Pazar Büyümesini Desteklemek için Blockchain ve IoT’nin 6 Faydası


Blockchain-IoT pazarı, blockchain ve IoT teknolojisinin bir karışımıdır. Teknolojinin ve iletişim ağının hızla gelişmesi nedeniyle popülaritesi artmıştır. Ek olarak, kriptografik şifreleme ve merkezi olmayan ağlar tarafından desteklenen blok zinciri, şeffaflık ve güvenliği sağlamak için eşler arası bir ağ kullanarak IoT platformunu kullanır.

Siber suçlara karşı hassas olan IoT cihazlarının ve bağlantılarının artan miktarı, blok zinciri teknolojisinin gelişmesine neden oldu. Blockchain IoT’nin faydaları arasında veri değişikliklerinin hızı ve daha düşük maliyetler, gelişmiş gizlilik ve verimli lojistik, tedarik zinciri ve sigorta yer alır.

Nesnelerin İnterneti (IoT) insanları, konumları ve ürünleri birbirine bağlar. Bunu yaparken de değer yaratma ve yakalama olanağı sağlar. IoT’nin analitik yetenekleri, içgörüleri eylemlere dönüştürmek, iş sürecini etkilemek ve yenilikçi çalışma yöntemleriyle sonuçlanmak için bu veri noktalarını kullanır.

Blockchain ve IoT’nin Güçlü Kombinasyonu

ISG’ye göre Blockchain, IoT ile birleştirildiğinde makineler arası işlemlerin mümkün olmasını sağlayan dağıtılmış bir defter teknolojisidir. Veritabanlarında saklanan bir işlem koleksiyonunu kullanarak, her düğüme dağıtılan paylaşılan bir deftere girilmeden önce birden fazla kaynak tarafından doğrulanırlar. IoT ve blockchain’i birleştirmek, akıllı cihazların merkezi bir otorite olmadan bağımsız olarak çalışmasını sağlayarak sayısız avantaj sağlar. Ayrıca cihazların birbirleriyle iletişim kurma yollarını da izleyebilir.

Blok zinciri teknolojisinin ademi merkeziyetçi yönü tasarımda bir avantaj olsa da, bu platformlar merkezi bir otorite olan bir hub-and-spoke veya istemci-sunucu mimarisine dayandığından, IoT için sorun oluşturabilir. Merkezi olmayan şekilde tasarlanmış bir IoT platformu, blockchain ağlarıyla uyumlu olmasını sağlamaya yardımcı olabilir; ancak, depolama kaynaklarına ve merkezi bilgi işlem bağımlı olduklarından, kendi veri depolama ve bilgisayar işlemlerini yönetmek için IoT sensörlerini kurmak kolay olamazdı.

Blockchain ve IoT’nin Entegrasyonu Önümüzdeki Yıllarda Piyasayı Harekete Geçirecek

Blockchain ve IoT’nin her ikisi de güçlü bir şekilde bir araya gelse de, bu iki teknolojinin kombinasyonu işletmeler tarafından kullanılabilir. Aftrex Market Research tarafından 2018’de yürütülen bir araştırma, toplam Blockchain ve IoT pazarının 2026’da 254,31 milyar dolara büyüyebileceğini keşfetti. Aşağıda, IoT ve blockchain teknolojisinin önümüzdeki yıllarda pazarın genişlemesini artıracak beş avantajı bulunmaktadır.

Hızlandırılmış Veri Değişimi için Blockchain

Aftrex Pazar Araştırmasına dayanarak, IoT ve blok zinciri birleştirmenin en büyük faydalarından biri daha hızlı veri değişiklikleri olmuştur. Ancak raporlara göre, blok zincirinin mevcut uygulaması, saniyede gerçekleştirilen işlem sayısını sınırladığı için bu açıdan dezavantajlı değil. Bu nedenle, ihtiyaç duyulan veri hacmini, IoT’nin parçası olan cihazları ve iki taraf arasındaki işlemlerin hızını idare etmek için izin tabanlı bir blok zinciri gibi daha işletme düzeyinde bir çözüm gereklidir.

Güvenilir düğümler kullanarak işlemleri doğrulamak için gereken süreyi azaltan bir blok zinciri, IoT performansına ilişkin taleplerle başa çıkmak için çok önemlidir ve IoT’nin hızlı IoT bilgi alışverişini yönetebilir.

Blockchain ile Geliştirilmiş Güvenlik

Bilgiyi doğrulama ve güvenilir bir kaynaktan gelmesini sağlama yeteneği nedeniyle güvenlik, blockchain’in başlıca avantajları arasındadır. IoT’nin parçası olan çok sayıda cihaz nedeniyle, bu özellik özellikle faydalıdır. IoT ve teknolojinin birleşimi, gizlilik anlaşmalarının güçlendirilmesine ve iletişim güvenliğinin iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Bu sadece cihazlar için değil – aynı zamanda insanlardan insanlara, cihazlardan cihazlara ve cihazlardan insanlara. Bu güvenilir defter, hesaba kimlerin erişebileceğini ve kimlerin işlem yaptığını kolayca görüntüler. Her işlemin bir günlüğü önemli bir avantajdır. Şu anda blok zincirleri ve IoT’nin bir birleşimini kullanan şirketler, sıklıkla cihaz kimlik doğrulaması gibi güvenlik önlemlerine güveniyor, ancak bu sadece Buzdağının başlangıcı.

Daha Verimli Tedarik Zinciri

Birçok işletme için ana hedeflerden biri tedarik zincirini daha etkin hale getirmektir. Ancak küresel ekonomideki birçok konu bu süreci sekteye uğratmaktadır. Aracı blok zincirini ve IoT’yi kaldırmak, maliyetleri düşürürken işlemleri hızlandırarak tedarik zincirlerinin verimliliğini ve hızını artırabilir. Blok zinciri bir doğrulayıcı olarak hizmet ettiğinden, bir dereceye kadar, güvenilmeyen taraflar verileri doğrudan paylaşabilir ve her atlamayla ilişkili maliyeti ortadan kaldırabilir.

Blockchainn ile Büyüme Odası

IoT tabanlı blok zinciri teknolojisinin kullanımı, operasyonel sorunlar ve teknik sorunlar nedeniyle henüz yaygın olarak kullanılmamaktadır. Örneğin, ölçeklenebilirlik ve depolama, kapsamlı bir merkezi defter tutan blok zinciri sistemlerinde iki büyük sorundur. Defterleri edger düğümlerinde depolamak verimsizdir çünkü uçtaki akıllı cihazlar büyük miktarda bilgi işlem gücünü idare edemez veya büyük miktarda veri depolayamaz.

IoT-blockchain teknolojisi kavramı emekleme aşamasında olsa da, önümüzdeki birkaç yıl içinde önemli bir faktör olacaktır. Standartların, düzenlemelerin ve güvenlik yönergelerinin uygulanması, IoT blok zinciri teknolojisinin kullanımını teşvik etmeye yardımcı olacaktır. Ek olarak, yeni eşler arası iletişim standartları ve veri şeffaflığı ile blok zinciri, web için daha yüksek düzeyde güvenlik sağlayabilir.

Düşük Maliyetler

Şirketler için en çok beğenilen fayda, operasyonel giderleri kısabilme yeteneğidir. Blok zinciri, verilerin merkezi bir kontrol olmaksızın eşler arası bir temelde iletilmesine izin verir, bu da iş maliyetini düşürür. Son derece güvenilir bir merkezi altyapı inşa etmenin çok maliyetli olması muhtemeldir. Ademi merkeziyetçilik, tek hata kaynaklarını ortadan kaldırmanın ve IoT’nin boyutunu ele almanın etkili bir yoludur.

Muhasebeyi Kolaylaştırır

Muhasebe, bir organizasyonun blockchain ve IoT tarafından sunulan artan şeffaflıktan anında yararlanabilecek birincil departmanları arasındadır. İlk olarak, şirketler lineer, zaman damgalı bir zincir üzerinden ne paylaştıklarını/veri/para alışverişi yaptıklarını anlamalıdır.

Blockchain, IoT’nin Potansiyelini Nasıl Hızlandırıyor?

Blok zinciri, IoT’nin etkin bir şekilde çalışmasını hızlandırmak için muazzam bir potansiyele sahip harika bir teknolojidir. Çünkü güvenlik, IoT’nin yaygın olarak benimsenmesini engelleyen IoT’nin ana endişesidir. IoT cihazları genellikle güvenlik kusurlarından rahatsız olur ve bu da onları Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) saldırılarının ana hedefi haline getirir. Blockchain ile ilgili IoT cihazlarının ana endişeleri şunlardır:

Kurcalamaya Dayanıklı

Blok zinciri sisteminde kullanılan dağıtılmış defter, kurcalamaya karşı güvenlidir. İlgili taraflara güvenme ihtiyacını ortadan kaldırır ve cihazlara veya platformlara gerekli güvenliği sağlayarak kullanıcı deneyimini iyileştirir ve iş miktarını azaltır.

Özerklik

IoT ve blok zinciri ağları arasındaki entegrasyon sayesinde, gadget’lar çok sayıda sunucuyu kullanmak zorunda kalmadan bilgi alışverişi yapma yeteneğine sahip olacak. Ek olarak, ağ içindeki herhangi bir düğümde, tüm ağın kapanmasına neden olabilecek herhangi bir arıza olmamasını sağlayacaktır.

Güçlü Şifreleme Seviyesi

IoT verilerini depolamak için blok zincirinin kullanılması, bilgisayar korsanlarının ağa giriş elde etmek için zincirin tüm bloklarında değiştirmeleri gereken bir koruma katmanı ekleyecektir. Ek olarak, blockchain daha yüksek düzeyde güvenlik sunar. Bu nedenle mevcut veri kayıtlarını değiştirmeyi zorlaştırır ve daha da zorlaştırır.

Ağların Yerelleştirilmesi

Merkezi olmayan yaklaşım nedeniyle, nesnelerin interneti ağının kullanılması birçok sorunun çözülmesine yardımcı olacaktır. Cihazlar arasında milyarlarca işlemi işlemek için Eşler Arası iletişim modelleri gibi. Ayrıca devasa merkezi veri merkezini kurma ve bakımını yapma maliyetini de önemli ölçüde azaltır.

Güven ve Güvence

İlgili taraflar arasında güven yaratarak blockchain, IoT işletmelerinin maliyetleri düşürmesine yardımcı olabilir. Böylece, IoT ağ geçitleriyle ilişkili işleme giderlerini (örneğin, geleneksel protokoller, donanım veya iletişim genel giderleri) ortadan kaldırır.

Anahtar Paket Servis

Ağustos 2018’de yapılan bir Twitter anketine göre, katılanların %57’si blok zinciri teknolojisini asla kullanmayacaklarını belirtti. Buna karşılık, ankete katılanların yalnızca %12’si dağıtık defter teknolojisini kullandı.

Leone’nin analizine dayanarak, Blockchain ve IoT harika bir kombinasyon olabilir. Ancak, bu yenilikçi iş aracının kurumsal teknolojide yaygın hale gelmesi için biraz zamanımız var. Bu nedenle, bunun için şimdiden planlamaya başlamanız önerilir.

Öne Çıkan Resim Kredisi: Fotoğraf: Anna Nekrashevich; Peksel; Teşekkürler!

Amit Agarwal

Amit Agarwal

Özel bir yazılım geliştirme şirketi olan Cyber ​​Infrastructure Inc’in Kurucusu ve COO’su Amit Agrawal, özel uygulama geliştirme, mobil uygulama geliştirme, Blockchain, IoT Microsoft çözümleri, SAP çözümleri, Java geliştirme, Oracle geliştirme, büyük veri çözümleri, dijital deneyim gibi hizmetler sunuyor. çözümler, test otomasyonu, altyapı otomasyonu ve bulut, dijital pazarlama, ITeS, vb.Kaynak : https://readwrite.com/6-benefits-of-blockchain-and-iot-to-propel-market-growth/

Yorum yapın