Patreon CEO’su Jack Conte, Instagram ve Facebook’tan bıktı – Teknolojik Haberler


Patreon’un kurucusu ve CEO’su olmadan önce, Jack Conte bir müzisyendi ve çoğunlukla şarkılarının videolarını YouTube’da yayınlıyordu. hala yapıyor).

Şimdi, içerik oluşturucuların hayran üyeliklerinden öngörülebilir aylık gelir elde etmelerine yardımcı olan bir şirket işleten Conte, Meta’ya kızgın. Hem Facebook hem de Instagram algoritmik iyileştirmeyi vurgulamak için değişiklikler yaparken, Kardashianlar bile platformun “TikTok olmaya çalışmayı bırakması” için harekete geçti.

“Burada Patreon’un CEO’su olarak biraz önyargılı olduğumun farkındayım. Bunu anlıyorum, ancak içerik oluşturucular için bu çok önemli, ”dedi Conte, bir Instagram makarasında AI ağırlıklı yayınlara geçiş hakkında geçen hafta. “Bu platformlara yatırım yapmak, takipçiler oluşturmak, topluluklar oluşturmak için yıllarımızı harcadık ve bu değişiklikler bize bir kez daha bunların bizim takipçimiz olmadığını, bunların Facebook kullanıcıları olduğunu hatırlatıyor.”

Meta’nın aralıksız TikTok taklidi, özellikle Instagram başkanı Adam Mosseri’nin platformun yeni olduğunu açıklamasından sonra, bir süredir içerik oluşturucular arasında endişe uyandırıyor. artık sadece bir fotoğraf paylaşım uygulaması değil.

Conte, “Instagram, fotoğraftan videoya olayı algoritmik kürasyondan ayrı bir şeymiş gibi gösteriyor, ancak bu tamamen doğru değil” dedi.

Bir haklı noktası var – videoların fotoğraflar üzerinde tanıtımı, doğası gereği, algoritmik bir karardır. Zuckerberg, makaraları izlemek için harcadığımız zamanın çeyreğe göre %30 arttığını söylese de, bunun nedeni yayınlarımızda giderek daha fazla video içeriği sunulması olabilir.

Aslında sorunların birbiriyle bağlantılı olduğunu düşünüyorum, çünkü içerik oluşturucu ve abone arasındaki ilişkiyi hafifleten platforma odaklandığınızda, aslında yaptığınız şey, platforma neyi kime ne zaman göndereceğine karar verme gücü ve sorumluluğu vermektir. ” Conte açıkladı. “Ve bir yaratıcı olarak beni kızdıran kısmı da bu. Çünkü bu platformlarda topluluklar inşa etmek için yıllar harcadım.”

Bu kadar yaygın bir tepkiden sonra, Instagram başkanı Adam Mosseri, sosyal ağın TikTok benzeri bir tam ekran besleme testi ve algoritmik olarak önerilen gönderilerin artması da dahil olmak üzere bazı değişikliklerini geri alacağını söyledi.

Conte, Teknolojik Haberler’a “Geri dönüşün uzun vadeli olduğundan şüpheliyim” dedi. “Sanırım ne yapacaklarını bulmaya çalışıyorlar [over] önümüzdeki birkaç hafta, önümüzdeki birkaç ay gibi.”

Meta yöneticileri arasındaki üşengeç karar verme, kullanıcılardan yapıcı geri bildirim almaktansa tiyatroya biraz daha yakın görünüyor. Sonuçta, Mosseri bu açıklamaları yaparken, CEO Mark Zuckerberg, zor bir Meta kazanç çağrısında, algoritmik olarak önerilen içeriğin gelecek yılın sonuna kadar Facebook ve Instagram’da ikiye katlanacağını açıklamıştı.

Conte, “Instagram’ın Meta gibi algoritmik keşif yapmaya kararlı olduğuna inanıyorum” dedi. “Aslında daha çok takipçi öncelikli modelden algoritmik olarak seçilmiş bir modele geçme konusunda kararlı olduklarına inanıyorum, çünkü TikTok’a karşı temel zayıflıklarından biri olarak gördüklerinin bu olduğuna inanıyorum.”

Görünüşe göre her sosyal platform, bir bakıma TikTok’u taklit etmeye çalıştı, bu mantıklı – açıkçası, uygulama, diğer platformlardan daha hızlı bir şekilde aylık 1 milyar aktif kullanıcıya ulaştığı için izleyicinin dikkatini çekmek için doğru bir şey yapıyor. TikTok, Sizin İçin Sayfasında daha az bilinen kişilikleri algoritmik olarak tanıtarak sayısız yaratıcının kariyerini başlattı, ancak bir kez bir kitle geliştirseniz bile, tek başına TikTok’tan para kazanmak zordur. 36.000 takipçisi olan bir TikToker, Teknolojik Haberler’a TikTok Creator Fund’dan ayda yalnızca “1 ile 6 dolar arasında” kazandıklarını, bunun yerine gelir için diğer sosyal platformlardan marka anlaşmalarına, ortaklıklara ve ödemelere güvendiklerini söyledi.

Yani Meta, TikTok’u taklit ettiğinde, hala yaratıcıları nasıl düzgün bir şekilde telafi edeceğini anlamaya çalışan bir platformu taklit ediyorlar. Bu sorun, TikTok ve şimdi Instagram ve Facebook gibi algoritma öncelikli beslemelerde, takipçilerinizin gerçekten ne yayınladığınızı göreceklerinin ve onlarla bağlantı kurmayı zorlaştıracaklarının garantisi olmadığı için daha da artıyor. YouTube benzer şekilde tepkiyle karşılaştı aboneleri otomatik olarak bilgilendirmeyi durdurdu yeni kanal yüklemeleri.

Conte, algoritmalardaki ve içerik oluşturucu fonlarındaki sürekli değişiklikleri yönlendirmek için içerik oluşturucuları gelir akışlarını çeşitlendirmeye çağırıyor.

Conte, Instagram’da “Bütün yumurtalarınızı herhangi bir şirketin sepetine koymayın” dedi. video. Tabii ki, Patreon’un kendisi bir sepettir ve yanlış bir adım, aylık ödemeler için platforma güvenen içerik oluşturucuları ciddi şekilde etkileyebilir. Bazı içerik oluşturucular, Patreon’un web3 hakkındaki açık merakının, blok zinciri teknolojisini ayrıntılı dolandırıcılık için bir araç olarak (anlaşılır bir şekilde) gören aboneleri yabancılaştırabileceğinden endişe ediyor. (Kayıt için Conte, Teknolojik Haberler’a kripto özelliklerinin şu anda “yol haritasında” olmadığını söyledi). Ancak Conte’nin içerik oluşturuculara tavsiyesinin mantıklı olmasının bir nedeni de bu.

Conte, “Yaratıcıların önünde durup kariyerinizdeki her şeyi Patreon’a yatırmanız gerektiğini söylemeyeceğim” dedi. “Tabii ki yapmamalısın. Akıllı bir iş adamı gibi hareket etmeli ve bir Patreon’u başlatmalı, biraz ürün satmalı, biraz reklam geliri elde etmeli ve bir e-posta listesi oluşturmalısınız.”

Instagram kendi uygulama içi abonelik ürününü denediğinden, Patreon CEO’sunun bir rakibi eleştirmesi için uygun bir zaman gibi görünebilir.

Conte, Instagram içerik oluşturucu abonelikleri hakkında “Stratejik olarak elbette bu konuda paranoyakız ve araştırıyoruz, ancak bu konuda uykumuzu kaçırmıyoruz” dedi.

SimilarWeb’den alınan verilere göre, Patreon çok az trafik Facebook ve Instagram’dan – web sitesinin sosyal medya trafiğinin çoğu YouTube’dan geliyor. Patreon’un kendisinde anket Platform, içerik oluşturucuları arasında, ankete katılanların %38’inin öncelikle videoda çalıştığını, bunu %17’sinin yazılı olarak ve %14’ünün işitsel olarak izlediğini buldu. Conte ayrıca, Patreon’un abonelik işinin, içerik oluşturucunun önceliği olduğunu iddia ettiği için Instagram’a göre bir ayağı olduğunu düşünüyor.

Conte, “Instagram’ın yapması gereken temel bir seçim var” dedi. “İnsanların birbirleriyle derin, samimi, kalıcı ilişkiler kurabilecekleri bir yer mi inşa ediyoruz? Yoksa bu huni üstü, kitle iletişim araçları, algoritmik küratörlük platformunu mu inşa ediyoruz?”

Şimdilik Meta ikincisini seçmiş gibi görünüyor. Bu ikilik aynı zamanda platformları içerik oluşturucular için en iyisi ile kârlılıkları için en iyisi arasında seçim yapmaya davet ediyor. Bu, birbirini dışlayan bir seçim olmak zorunda değil, ancak Meta’nın reklam öncelikli iş modeli bunu böyle yapıyor.

Conte, “Geçişe saygı duyan ve yaratıcı insanlara geçiş yapan platformların ve şirketlerin eninde sonunda kazanacağına inanıyorum” dedi. “Bana göre, bu, yaratıcıların şovu şimdi yönetmesine saygı duymak yerine, uzun vadede Meta dövüş yaratıcıları gibi görünüyor. Ve bunun kazanan bir strateji olduğunu düşünmüyorum.”

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/08/04/patreon-ceo-jack-conte-is-fed-up-with-instagram-and-facebook/

Yorum yapın