Parkinson hastalarının ‘donma’ ile savaşmasına yardımcı olan NexStride aygıtı 2,8 milyon dolar çekiyor – Teknolojik Haberler


Parkinson hastalığı olan kişilerin karşılaştığı zorluklardan biri, normal hareket sırasında “donma” ve düşmelere ve hareket kabiliyetinin azalmasına neden olma olasılığıdır. Şaşırtıcı bir şekilde, küçük harici ipuçları, donmalardan kurtulmalarına veya onlardan tamamen kaçınmalarına yardımcı olabilir – ve De Oro, ticarileştirmek için 2,8 milyon dolar topladı. NexStride taşınabilir aygıtıistek üzerine bu ipuçlarını sağlar.

Donmayı anlamanın en basit yolu, vücudunuz için “ileri yürüme” dürtüsünü gerçek harekete çevirmek için beyindeki normal yolun doğru şekilde harekete geçmemesidir. Bu, kişinin uzuvlarını normalde olduğu gibi hareket ettirmeye istekli olmasına rağmen yavaşlamaya veya durmaya neden olabilir.

Çalışmalar bunu önlemek için şaşırtıcı derecede etkili bir teknik buldu: ipucu. Bir kişi ileriye doğru hareket etmekle ilgili harici bir ipucu gördüğünde veya duyduğunda, ileriye doğru yürümek için farklı bir yolu harekete geçirerek kişiyi donmuş durumdan kurtarır.

De Oro’nun cihazı böyle iki ipucu sağlar. Biri, beynin adım adım ilerlemek yerine zamanla hareket etmeyi düşünmesini sağlayan küçük bir metronom benzeri ses. İkincisi, kullanıcının ayaklarının hemen önündeki lazerle yansıtılmış bir çizgidir ve bu, sadece “ileri” değil, bir şeyin üzerinden geçme veya geçme fikrini harekete geçirir gibi görünür.

NexStride, bisiklet farları gibi biraz esnek bir halka kullanarak bir yürüteç veya bastona takılır ve kullanıcı için uygun bir yere yerleştirilebilen kablolu bir kumanda bulunur. Ana ünitedeki donanım kadranları, metronomun ses seviyesini ve temposunu ve lazer çizgisinin konumunu kontrol etmelerini sağlar.

Laboratuarda bu yaklaşımın etkinliği hakkında çok sayıda çalışma var ve şirket müşterilerini araştırdı ve büyük bir çoğunluğun daha güvenli ve daha az korkuyla dolaşabildiğini buldu. Çalıştıkları klinisyenler, cihazı müşterilere ve mobiliteyi geliştirmek için her şeyi kapsayan kullanışlı bir yol önermektedir.

Farklı yerlerde bastonlarıyla NexStride kullanan iki adam.

Walter ve Richard, cihazı kendi şartlarına göre hareket etme konusunda çok faydalı buldular.Resim Kredisi: De Oro

Orada bunun gibi birkaç öğe var, U-Adım lazer ve ses donanımlı yürüteç. Ancak U-Step, yürüteçte yerleşiktir: özellikle ev dışında kullanım için uygun olmayan büyük ve ağır bir nesne ve hareket sorunları olan bir kişinin bagaja atabileceği bir şey değil. Erişilebilirlik donanımında sıklıkla olduğu gibi, onlarca yıl öncesinden kalma birçok eski şey var.

NexStride’ın avantajı, bağımsız ve taşınabilir olmasıdır – insanların genellikle tercih ettikleri bir baston veya yürüteç vardır ve gadget hemen hemen her şeye takılabilir ve birkaç dakika içinde değiştirilebilir. De Oro’nun kurucusu ve CEO’su Sidney Collin, “NexStride, insanları en sevdikleri mobilite yardımı ile bu etkili görsel ve işitsel ipuçlarına erişim arasında seçim yapma konusunda uzlaşmaya zorlamıyor” dedi.

Elle çalıştırma, geri bildirimle yönlendirilen bir tasarım seçimiydi; kullanıcılar ve klinisyenler, NexStride’ın ilk kez denediği ve muhtemelen kişi hareket etmeyi bıraktığında lazeri veya sesi açacak olan otomatik yaklaşım yerine bunu önerdi. İnsanların kontrolü elinde tutmayı sevdiği ortaya çıktı – özellikle kontrolün günlük bir tıbbi sorun olduğu insanlar.

Tek yapışma noktası perakende fiyatıdır: henüz sigorta kapsamına girmeyen, göz kamaştırıcı 500 dolar. Piyasadaki en pahalı tıbbi veya mobilite cihazı olmasa da, etiket fiyatını cihazın kendisiyle uzlaştırmak biraz zor, iyi tasarlanmış olmasına rağmen özellikle egzotik veya inşa edilmesi pahalı görünmüyor.

Şirket, NexStride’ı diğer seçeneklerle rekabet edebilmesi için fiyatlandırdığını ve bunun kolayca daha iyi performans gösterdiğini ve aynı zamanda ABD’de üretim yapmaya devam ettiğini ve bunun da mutlaka maliyetleri biraz artırdığını söyledi.

Tam perakende çok fazla gibi görünse de, her emektar, VA’dan ücretsiz olarak NexStride alabilirBu kesinlikle ihtiyacı olan bir çok kişiye hizmet veren bir kurumdan bir güven oyu. Ve Parkinson’s Wellness Fund, hibeler yoluyla maliyetin yarısından tamamına kadarını karşılayabilir.

Sağlıklı ve mobil olan yaşlanan bir nüfusla birlikte, bunun gibi cihazlar tıbbi tedarikçilerin beğenilerinden kaçıyor ve daha sıradan bir tüketici aygıtı haline geliyor olabilir. Sonuçta, Parkinson insanları orta yaştan önce bile etkileyebilir ve demografik kesimin çok fazla karşılaştırmalı alışveriş yapacağını biliyorsunuz.

De Oro’nun operasyonlarını büyütmeye ve cihazı daha fazla kişiye ulaştırmaya yönelik 2,8 milyon dolarlık başlangıç ​​turu, AARP, StartUp Health, Capital Factory, Wai Mohala Ventures, Kachuwa Impact Fund, Barton’ın katılımıyla True Wealth Ventures tarafından yönetildi. Yatırımlar, HealthTech Capital, Wealthing VC Club, Rockies VC ve Mentors Fund. Şirket bundan önce 1.5 milyon dolar topladı.

Buradaki finansman ve yenilik, bir startup kurmak için birçok sınırın olduğunu ve teknolojideki sıradan görünen gelişmelerden bile fayda sağlayan daha az görünür birçok insan ve grubun olduğunu hatırlatıyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/08/nexstride-gadget-that-helps-people-with-parkinsons-fight-freezing-attracts-2-8m/

Yorum yapın