Paralimpik sporcu John McFall, engelli ilk astronot olarak ESA’ya katıldıYorum

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), uzaya bir “parastronot” göndermenin ilk adımı olduğunu umduğu yeni nesil astronotlarına ilk kez fiziksel engelli bir kişiyi dahil etmek için seçti.

Şu anda doktor olarak çalışan 41 yaşındaki İngiliz paralimpik sprinter John McFall, 22.500 başvuru arasından seçilen 17 adaydan biri. uzay ajansının 2022 astronot sınıfı. Başarılı adaylar, kendilerine istasyon elemanlarının ve ulaşım araçlarının nasıl kullanılacağının öğretileceği bir sonraki Uzay İstasyonu eğitim aşamasına girmeden önce Almanya’nın Köln kentindeki Avrupa Astronot Merkezi’nde uzay teknolojisi, bilim ve tıp alanlarında bir yıllık temel eğitimi tamamlayacak.

McFall katılacak ESA’nın “Parastronot Fizibilite Projesi” Ajansın yaptığı açıklamada, “fiziksel engelli astronotların insanlı uzay uçuşlarına ve gelecekteki olası görevlere dahil edilmesi için seçenekler geliştirmeyi” amaçladığını söyledi. Ajans, bu aşamada McFall’ın uzaya gönderileceğini garanti edemese de, bunun gerçekleşmesi için “elimizden geldiğince sıkı ve ciddi bir şekilde çalışmayı taahhüt edeceğini” söyledi.

Tıp eğitimine ek olarak, McFall, 19 yaşında bir motosiklet kazasında sağ bacağını kaybeden, 2008 Pekin Paralimpik Oyunlarında İngiltere’yi temsil eden eski bir kısa mesafe koşucusu — bronz kazandığı yer.

Avrupalı ​​uzay görevlileri, uzayda yaşayan insanlara atıfta bulunmak için “parastronotlar” terimini kullanıyor. astronot olmak için psikolojik, bilişsel, teknik ve profesyonel olarak nitelikli, ancak mevcut uzay donanımı kullanımının getirdiği gereklilikler nedeniyle normalde seçilmelerini engelleyecek fiziksel bir engele sahip olmak.”

ESA, teknik çalışmalar, uzay simülasyonları, analog görevler ve ajansın uluslararası uzay ortaklarıyla yapılan görüşmeler yoluyla, McFall’ın programa katılımının, ajansın fiziksel engelli bir kişiyi uzaya göndermek için neyin gerekli olduğunu belirlemesine izin vermesini umuyor.

“Bir ampute olarak, astronot olmanın bir olasılık olduğunu hiç düşünmemiştim” McFall dedi ESA’nın web sitesinde yayınlanan bir röportajda.

“Sahip olduğum becerileri problem çözme, sorunları belirleme ve fiziksel engelli insanların işi sağlıklı meslektaşlarıyla eşit şekilde yapmalarına olanak tanıyan engelleri aşma konusunda kullanmaktan son derece heyecanlıyım” dedi.

McFall ayrıca, fiziksel engelli bir kişiyi uzaya göndererek sorulan pratik soruların yanıtlarını bulmak istediğini söyledi: “Mikro yerçekiminde alt uzuv amputasyonu olan birine gerçekte ne olur? Kalan uzuvlarına ne olur?”

McFall, beş kariyer astronotuna ve 11 yedek astronota katılacak. ESA, 2009’dan beri saflarına katılmak için ilk kez yeni bir uzay kaşifleri sınıfı aldı.

Engelli adayları programa başvurmaya teşvik eden daha önceki bir bildiride ESA, “toplumun çeşitlilik ve kapsayıcılık konusundaki beklentileri değişti” ve “özel ihtiyaçları olan insanları dahil etmek aynı zamanda olağanüstü deneyimlerinden, uyum sağlama becerilerinden yararlanmak anlamına geliyor” dedi. zor ortamlar ve bakış açısı.”

McFall, “Bilim herkes içindir ve umarım uzay yolculuğu herkes için olabilir” dedi.

Associated Press’e verdiği röportajdaNASA sözcüsü Dan Huot, ABD uzay uçuşu ajansının Atlantik boyunca gerçekleşen seçim sürecini “büyük bir ilgiyle” takip ettiğini, ancak “NASA’nın seçim kriterlerinin şu anda aynı kaldığını” kaydetti.

Huot AP’ye, “Maksimum mürettebat güvenliği için, NASA’nın mevcut gereksinimleri, her mürettebat üyesinin, kişinin uzay uçuşuna katılma yeteneğini bozabilecek veya NASA doktorları tarafından belirlendiği üzere uzay uçuşu tarafından ağırlaştırılabilecek tıbbi koşullardan arınmış olmasını gerektiriyor” dedi.

ESA tarafından bu yıl seçilen 17 adaylık listede, uzayda yeterince temsil edilmeyen başka bir grubu destekleyecek olan iki kadın, Fransa’dan Sophie Adenot ve Birleşik Krallık’tan Rosemary Coogan da yer alıyor. Bu yılın başlarında, ajans İtalyan astronot Samantha Cristoforetti’nin NASA astronotu Peggy Whitson’dan 15 yıl sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’nun komutanı olarak görev yapan ilk Avrupalı ​​kadın astronot olacağını duyurdu. istasyonun tarihindeki ilk kadın komutanı oldu.

ESA, iki günlük konseylerinde 22 üyesinin de taahhütte bulunduğunu duyurdu. ajansın bütçesini artırmak yüzde 17 oranında genel müdür tweet attı önümüzdeki üç yıl içinde 16,9 milyar avroya (17,6 milyar $) eşdeğerdi. Ajans, uzay araştırmalarının bir sonraki aşamasını alçak Dünya yörüngesine, Ay’a ve Mars’a odaklamayı planladığını söyledi.

Kaynak : https://www.washingtonpost.com/technology/2022/11/24/esa-john-mcfall-disabled-parastronaut-space/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın