Pakistan, GPU’ları VRAM kapasitesine göre ciddi şekilde vergilendirecek


O NE LAN?! Grafik kartı fiyatları, kabaca iki yıllık çılgın piyasa koşullarından sonra nihayet düşüyor. Bununla birlikte, Pakistan hükümeti, çok eşitsiz bir vergi sistemi olduğu kanıtlanabilecek bir şeyle onları bir şekilde geri getirmeyi planlıyor.

Pakistan Gümrük Müsteşarlığı ilan edildi Geçen hafta ithal edilen PC grafik kartları üzerindeki vergileri için yeni planlar. Kararın, gümrük ve vergilerden kaçınmak için GPU’ların değerini düşüren ithalatçılara karşı çıkması bekleniyor. Pakistan, kartları tek tek değerlendirmek yerine, her GPU’ya yalnızca VRAM kapasitesine göre değer verecek.

Collectorate, 4GB ile 24GB arasında değişen VRAM miktarları için sıralanan Pakistan Rupisi cinsinden yüzde 36 vergi alacağı değerlerin (USD cinsinden) bir tablosunu yayınladı. Örneğin, yeni sistem, 8 GB’lık bir GPU için 196 dolarlık bir değer varsayıyor. Mevcut döviz kurları bunu Rs’ye getiriyor. 42.561 ve yüzde 36 vergi Rs ekler. 15.321.96.

Kuşkusuz, kıyaslama sıralamalarına ayak uydurmadığınız sürece GPU’lar arasındaki farkı söylemek zor olabilir. Üreticilerin kartlara verdiği adlar genellikle kafa karıştırıcıdır. GPU kutularına bakan bir gümrük memuru için VRAM, aralarındaki farkı gösteren, belirtmesi en kolay sayı olabilir, ancak kesinlikle nasıl sıralandıklarını göstermez. Yeni plan, bazı GPU’ları diğer daha güçlü ürünlerden daha fazla vergilendirebilir.

Pakistan sistemi, 24 GB Titan RTX gibi eskiyen bir amiral gemisi GPU’yu, daha güçlü 3070’den çok daha yüksek vergilendirebilir. Özellikle, çok daha güçlü olan RTX 3080 Ti ile aynı görevi tetikleyecek olan 12 GB orta sınıf RTX 3060’a dikkat edilmelidir. 12 GB VRAM’a sahiptir. 3070 – genellikle 3060’ın üzerinde bir rütbe – yalnızca 8 GB’a sahiptir.

Bu, bazı kartlara sığabilecek, ancak Pakistanlı yetkililerin kaçınmaya çalıştığı en üst düzey GPU’ları büyük ölçüde değersizleştiren statik değerlemelerden bahsetmeye gerek yok. Koleksiyoncu, 12GB’lık bir çipi 328 $ olarak değerlendiriyor – 3060’ların 330 $’lık MSRP’si için bir eşleşme. Bununla birlikte, 24 GB GPU için maksimum değer 540 ABD Dolarıdır – 24 GB 3090 Ti’nin 2.000 ABD Doları’lık MSRP’sinin ancak dörtte birinden fazlası.

İthalat vergileriyle bir düzen kurmaya çalışmak anlaşılabilir. Ne yazık ki, GPU’ların değerini karşılaştırmak olması gerekenden daha karmaşık. Gümrük yetkililerinin kararlarını gerçek dünyadaki performans sıralamalarına dayandırma olasılığı nedir?Kaynak : https://www.techspot.com/news/95756-pakistan-tax-gpus-entirely-based-vram.html

Yorum yapın