Otoriter teknoloji ve kule inşa eden insansız hava araçları


Başkan Biden’ın Çarşamba günkü Birleşmiş Milletler toplantısında ABD’nin yeni bir soğuk savaş aramadığına dair güvencelerine rağmen, dünyanın otokrasileri ve demokrasileri arasında bir şey demleniyor ve teknoloji bunu körüklüyor.

Geçen haftanın sonlarında, İran, Türkiye, Myanmar ve bir avuç başka ülke, Çin ve Rusya’nın otoriter rejimleri tarafından yönetilen ekonomik ve siyasi bir ittifak olan Şanghay İşbirliği Örgütü’nün (SCO) tam üyesi olma yolunda adımlar attı.

SCO üye ülkelerinin çoğunluğu ve diğer otoriter devletler, Çin’in liderliğini takip ediyor ve vatandaşların kitlesel dijital gözetimini, sansürü ve bireysel ifade üzerindeki kontrolleri artırarak daha fazla dijital hak ihlaline yöneliyor.

Ve demokrasiler büyük miktarlarda gözetim teknolojisi kullanırken, dijital olarak etkinleştirilmiş sosyal kontrolün yükselişini sağlayan şey, otoriter ülkeler arasındaki teknoloji ticaret ilişkileridir. Hikayenin tamamını okuyun.

—Tate Ryan-Mosley

Bu insansız hava aracı ekibini izleyin, bir kuleyi 3D olarak yazdırın

Haberler: Bir mini sürünün değerindeki dronlar, bazı basit kuleleri 3D olarak basmak için birlikte çalışmak üzere eğitildi. Arıların veya eşek arılarının büyük yuvalar inşa etme biçiminden ilham alan süreç, tek bir plandan inşa etmek için birlikte çalışan birden fazla insansız hava aracına sahip ve biri esasen diğerlerinin çalışmalarını kontrol ederken.

Nasıl çalışır: Bir drone, bir yapı malzemesi katmanı yerleştiriyor ve diğeri, şu ana kadar basılan her şeyin doğruluğunu doğruluyor. Dronlar uçarken tamamen özerktir, ancak işler ters giderse müdahale edebilecek bir insan tarafından izlenir.

Neden önemli: Bir gün, yöntemin afet sonrası inşaat veya hatta güvenli bir şekilde erişilemeyecek kadar yüksek binaların onarımı gibi zorlu projelere yardımcı olabileceğini, arkasındaki ekibin umduğunu ve Arktik’te ve hatta Mars’ta binalar inşa edebileceğini umuyor. Hikayenin tamamını okuyun.Kaynak : https://www.technologyreview.com/2022/09/22/1059900/download-authoritarian-tech-tower-building-drones/

Yorum yapın