Otonom Cruise arabasının polisle karşılaşması politika sorularını gündeme getiriyor – Teknolojik Haberler


Hiçbir teknoloji mükemmel değildir. Trafik yasalarına uymak üzere eğitilmiş kendi kendini süren arabalar bile, atfedilebilir bir suç işlemelerine neden olan sorunlarla karşılaşmak zorundadır. Geçen hafta sonu San Francisco’da, yerel kolluk kuvvetleri tarafından farlarını açmadığı için durdurulan Cruise tarafından işletilen bir hatchback’te durum böyleydi. Araba durduğunda, olayın videosunun gösterdiği gibi, otonom araçlar ve polis arasındaki etkileşimler söz konusu olduğunda oluşturulacak bir politika var.

İlk olarak Instagram’da yayınlanan video, şehrin Richmond Bölgesi’nde, bir kavşağın önünde bir memur tarafından işaret edildiğinde yolun kenarına yanaşan Cruise’un Chevy Cruises’lerinden biri olan arabayı gösteriyor. Polis araca doğru yürür ve başarısız bir şekilde sürücü tarafındaki kapıyı açmaya çalışır, bu noktada Cruise aracı yoldan aşağı doğru ilerlemeye başlar – sadece tekrar kenara çekip tehlikelerini harekete geçirmek için. Polis farları nasıl açacağını bulmak için varsayılan bir çabayla araca ikinci kez yaklaşır.

İki aydan biraz daha uzun bir süre önce San Francisco sakinlerinin sürücüsüz araçlarıyla yolculuk yapmasına izin vermeye başlayan Cruise, çekilen aracın amaçlandığı gibi davrandığını iddia ediyor. Farlar gerçekten de arızalandı – ve şirkete göre tamir edildi – ancak araba polise teslim oldu ve ardından “en yakın güvenli yere” çekildi. Memurlardan biri trafik durduktan sonra Cruise ile temasa geçti ve herhangi bir alıntı yapılmadı.

Ancak bu bölüm, sürücüsüz araçların polise karıştığı prosedürle ilgili soruları gündeme getiriyor.

Görünüşe göre, videodaki araç tamamen otonom değildi. 2019’da seyir başladı test yapmak Arabalarının acil durum araçlarına yanıt vermesine yardımcı olmak için bilgisayarla görme ve ses algılama AI. Bununla birlikte, bir sözcü Teknolojik Haberler’a, Cruise personelinin, arabanın bir trafik durağına maruz kaldığı ve memurun arabadan uzak olduğu anlaşıldığında, kavşağın karşısındaki ikinci konumda aracı kenara çekmeye yönlendirdiğini söyledi. Sözcü sorulduğunda, sözcü, örneğin durmanın bir otoyolda bir şehir caddesinde olması durumunda Cruise araçlarının farklı davranıp davranacağını açıklamayı reddetti; örneğin, yalnızca şirketin, araçların nerede olduğu durumlarda Cruise araçlarını bilgi ile besleyecek bir ekibi olduğunu söyledi. sorunları yaşamak.

ABD’deki insanların polisle en yaygın temasları, trafik durdurma şeklini alıyor. Ancak tüm sürücülere eşit davranılmıyor. Siyah sürücülerin, beyaz sürücülere göre neredeyse iki kat daha fazla kenara çekilme olasılığı, çok sık olarak ölümcül sonuçlara yol açıyor. Birçok Uzmanlar, otonom araçların, örneğin vur-kaç suçlarıyla ilgili soruşturmaları azaltarak polisle olan etkileşimi azaltacağını savunuyorlar. Ama diğerleri dahil olmak üzere UC Davis’te hukuk profesörü olan Elizabeth E. Joh, polisin arabalara uzaktan el koymasına izin verilirse, otonom araçların polis yetkilerini artıracağını düşünüyor.

“Otonom bir araba programlanabilir bir araba olurdu. Belki de hız denetimi geçmişte kalacak, çünkü ya arabalar yasal hız sınırı içinde kalacak şekilde programlanacak ya da bu tür ihlaller sürücülerin elektronik gösterge tablolarına gönderilen bir biletle otomatik olarak uygulanacaktır,” diye yazıyor Joh. konu. “Ancak geleceğin bu versiyonunda bile polis arabalara el koymaya devam edecek. Otonom arabanın içindeki bir kişinin olağanüstü bir tutuklama emri olabilir. Polis, arabanın kaçak mal veya suç kanıtı içerdiğinden şüphelenebilir. Artık insan kontrolü gerektirmeyen otonom arabalar, içlerinde daha fazla suç türünün gerçekleşmesini bile teşvik edebilir.”

Otonom araçlar geliştiren hiçbir şirket, kolluk kuvvetlerine bu tür bir erişim sağlayacaklarını belirtmemiş olsa da, polis, Cruise trafiğinin durması gibi olaylardan kaynaklanabilecek kafa karışıklığını öne sürerek bunun için dava açabilir. Cruise, kenara çekilen ilk otonom araba değil – bu ayrım bir Google’a gidiyor prototip Ancak otonom araç geliştiricileri filolarını halka açık yollara giderek daha fazla yerleştirdikçe, sorunun öne çıkması daha olasıdır.

Joh makalesinde şöyle devam ediyor: “Sürüşte insan katılımı çok az olduğunda polis ve halk farklı şekilde etkileşime girecek. “[B]Dördüncü Değişikliğin çok büyük bir kısmı insan sürücüleri ve insan polis memurlarını temel aldığından, bu, otomatik araba durdurmalarının geleceğinin şimdi ele almaya başlamamız gereken yeni ve zor hukuk ve politika sorularını ortaya çıkaracağı anlamına geliyor.”

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/04/11/autonomous-cruise-car-encounter-with-police-raises-policy-questions/

Yorum yapın