Otonom araç başlangıcı Nuro, Phoenix’teki operasyonları durdurdu – Teknolojik Haberler


Değeri 8,6 milyar dolardan fazla olan otonom araç teslimatı girişimi Nuro, ticari stratejisini çöl metropolünden San Francisco Körfez Bölgesi ve Houston’a kaydırırken Phoenix tesisini kapatıyor.

Nuro, Teknolojik Haberler tarafından görüntülenen dahili bir e-postaya göre, çalışanlara Phoenix Depot yerinin 1 Ekim’e kadar kapatılacağını söyledi. Tempe, Arizona tesisi dışında çalışmaya devam edecek ve kurumsal çalışanlar etkilenmeyecek. Bununla birlikte, Phoenix’teki birkaç otonom araç operatörü (AVO) sonuç olarak işten çıkarıldı.

Phoenix’in öngörülebilir gelecek için artık ticari yol haritamızda olmadığı göz önüne alındığında, Bay Area ve Houston’daki ana dağıtım alanlarımıza odaklanmak için kaynaklarımızı birleştireceğiz. Dahili e-postada, Phoenix’teki yol operasyonlarını hemen geçerli olmak üzere askıya alacağız ve depoyu 1 Ekim’e kadar kapatacağız ”dedi.

Bir Nuro sözcüsü Phoenix’teki işten çıkarmaları doğruladı ve Nuro’nun Arizona’daki odağını karayolu operasyonlarından teleoperasyonlara ayarladığını açıkladı. Sözcü bir e-postada “İş stratejisi Phoenix Depomuzu kapatmayı ve Tempe, Arizona’daki tele-operasyonlara konsantre olmayı gerektiriyor” dedi ve Nuro’nun Arizona’da hala varlığını sürdüreceğini de sözlerine ekledi.

Nuro, 2018’de Kroger, King Soopers, Fry’s ve Pick ‘n Save mağazalarının sahibi ve işletmecisi olan bakkal perakendecisi Kroger Co. ile bir pilot projeyle başlayan bir varlık olarak Arizona’da yıllardır faaliyet gösteriyor. Arizona, Scottsdale’deki pilot, başlangıçta modifiye Toyota Prius sedanlarını kullandı ve R1 aracı adı verilen ilk nesil botuna geçiş yaptı. Nuro’nun Kroger ile ortaklığı Houston’da genişleyip devam ederken, Arizona’daki pilot çalışma sona erdi.

Nuro, R2’yi Şubat 2020’de, Michigan merkezli Roush Enterprises ile ortaklaşa ABD’de tasarlanan ve monte edilen, “sürücüye” 360 derecelik bir görünüm kazandırmak için lidar, radar ve kameralarla donatılmış ikinci nesil bir bot olan R2’yi tanıttı. .

Şimdi, sadece Nuro olarak adlandırılan üçüncü nesil robotunda. Ocak 2022’de görücüye çıkan “Nuro” (aşağıdaki resim), BYD Kuzey Amerika ile ortaklaşa üretilecek.

Resim Kredisi: Nuro

Bu araçlar, insanlar için değil, yiyecek ve diğer malları taşımak için tasarlanmıştır. Nuro, Prius’tan özel yapım aracına geçerken, insanların uzaktan izlemesine, iletişim kurmasına ve hatta gerekirse botlara rehberlik etmesine olanak tanıyan teleoperasyon sistemini güçlendirmek zorunda kaldı.

Nuro’ya göre Phoenix’te etkilenen çalışanlardan üçü işten ayrılmayı seçti, ikisi Nuro’nun Phoenix Deposunu kapatmaya yardım ediyor ve geri kalanı Tempe’deki ekibe katılacak.

Şirket ayrıca Houston’da dört, California’daki Mountain View tesisinde ise üç kişiyi işten çıkardı.

“Operasyonlarımızda daha odaklı bir yaklaşım benimsemeye yönelik süregelen stratejimizin bir parçası olarak, ne yazık ki, Houston (AVO olmayan) çalışanlarımızdan dördünü bırakmak gibi zor bir karar aldık ve onlara tüm kıdem tazminatı paketlerini sunduk. Bir Nuro şirket sözcüsü Teknolojik Haberler’a verdiği demeçte, etkilenen çalışanların tümü işyerinde şahsen ve bireysel olarak bilgilendirildi ”dedi.

Şirketin başka bir yerinde başka bir indirim yapılmadı. Ocak 2022 itibariyle şirket 1.200’den fazla kişiyi istihdam etmiştir.

Nuro’nun merkezinin bulunduğu Houston ve Bay Area’ya odaklanması, Walmart ve CVS dahil olmak üzere çeşitli şirketlerle ortaklıklar içeriyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/14/autonomous-vehicles-startup-nuro-winds-down-operations-in-phoenix/

Yorum yapın