OSOM’un OV1’i artık Solana’nın web3 Android telefonu Saga – Teknolojik Haberler


OSOM ve Nothing, son yıllarda akıllı telefon alanını işleten en büyüleyici şirketlerden ikisi haline geldi. Hiçbir şey OnePlus’ın kurucu ortağı Carl Pei’nin en son projesi değil, OSOM büyük ölçüde şirketin dağınık dağılmasının ardından kendi şeylerini başlatmak isteyen eski Essential çalışanlarından oluşuyor. Pei’nin Essential’ın IP’sini satın alması, ikisi arasında başka bir güzel kozmik bağlantı gibi geldi.

Uygun bir şekilde, her iki genç donanım girişimi de bu hafta haber yapıyor, ancak bu duyurular yollarının ne kadar farklı şekilde ayrıldığını vurguladı. Ne de olsa bir akıllı telefonu piyasaya sürmek için kolay bir zaman yoktu, ancak çip kıtlığı ve tedarik zinciri kapatmaları arasında bir dizi dış güç giriş engelini daha da yükseltti. Hiçbir Şey İçin, bu, piyasaya sürülen pazarlar konusunda seçici olmak ve OnePlus tarzı bir davet sistemini benimsemek anlamına gelir.

OSOM için ise, şirketin ilk akıllı telefonu için önemli bir pivot. OV1, web3 odaklı Android telefon Saga oluyor. Yeniden markalama, OSOM’un adını, Jacquelyn’in belirttiği gibi, blockchain/kripto girişimi Solana Labs’ın bir yan kuruluşu olan Solana Mobile tarafından piyasaya sürülen üründen kaldırıyor.

OSOM’un kurucusu ve CEO’su Jason Keats, Teknolojik Haberler’a sunduğu bir yorumda, “OSOM, Saga’yı oluştururken Solana ile ortak olmaktan inanılmaz derecede heyecanlı” dedi. “Dünyanın geleceği Web3’ü desteklemek için yeni donanım şirketlerine ihtiyacı var. Geçmişteki eski ekosistemlerin yükü altında kalmadan geleceğe bakan bir ekosistem oluşturmak son derece heyecan verici.”

Solana Saga Front (PRNewsfoto/Solana Mobile)

Şirket daha fazla yorum yapmayacak, yalnızca yakında ek güncellemeler vaat ediyor.

OSOM şimdiye kadar kendisini gizlilik öncelikli bir donanım üreticisi olarak konumlandırıyor. Keats, bu yılın başlarında Teknolojik Haberler’a “Gizlilik için eksiksiz bir çözüm oluşturuyoruz. Bireysel kullanıcı gizliliğini kolaylaştıran cihazlar, yazılımlar ve hizmetler oluşturmak istiyoruz. Ve bu, yazılım ortaklarımızı bir uygulama mağazasından uygulamalarını indirmek yerine onlara gerçek bir çalışma temeli sağlamak üzere donanımımıza entegre etmek kadar basit olabilir. Sistem düzeyinde kurabiliriz.”

Bunun OSOM için ne anlama geldiği henüz görülmedi. Destan (nee OV1) için bunun anlamı başka bir gecikmedir. Bu yılın başlarında şirket, en yeni Qualcomm Snapdragon yongasını kullanma arzusu nedeniyle lansmanı Q3’ten Q4’e itti. Bugünün duyurusu, ön siparişlerin bugün açılmasına rağmen, “2023’ün başlarına” geri itilen şeyleri buluyor. 6.67 inç OLED ekran, 12 GB RAM ve 512 GB depolama dahil olmak üzere hızlı bir teknik özellik listesi umut verici görünüyor. Şirketler ~ 1.000 $’lık bir fiyat etiketi için çekim yapıyor – Keats’in bu yılın başlarında bana söylediği “1.000 doların çok altında” bir değişiklik.

Cihazın anahtarı, “Solana Mobil Yığın (SMS),” Qualcomm çipine yerleştirilmiş güvenlik özelliklerini kullanır. Şirkete göre, SMS,

[P]Cüzdanlar ve uygulamalar için yeni bir dizi kitaplık sunarak geliştiricilerin dünyanın en performanslı blok zinciri Solana’da zengin mobil deneyimler oluşturmasına olanak tanır ve Android ile birlikte çalışacak şekilde tasarlanmıştır. SDK, Android uygulamaları için kitaplıklar ve programlama arabirimleri ve güvenli anahtar özel depolama sağlayarak Solana için dApps işlevselliğini oluşturmak ve genişletmek için geliştirici deneyimini basitleştirir.

Hizmet için bir SDK, bugünden itibaren geliştiricilere açıktır.

Solana’nın kurucu ortağı Anatoly Yakovenko, bir yayında, “Geliştiricilerin gerçekten merkezi olmayan mobil uygulamalar oluşturmaları çok uzun süredir engellendi, çünkü mevcut kapı bekçisi modeli artık çalışmıyor” dedi. “Özel anahtar yönetimine mobil merkezli bir yaklaşım olmadığı için web3 dışında hayatımızı mobil cihazlarımızda yaşıyoruz. Solana Mobile Stack, Solana’da açık kaynaklı, güvenli, web3 için optimize edilmiş ve kullanımı kolay yeni bir yol gösteriyor.”

Bu, blockchain/kripto odaklı bir deneyim sağlamak isteyen ilk cihaz değil. HTC, Exodus’un piyasaya sürülmesiyle 2018’de kendi mobil pivotunu denedi. Tayvanlı donanım üreticisi o zamandan beri gözünü metaverse odaklı bir telefona dikti.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/23/osoms-ov1-is-now-solanas-web3-android-handset-saga/

Yorum yapın