Oslo merkezli Unleash, açık kaynaklı özellik yönetim aracı oluşturmak için 14 milyon dolarlık A Serisi buldu – Teknolojik Haberler


Geliştiriciler yazılıma yeni özellikler eklerken, yeni işlevselliğin zaten mevcut olanı bozmadığından emin olmaları gerekir. Bu nedenle, genellikle yavaş yavaş yayarlar ve koda özellik bayrakları yerleştirme tekniğini kullanarak ne olduğunu görürler. Bu, dağıtımı kontrol etmenin kanıtlanmış bir yoludur, ancak başka bir yönetim düzeyi gerektirir. Orası Oslo merkezli Salmak içeri gelir.

“Unleash bir özellik yönetimi çözümüdür. Yeni bir işlevselliği nasıl etkinleştireceğiniz üzerinde tam kontrole sahip olabilmeniz için kullanıcıları segmentlere ayırmanın kurallarını tanımlamanıza olanak tanır,” diye açıkladı şirketin kurucu ortağı ve CTO’su Ivar Østhus. Bu yaklaşımın, kullanıcılar için büyük bir soruna neden olacak üretim kodu tabanına bir şey koyma riskini azaltırken çok daha fazla deney yapılmasını sağladığını söyledi.

2014 yılında Østhus, çalıştığı şirket olan Finn’de bu özellik yönetimi sorunuyla karşılaştı. Böylece boş zamanlarında bir çözüm üzerinde çalışmaya başladı. Unleash’i serbest bıraktı GitHub’da açık kaynak olarak Ertesi yıl ve bir mühendis olarak günlük işinde çalışmaya devam ederken önümüzdeki birkaç yıl boyunca projeyi besledi.

Zamanla, şirketlerin araç için kurumsal özellikler talep etmeye başladığını ve ticari bir girişim için bir açılış gördüğünü keşfetti. 2019 yılına kadar Ivar ve kardeşi Egil, Ivar’ın geliştirdiği açık kaynaklı ürünün üzerine ticari bir katman oluşturmak için birlikte bir şirket kurmaya karar verdiler.

“2018’in sonlarında açık kaynak benimseme konusunda çok fazla ivme görmeye başladım ve insanlar kurumsal işlevsellik hakkında soru sormak için iletişime geçiyorlardı. Hatta bir şirketten onlar için ev sahipliği yapıp yapamayacağımı soran bir e-posta bile aldım, böylece zorunda kalmasınlar. Yani benim için bu açıkçası erken bir sinyaldi ve bu aynı zamanda Eğil’i getirdiğim zamandı. [to start the company]”dedi.

Şirket, Unleash’in barındırılan bir versiyonu olan ilk ticari teklifini 2019 baharında piyasaya sürdü ve operasyon şekillenmeye başladı. İki adam günlük işlerini bıraktı ve şirkete tam zamanlı olarak bağlı kaldı.

CEO olan Egil, yönetim ve iş geçmişine sahip ve iki kardeş bu fikrin ticari bir iş olarak ne kadar uygulanabilir olabileceğini görmek için şirketlerle konuşmaya başladı. Egil, “Rakiplerimizi daha iyi anlamak ve kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını anlamak için zamanımızın aşağı yukarı %90’ını müşterilerle konuşarak geçirdiğimizi düşünüyorum” dedi.

Bugün şirket, kademeli olarak saf açık kaynaktan, ek bir güvenlik katmanına ihtiyaç duyan müşterilere ücret karşılığında sunulan tekli oturum açma gibi kurumsal işlevselliğe sahip açık çekirdekli bir modele geçti.

Egil, şirketi kurarken çeşitliliğin kendisi ve erkek kardeşi için önemli bir konu olduğunu ve önemli KPI’larından biri olduğunu söyledi. Bunu bir liderlik mücadelesi olarak görüyor ve onları sorumlu tutmak için, aday boru hattı perspektifinden ne kadar iyi performans gösterdiklerini aylık olarak yönetim kuruluna rapor ediyorlar.

“Bu yüzden gerçekten önemli olan yapmaya karar verdiğimiz şey, aday boru hattımızın çeşitliliği hakkında yönetim kuruluna aylık olarak rapor vermek. Dolayısıyla bu, onlara rapor edeceğimiz metriklerden biri ve bu, aday hattını her doldurduğumuzda, bu sayıları ve bu çeşitlilik sayılarının içinde veya dışında olup olmadığımızı bildirmemiz gerektiği anlamına geliyor” dedi.

Şirketin yaklaşık %40’ı ABD ve Kanada’da, %40’ı AB’de ve geri kalanı dünyaya yayılmış 120 ödeme yapan müşterisi var. Bu yılın sonuna kadar bunu ikiye katlamayı planlayan 16 çalışanı var.

Bugün açıklanan 14 milyon dolarlık A Serisi ile başlangıç, iş yükselmeye başladığında yatırım yapmak için sermayeye sahip olmalıdır. Bugünkü yatırım, Frontline Ventures, firstminute sermaye, Alliance Venture ve Arkwright X’in katılımıyla Spark Capital tarafından yönetildi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/03/24/oslo-based-unleash-nabs-14m-series-a-to-build-open-source-feature-management-tool/

Yorum yapın