Oracle, elektronik sağlık kayıtları için ABD veritabanı planlıyor • Kayıt


Oracle, 28,3 milyar dolarlık elektronik sağlık kayıtları uzmanı Cerner’i satın almasının ardından tüm Amerika Birleşik Devletleri için bireylerin sağlık kayıtlarından oluşan ulusal bir veri tabanı oluşturmayı planlıyor.

İçinde sunumCTO ve kurucu Larry Ellison, bireysel hastalar için elektronik sağlık kayıtlarının hastaneler ve doktorlar tarafından saklandığını ve kopyalanmadığını veya sağlayıcılar arasında paylaşılmadığını söyledi.

Ellison, “Binlerce ayrı hastane veri tabanının üzerine birleşik bir ulusal sağlık kayıtları veri tabanı koyarak bu sorunu çözeceğiz.” Dedi.

“Cerner ve Oracle birlikte bulutta devrim niteliğinde yeni bir sağlık yönetimi bilgi sistemi oluşturmak için gereken tüm teknolojiye sahipler. Bu sistem sağlık uzmanlarına çok daha iyi bilgiler sunacak. Daha iyi bilgiler sağlık hizmetlerini temelden dönüştürecek.”

Ellison, elektronik sağlık kayıtlarının parçalanmasının ABD sağlık sisteminde “muazzam sorunlara yol açtığını” savundu.

Memleketlerinin dışında hastalanan veya yaralanan hastaların, sağlık kayıtlarına erişimi olmayan acil klinik ekiplerinin onları tedavi etme olasılığıyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

“Erişemiyorlar. Kan grubunu bilmiyorlar. Alerjini bilmiyorlar. Kalbinde metalik stent var mı bilmiyorlar. Senin hakkında hiçbir şey bilmiyorlar. , sağlık kayıtlarınız açısından” dedi.

Merkezi bir veri tabanının olmamasının da sağlık yönetimi ve politikası için sorunlara neden olduğunu söyledi.

“Bir halk sağlığı yetkilisiyseniz ve son 24 saat içinde kaç kişinin COVID-19 ile hastaneye kaldırıldığını öğrenmek istiyorsanız, o verileri alamazsınız. Bu veriler kelimenin tam anlamıyla binlerce ayrı veri tabanında. ‘her bir veri tabanına girmeli… ve o hastanede kaç kişinin hastaneye kaldırıldığını saymalı ve sonra hepsini toplamalı.”

Ancak, sağlık trendlerini analiz edenler, kayıtlar anonim hale getirileceği için ulusal sağlık veri tabanındaki verilere erişemeyeceklerini söyledi.

“Dünyada doktorların sağlık kayıtlarınıza erişmesine izin verebilecek tek bir kişi var, o da sizsiniz. Tüm sağlık kayıtlarınızın ve ulusal EHR veri tabanının anahtarı sizde.”

Oracle ayrıca ABD sağlık hizmetlerinde personel ve finansal yönetimi iyileştirmek için sistemler kuracağını söyledi. Şirket, sahte ilaçları durdurmak için blok zinciri tabanlı teknolojileri kullanmayı öneren sağlık hizmetleri tedarik zincirindeki riski azaltmaya yardımcı olacak bir sistem üzerinde çalışıyordu.

Ellison, ulusal elektronik sağlık kayıtları veri tabanını kimin ödeyeceğini veya doktorların bunu ne zaman kullanmaya başlayacağını söylemedi. Oracle’dan daha fazla ayrıntı istedik. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/06/10/oracle_us_health_database/

Yorum yapın