Optik, bakır ara bağlantıların yerini alacak mı? Ayar Labs’a sorduk • Kayıt


Bilim kurgu, fantastik bilgi işlem vizyonlarıyla doludur. Daha yaygın olanlardan biri, bir gün bilgisayarların ışıkla çalışacağı fikridir. Sonuçta, ışık hızından daha hızlı olan nedir?

Ancak Ayar Labs CTO’su Mark Wade, Star Trek’in parlayan devre kartlarının gerçeğe düşündüğünüzden daha yakın olabileceğini söylüyor. Kayıt. Fiber optik iletişim yaklaşık yarım asırdır var olsa da, teknolojiyi kart düzeyinde uygulamaya henüz yeni başladık. Buna rağmen Wade, önümüzdeki on yıl içinde, optik I/O ürünlerinin sevkiyatı başladıkça optik dalga kılavuzlarının PCB’ler üzerindeki bakır izlerinin yerini almaya başlayacağını umuyor.

Bu geçişi sağlamak, gecikme veya güçten ödün vermeden daha uzun mesafelerde daha yüksek bant genişliği talep eden bir dizi faktör ve gelişmekte olan teknolojilerdir.

Bu tanıdık geliyorsa, Bell gibi telekomünikasyon devlerini 1970’lerde binlerce kilometrelik bakır telefon kablolarını fiber optiklerle değiştirmeye iten zorluklar aynıydı.

Genel bir kural olarak, bant genişliği ne kadar yüksek olursa, gecikme pahasına erişimi genişletmek için amplifikatörlerin veya tekrarlayıcıların yardımı olmadan kat edebileceği mesafe o kadar kısa olur. Ve bu telekomünikasyon ağlarına pek de özgü değil.

Aynı fizik yasaları, PCIe gibi ara bağlantı teknolojileri için de geçerlidir. Etkin bant genişliğini sonraki her nesilde ikiye katladığından, sinyalin kat edebileceği fiziksel mesafe daralır.

Wade, “Birçok durumda, uzun mesafeler artık birkaç metreden daha fazla bir şey olarak tanımlanıyor” dedi. “PCIe bant genişlikleri gittikçe yükseldikçe, sinyali artırmak için artık karta bir retimer koymadan sunucu kartından kaçamazsınız”.

“A noktasından B noktasına bant genişliğini elde edebilseniz bile, soru ne kadar güç ve ne kadar gecikme ile ilgili” diye ekliyor.

Ayar Lab bir şey bir şey bir şey

Ayar Labs’ın çözmeye çalıştığı problem tam olarak budur. Silikon fotonik başlangıcı, çiplerden elektrik sinyallerini alan ve bunları yüksek bant genişliğine sahip bir optik sinyale dönüştüren bir yonga geliştirdi.

Teknoloji chiplet mimarisini kullandığından, şu anda geliştirilmekte olan Universal Chiplet Interconnect Express (UCI-express) gibi açık standartları kullanan diğer yonga üreticilerinin bilgi işlem kutucuklarıyla birlikte paketlenmesi amaçlanmıştır.

Altta yatan teknoloji, şirketin Intel ve Nvidia gibi teknoloji devlerinden yaklaşık 200 milyon dolar toplamasına ve Hewlett Packard Enterprise’ın yüksek performanslı Slingshot ara bağlantı yapısına optik G/Ç yetenekleri getirmek de dahil olmak üzere birkaç yüksek profilli ortaklığı güvence altına almasına yardımcı oldu.

Yakın vadeli uygulamalar

Wade, sistem düzeyinde optik iletişimin kaçınılmaz olduğuna kesin olarak inansa da, yakın vadede optik ara bağlantılar için çeşitli uygulamalar olduğuna dikkat çekiyor. Bunlar, yüksek performanslı bilgi işlem ve birleştirilebilir altyapıyı içerir.

“Bizim iddiamız, elektrik I/O sorununun o kadar şiddetli hale geleceği ki, bilgi işlem uygulamalarının bant genişliğini değiştirme yetenekleriyle boğulmaya başlayacağı” dedi. “Bizim için bu, yapay zeka ve makine öğrenimi ölçeğinin genişletilmesi.”

Bu HPC ortamları, darboğazlardan kaçınmak için genellikle özel ara bağlantı teknolojileri gerektirir. Nvidia’nın NVLink’i bir örnektir. Dört adede kadar GPU arasında yüksek hızlı iletişim sağlar.

Wade, optik I/O için başka bir fırsat alanının Compute Express Link’in (CXL) vaat ettiği türden raf düzeyinde birleştirilebilir altyapı olduğunu söylüyor. en son özellikler.

CXL, CPU’ları, belleği, hızlandırıcıları ve diğer çevre birimlerini birbirine bağlamak için PCIe’ye dayalı ortak, önbellek uyumlu bir arabirim tanımlar.

CXL 1.0 ve CXL 2.0 özellikleri, çeşitli bellek havuzu ve katmanlı bellek işlevlerinin kilidini açmayı vaat ediyor. Ancak, açık standardın bu yıl içinde onaylanması beklenen üçüncü yinelemesi, bu yetenekleri raf seviyesinin ötesine taşıyacak.

Wade, CXL’in gelişiminin bu aşamasında optiğin avantajlarının tam olarak sergileneceğini söylüyor.

“CXL 2.0 düzeyinde bile, ölçeklendirme derecenizle çok sınırlısınız, çünkü retimer gibi bir şeye çarptığınız anda gecikmeler yaşamaya başlıyorsunuz, bu da bellek havuzunu pratik hale getiriyor” dedi.

Ancak, en azından birinci nesil CXL ürünleri için Wade, hepsinin olmasa da çoğunun elektrikli olmasını bekliyor. CXL optik G/Ç için hazır olmadan önce “Bu tür ayrıştırılmış sistemleri gerçekten etkinleştirmek için yapılması gereken çok sayıda yazılım yığını işi var” dedi.

Ancak optik G/Ç uygulamaları daha yaygın hale geldikçe Wade, tedarik zinciri ekonomisinin teknolojiyi maliyet açısından daha da çekici hale getireceğini tahmin ediyor. “Bilgisayar sistemleri inşa eden hemen hemen her pazar dikeyinde optik bir I/O dönüşümünün başladığını göreceğimize inanıyoruz.”

Zorluklar bol

Tabii ki, oraya ulaşmanın zorlukları olmadan olmayacak ve en büyüklerinden biri, müşterileri teknolojinin yalnızca daha performanslı ve ekonomik olarak uygulanabilir değil, aynı zamanda üretim ortamları için yeterince olgun olduğuna ikna etmektir.

Bu, özellikle Ayar Labs’in birlikte paketlenmiş optiklerin aksine optik ara bağlantılara odaklanmasının nedenidir. Birlikte paketlenmiş optiklerin çıkmamasının nedenlerinden biri, arıza durumunda sıçrama yarıçaplarının önemli ölçüde daha büyük olmasıdır. Birlikte paketlenmiş bir optik anahtardaki optikler arızalanırsa, tüm cihaz kapanır. Ve bu aynı endişelerin çoğu optik G/Ç için geçerlidir.

Wade, “Yoğun metalaştırılmış, standartlaştırılmış, riskten kaçınan bir uygulama alanınız olduğunda, orası yeni bir teknolojiyi dağıtmaya çalışmak için uygun bir yer değil” dedi. Ancak, “donanım performansındaki artışlardan yüksek oranda yararlanan yüksek değerli bir uygulamanız varsa, o zaman açıkçası daha fazla risk alacaksınız.”

Ayar, dikkatini HPC ortamlarına odaklayarak, tasarımlarını iyileştirebileceğine ve bileşenler için bir tedarik zinciri oluşturabileceğine inanırken, tüm bunları daha yaygın pazarlara satış yapmak için gerekli olan önemli saha çalışma saatlerini rafa kaldırabilir.

Bilim kurgu optik bilgisayarlar hala on yıldan fazla bir süre uzakta

Yeni gelişen teknolojileri dağıtma riskini almaya hazır ve istekli müşteriler için optik I/O zaten burada.

Wade, “Şu anda teslim ettiğimiz müşteri, kart düzeyindeki bağlantılarını optik I/O’muzla değiştirmiş durumda,” dedi. “Her soketten sokete bağlantı, optik bir G/Ç bağlantısıdır ve bu, kart düzeyinde bile geçerlidir.”

Teknoloji olgunlaştıkça, optik dalga kılavuzlarının PCB’ye entegre edilip edilmeyeceği sorusu ortaya çıkıyor – ala Star Trek.

“Optik dalga kılavuzlarının panolara entegre edildiğini görecek miyiz? Bunların bir kısmının önümüzdeki on yıl içinde ortaya çıktığını göreceğimizi düşünüyorum” dedi. “Optik I/O çözümlerinin hacmi devasa olmaya başladıkça, bu çözümlerden bazıları için daha çekici hale gelecek.”

Kart seviyesinin ötesine geçmeye başladığınızda, optik G/Ç’nin geleceği biraz daha karanlık hale geliyor. Wade, bir sonraki mantıklı adımın çipi oluşturan tek tek kalıpları bağlamak için optik kullanmak olacağını söylüyor.

Ancak, bunun yakın zamanda olmasını beklemiyor. “Milimetre ölçeğine girdiğinizde, elektrik I/O’nun önünde sağlıklı bir yol haritası olduğunu düşünüyorum” dedi. “10-15 yıldan sonra, optik iletişimin milimetre ölçeği rejimine girmeye başladığını görebiliriz.” ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/06/18/optical_interconnect_future/

Yorum yapın