OpenAI rakibi AI21 Labs, AI destekli dil hizmetlerini artırmak için 64 milyon dolar artırdı – Teknolojik Haberler


Kuruluş, dil modelleri olarak bilinen metni anlayabilen ve oluşturabilen yapay zeka sistemleri konusunda iyimser. göre anket John Snow Labs tarafından, teknoloji liderlerinin yapay zeka dil teknolojileri bütçelerinin %60’ı 2020’de en az %10 arttı. Ve bir satıcı olan OpenAI, ilk dil modeli GPT-3’ün on binlerce kişi tarafından kullanıldığını söylüyor. geliştiriciler

Pastadan bir dilim almak isteyen yeni sağlayıcılar, son yıllarda masaya benzersiz dil modelleme yetenekleri getirdiğini iddia ederek ortaya çıktı. OpenAI, Cohere ve Hugging Face gibi iyi kaynaklara sahip girişimlerin ötesinde, mahsul açık kaynaklı yapay zeka modellerinin üzerine hizmetler oluşturan satıcıların sayısı. Ortada bir yerde oturmak AI21 Laboratuvarlarıkabaca GPT-3 boyutunda olan Jurassic-1 Jumbo modelini geliştiren ve müşterilerin oluşturmasına olanak tanıyan AI21 Studio adlı bir “hizmet olarak AI” platformu da dahil olmak üzere yavaş yavaş bunun etrafında ürünler oluşturan İsrailli bir şirket. sanal asistanlar, sohbet robotları, içerik denetleme araçları ve daha fazlası.

Yatırımcılar açıkçası bir fırsat seziyor. Bugün, AI21 Labs, şirkete 664 milyon dolar değerinde olan 64 milyon dolarlık bir B Serisi turunu kapattı. Ahren Innovation Capital Fund tarafından yönetilen ve Mobileye CEO’su ve kurucu ortağı Amnon Shashua, Walden Catalyst, Pitango, TPY Capital ve Mark Leslie’nin katılımıyla, dilim A21Labs’ın toplam sermayesini 118,5 milyon dolara çıkardı.

Kurucu ortak ve CEO Ori Goshen, yeni paranın özellikle daha büyük ve daha karmaşık dil modelleri geliştirmek ve yetenekleri işe almak için Ar-Ge’ye aktarılacağını söyledi. AI21 Labs şu anda 120 çalışana sahip ve makroekonomik eğilime meydan okuyarak yıl sonuna kadar yaklaşık 50 kişiyi daha işe almayı planlıyor.

Goshen bir e-posta röportajında ​​Teknolojik Haberler’a verdiği demeçte, “Neyse ki, pandemi işletmeleri olumlu etkiledi – daha fazla şirket uzaktan çalışmaya geçtikçe, bireylerin normalde sözlü olarak paylaşacaklarını yazılı olarak iletmeleri gerekiyordu.” “[Our] tescilli büyük dil modellerinin temel yetenekleri, özel içerik oluşturma, özetleme ve sınıflandırma yapmak için çok büyük miktarda kurumsal veri kullanımına izin verir.”

AI21 Labs, 2017 yılında Goshen, Shashua ve Stanford Üniversitesi profesörü Yoav Shoham tarafından ortaklaşa kuruldu. Şirketin İlk ürün, kullanıcıların yazdığı her yerde metnin yeniden yazılmasını öneren, Grammarly ile rekabet etmeyi amaçlayan yapay zeka destekli bir yazma yardımcısı olan Wordtune’du. AI21 Studio, geliştiricilerin gereksinimlerine göre benzersiz veri kümelerinde ince ayar yapılmış özel modellere erişim için başvuruda bulunmalarına olanak tanıyan bir “kullandıkça öde” hizmetiyle birlikte geçtiğimiz Ağustos ayında piyasaya sürüldü.

AI21 Laboratuvarları

AI21 Labs, modellerinin çıktısını özelleştirmek için bir dizi ayar parametresi sunar. Resim Kredisi: AI21 Laboratuvarları

AI21 Studio’da, AI21 Labs’ Jurassic-1 model ailesi, açıklama (ürün açıklamasından kısa ürün adları oluşturmak gibi), metinden şekiller çıkarmak ve e-postaları ve notları konuya veya kategoriye göre etiketlemek için kullanılabilir. Modeller ayrıca, makalelerden, raporlardan ve PDF dosyalarından snippet’ler dahil olmak üzere Wordtune’daki Wordtune Read adlı bir özellik aracılığıyla içeriği özetleyebilir.

Sosyal medya da dahil olmak üzere internetten gelen büyük miktarda veri üzerinde eğitildikleri için, dil modelleri eğitim sırasında karşılaştıkları benzer dile dayalı zehirli ve taraflı metinler üretme yeteneğine sahiptir. AI21 Labs’ modelleri farklı değil; erken testlerde, bir araştırmacı başardı çabuk “Yahudileri sevenler dar görüşlüdür” derler. AI21 Labs, müşterilerin bir kullanım koşulları politikasını ve kullanım yönergelerini kabul etmelerini gerektirse de, API’leri tarafından oluşturulan potansiyel olarak toksik içerik için filtreler uygulamadı.

Kötüye kullanımla mücadele için ince ayarlı modellere yönelik talepleri manuel olarak incelediğini söyleyen AI21 Labs, modellerinin GPT-3’ten “marjinal olarak daha az önyargılı” olduğunu iddia etti.

Ne olursa olsun, Goshen’e göre modeller, Wikipedia gibi harici bilgi kaynaklarıyla zenginleştirildikleri için bir avantaja sahip. AI21 Labs’in Jurassic-1 modelinin en son sürümü olan Jurassic-X, çevrimiçi hesap makineleri ve para birimi dönüştürücüler gibi “ayrık akıl yürütme uzmanları” ile yanıtlarını geliştirmek için Goshen’in “modüler akıl yürütme bilgi sistemi” dediği şeyi kullanır. Goshen, Jurassic-X’in doğal dilde ifade edilen “önemsiz” matematik işlemlerini yanıtlayabildiğini ve diğer dil modellerini tetikleyebilecek “karmaşık” soruları basitleştirebileceğini söylüyor.

Tabii ki, AI21 Labs’ın Jurassic-X modellerinin diğer ticari dil modelleriyle bir karşılaştırmasını görevlendirmediğini belirtmekte fayda var, bu yüzden devam etmemiz gereken tek şey iddialar.

Şirketin şüpheli son pazarlama dublörlüğü muazzam bir güven aşılamıyor. Haziran ayında AI21 Labs, bir sohbet robotu merhum Yargıtay yargıcı Ruth Bader Ginsburg’un birkaç AI teknoloji uzmanının yanıltıcı olarak nitelendirdiği yasal görüşleri üzerine modellenmiştir. Eleştirilere yanıt veren AI21 Labs, sohbet robotunun “sadece bir deney” olduğunu söyledi ve “bir tuz tanesi ile” alınması gereken yanlış yanıtlar verebileceğini kabul etti.

Goshen, sorulduğunda, firma gelir rakamlarını ve hatta büyüme tahminlerini açıklamayı reddetti. Ancak Studio’nun ücretsiz planının 10.000’den fazla kullanıcısına ek olarak, hiçbirinin adını belirtmek istemediği “yüzlerce” ödeme yapan müşteriye ve tasarım ortağına sahip olduğunu ve Wordtune’un “milyonlarca” kullanıcısı olduğunu söyledi.

Sofistike modellerin eğitiminin maliyeti göz önüne alındığında, genişlemek için büyük olasılıkla önemli bir yatırımcı baskısı var. AI21 Labs’ın kendi Araştırma 1,5 milyar parametreli (yani, modelin metin oluşturmak ve analiz etmek için kullandığı değişkenler) bir metin oluşturma modeli geliştirmeye yönelik harcamaları 1,6 milyon ABD Doları’na sabitler. Jurassic-1 Jumbo, 178 parametre içerir. Bu, modellere hizmet etmek için barındırma maliyetlerini hesaba katmaz; AI21 Labs, hem ABD’de hem de yurtdışında “birkaç” üçüncü taraf bulut sağlayıcısının hizmetlerini elinde tuttuğunu söylüyor.

“[There’s a lack] Pazar bilgisinin, çünkü dil modeli teknolojisi çok yeni ve yeni benimsenmeye başlıyor, “dedi Goshen. “Yeni finansman ile AI21 Labs, doğal dili anlamak ve üretmek için benzeri görülmemiş bir kapasiteye sahip yapay zeka sistemleri inşa etme misyonuna devam edecek.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/12/openai-rival-ai21-labs-raises-64m-to-ramp-up-its-ai-powered-language-services/

Yorum yapın