Önemli olan USB-C bağlantı noktası değil, onunla ne yaptığınızdır.


USB C'ye karşı yıldırım bağlantı noktasını gösteren yan yana iki telefon

Robert Triggs / Android Otoritesi

Avrupa Birliği’nin gadget’ların 2024’ten itibaren yalnızca USB-C bağlantı noktaları üzerinden şarj edilmesi şartı, birçok açıdan memnuniyetle karşılanan bir harekettir. Öncelikle Apple’ın çok daha evrensel olarak benimsenen konektör, kablolar ve şarj cihazları yerine Lightning bağlantı noktasına inatçı ekini etkiler. Ancak bu aynı zamanda kulaklıklardan taşınabilir hoparlörlere kadar yeni USB-A ve mikro USB destekli aksesuarların da sonu anlamına geliyor. İstisna, 2025’e kadar 40 aylık bir erteleme süresi olan dizüstü bilgisayarlardır.

Kulağa iyi haber gibi geliyor – sonuçta kimse farklı kablolar ve şarj cihazlarıyla uğraşmak istemiyor. Artı, AB direktifi Tamamen USB-C’ye geçiş tahminleri, sera gazı (GHG) emisyonlarını her yıl yaklaşık 180ktCO2e, malzeme kullanımını yaklaşık 2.600 ton ve e-atığı 980 ton azaltacaktır. Peki sevilmeyecek ne var?

İyi niyetlere rağmen, USB-C bağlantı noktalarını zorunlu kılmak sorunu çözmüyor en standartla ilgili büyük sorun: Her şey için bir kablo pratikte her zaman o kadar iyi çalışmaz.

Devamını oku: Yıllar geçti ve USB-C hala dağınık

Tek beden herkese tam uymuyor

16 inç MacBook Pro sol taraftaki USB C bağlantı noktaları

USB-C güçlü, esnek bir bağlayıcıdır, ancak tek faktör bağlantı noktası değildir; kablonun her iki ucundaki cihazlar tarafından desteklenen Alternatif Mod standartları da aynı derecede önemlidir. Örneğin, USB-C kulaklıklar yalnızca telefonunuz, tabletiniz veya dizüstü bilgisayarınız USB-C sesini destekliyorsa çalışır. Aynı şekilde USB üzerinden Ethernet ve DisplayPort monitör desteği için. Veri aktarım hızları bile USB 3.3 Gen 1 veya Gen 2, USB 4 veya Thunderbolt 4 gibi bağlantı noktasının alt derecelerine bağlıdır. Aygıtlar arasında veri ve güç aktarımını en üst düzeye çıkarmak için doğru kabloya ihtiyacınız olduğunu söylemeye gerek yok. Kafa karıştırıcı bir yetersizliktir.

İlişkili: Satın alabileceğiniz en iyi USB-C kabloları

Standardın ne kadar kolay kırılabileceğini de gördük. Insta360 Go 2 ve Bob & Brad Q2 masaj tabancası gibi az sayıda USB-C aygıtı, C-to-C yerine yalnızca bir C-to-A kablosuyla şarj olur. Bu arada, diğer cihazlar, çeşitli pazarlarda ucuza satılan spesifikasyon dışı kablolarla çalışmayı kesinlikle reddediyor. Örneğin, OnePlus kabloları 2015’te Pixel telefonları şarj etmeyecekti ve bazı kablolar hala şarj etmiyor. Bunu takiben, Google’ın 3,5 mm adaptörü ve USB-C kulaklıklar OnePlus telefonlarında çalışmadı.

Kötü uygulanmış USB-C aksesuarları ve aygıtları, başka bir hayal kırıklığı ve israf kaynağıdır.

Yalnızca istediğiniz özelliğin desteklenmediğini veya düzgün çalışmadığını bulmak için bir kabloyu takarken hayal kırıklığına uğradıysanız, yalnız değilsiniz. USB-C özellik desteği sinir bozucu bir şekilde opaktır ve gadget’ların bu bağlantı noktasını kullanarak şarj olmasını zorunlu kılmak bu ayıyı kesinlikle çözmeyecektir. Ayrıca, yetersiz uygulanmış kablolar ve aksesuarlar da nihai e-atıklara katkıda bulunur.

Bununla birlikte AB, şarjın daha sorunsuz çalışmasını sağlamak için elinden geleni yapıyor. Yönerge, USB-C aygıtlarının “5 volttan daha yüksek voltajlarda veya 3 amperden daha yüksek akımlarda veya 15 watt’tan yüksek güçlerde şarj edilmesini, USB Güç Dağıtımı şarj iletişim protokolünü içermesini” gerektirir. Teoride, tüm USB-PD fişleri, ileride tüm yüksek güçlü USB-C cihazlarıyla çalışacak ve farklı cihazlar ve şarj standartları için birden fazla fişe olan ihtiyacı azaltacaktır. Bununla birlikte, endüstri bu yönde oldukça ilerledi, ancak bu, e-atıkları biraz daha hızlı azaltmaya yardımcı olacak. Ancak, yinelenen fişleri tamamen kaldırmaz.

USB-C özellik desteği çıldırtıcı bir şekilde opak ve gelecek bir çözüm yok.

Direktif, üreticilerin USB Güç Dağıtımına ek olarak özel standartlar kullanmasını engellemez. Bu muhtemelen yenilikleri boğmaktan kaçınmak için iyi bir şey ama yine de bazı telefonların ve diğer cihazların bazı fişlerle diğerlerinden çok daha hızlı şarj olmaya devam edebileceği anlamına geliyor. Bu, birçok telefonun daha verimli şarj için daha esnek USB Güç Dağıtımı PPS varyantına geçmesi ve daha eski USB-A, Hızlı Şarj ve diğer birçok fiş/aksesuardan bahsetmemesi gerçeğiyle daha da karmaşıklaşıyor. tüketiciler zaten sahip.

İleride bir miktar basitleştirme olacak olsa da, USB-C şarj ortamı, 2024 ve sonrasındaki çoğu tüketici için değişken ve kafa karıştırıcı olmaya devam edecek.

USB-C ile ne yapılmalı?

Yıldırım Konektörü ve eldeki USB C kablosu

Robert Triggs / Android Otoritesi

AB’nin hareketi, her dengede, fiş e-atığının azaltılmasına yardımcı olacak ve 24 pinli ters çevrilebilir konektörün ilk duyurulmasından bu yana geçen sekiz yıl içinde yaşamaya başladığımız şarj tahriş edicilerinden birkaçını azaltacak hoş bir hamle. Ancak bu zaman çerçevesi göz önünde bulundurulduğunda, oyunun bu kadar geç saatlerinde şarj bağlantı noktasının zorunlu kılınması, özellikle de yasanın dizüstü bilgisayarlar için 2024 veya daha sonrasına kadar yürürlüğe girmeyeceği ve yalnızca şarj sorununu ele aldığı için belki de çok geç olabilir. Bu süre içinde, USB-C’yi karmaşık ve rahatsız edici bir standart haline getiren milyonlarca cihaz ve şarj cihazı satılacak ve büyük olasılıkla çöplüklere atılacak.

Ne yazık ki, AB ve diğer düzenleyiciler, oldukça hantal bir şeye dönüşen bir standarda yetişmeye çalışıyorlar. Dikkatlerin çoğu, haklı olarak Apple’ın daha geniş sektörle top oynama konusundaki isteksizliğine odaklanmış olsa da, aynı sektör USB-C standardını benimsedi ve çoğu zaman uyumlu, anlaşılması kolay bir şekilde uygulamada başarısız oldu. ekosistem. Şarj etme kesinlikle USB-C’nin en tüketici dostu olmayan ve israfa yol açan başarısızlığıdır, ancak daha geniş e-atık sorunu, tüm aksesuarlar, onları taktığınız herhangi bir USB-C bağlantı noktasında sorunsuz bir şekilde çalışana kadar çözülmeyecektir.

En iyi ipuçları: Doğru telefon şarj cihazı nasıl seçilirKaynak : https://www.androidauthority.com/usb-c-mandatory-2024-3174323/

Yorum yapın