Önemli Güneş Parlamalarını Ortaya Çıkarabilecek Devasa Bir Güneş Lekesi Tam Bize Doğrultuluyor


Ne oluyor

Merkezi bir güneş lekesi son birkaç gün içinde çarpıcı bir şekilde büyüdü.

neden önemli

Güneş lekeleri, Dünya üzerindeki radyo iletişimini bozan ve bazen elektrik şebekesini etkileyen güçlü güneş patlamaları fırlatabilir.

Uzay hava durumu gözlemcileri, bu hafta çarpıcı biçimde büyüyen güneş üzerindeki karanlık ve değişken bir noktayı yakından takip ediyor.

Pazar ve Pazartesi günleri arasında Sunspot AR3038, boyutunu iki katından fazla artırarak Dünya’nın çapından birkaç kat daha geniş hale getirdi ve son 48 saat içinde genişlemeye devam etti. NASA heliofizikçisi C. Alex YoungEarthSky’de yazıyor.

Güneş lekeleri kararsız manyetik alanlara sahip güneş yüzeyindeki karartılmış, daha soğuk alanlardır ve güneş patlamaları ve yüklü parçacıklar ve plazmanın koronal kütle atılımları üretebilirler. Bu parlamalar ve püskürmeler, zaman zaman burada, Dünya’daki elektrik ve radyo iletişim sistemleri için kaosa neden olur.

Geçen gün boyunca, mega güneş lekesi, doğrudan Dünya’yı işaret ederken bir çift küçük, C sınıfı güneş patlaması meydana getirdi, ancak Astronomer Tony Phillips raporları Spaceweather.com’da “Sunspot AR3038, (orta kuvvet) için enerji barındıran bir ‘beta-gama’ manyetik alana sahiptir. M sınıfı Güneş ışınları.”

Genellikle M sınıfı işaret fişekleri o kadar büyük bir anlaşma değildir, ancak bu yılın başlarında, M sınıfı işaret fişekleri faaliyeti, yeterince güçlü bir jeomanyetik fırtına yarattı. SpaceX, esasen kızarmış olduğunu bildirdi Starlink uydularının bir kısmı.

Manyetosferimiz, radyoaktif patlamaların Dünya yüzeyindeki hayata zarar vermesini engeller, ancak iletişim sistemlerimiz, uzaydaki astronotlar ve hatta yerdeki elektrik şebekesi, özellikle de daha güçlü X sınıfı işaret fişekleri için bir risk oluşturur.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin Uzay Hava Tahmin Merkezi tahminleri önümüzdeki üç gün içinde yüzde 25 ila yüzde 30’luk bir M sınıfı fişek şansı ve yüzde 5 ila yüzde 10’luk bir X sınıfı fişek şansı.

Yıldızımız, yaklaşık her on yılda bir, güneş döngüsü olarak bilinen bir fenomen olan düzenli yüksek güneş lekesi ve parlama aktivitesi dönemlerinden geçer. Şu anda 2020’lerin ortalarına yakın bir yerde gerçekleşmesi beklenen bir etkinlik zirvesine doğru ilerliyoruz, ancak 2022 planlanandan daha ileri gitti. Bu yıl zaten bazılarını gördü güçlü X işaret fişeklerive Mayıs ayında güneş lekesi aktivitesi tahmincilerin tahminlerinin iki katından fazlaydı.

Büyük ölçekli elektrik kesintilerine son yıllarda patlamalar neden oldu ve bu, yörüngede binlerce yeni uydu ile güneş aktivitesinin zirvesine ilk kez yaklaştığımız zaman.

Olumlu tarafı, güneş üzerindeki tüm bu hareket, özellikle daha yüksek enlemlerde, bazı muhteşem auroralar görme olasılığını da artırıyor. Dramatik bir ışık gösterisi şansı aniden yükselirse sizi haberdar edeceğiz.

Kaynak : https://www.cnet.com/science/space/a-massive-sunspot-that-could-unleash-significant-solar-flares-is-pointed-right-at-us/#ftag=CAD590a51e

Yorum yapın