Onarım hakkı savunucusu, Apple’ı satıcıların güvenlik protokollerini atlamasına izin vermeye çağırıyor


2020 M1 MacBook’lar geri dönüşüm merkezlerine gidiyor


AppleInsider, sitemizdeki bağlantılar aracılığıyla yapılan satın alımlarda bağlı kuruluş komisyonu kazanabilir.

Bağımsız bir MacBook satıcısı ve onarım hakkı savunucusu, güvenlik nedenleriyle bilgisayarları yok eden bir tesisteki Mac’leri topladı ve Apple’ın iCloud Aktivasyon Kilitlerini devre dışı bırakmasına izin vermesini istedi.

John Bumstead, RDKL INC onarım mağazası aracılığıyla kullanılmış Mac’leri yenileyen ve yeniden satan bir işletmeye sahiptir. Apple, kullanılmış bilgisayarları ucuza satmaya çalışan bir işletme sahibi olarak hayatını kolaylaştırmıyor.

Artık işletmeler, okullar ve devlet tarafından kullanılmayan ürünler, verileri korumak için katı imha kuralları olan geri dönüşüm merkezlerine verilir. Bu merkezler genellikle R2 olarak anılan Sorumlu Geri Dönüşüm standardı tarafından sertifikalandırılmıştır.

Bumstead gibi bayiler, bazı kuralları çiğnemeden bu merkezleri ikinci el altın madeni olarak görüyor. Bayilerin imha edilmek üzere hurda olarak işaretlenmiş bilgisayarları veya parçaları alabilmesi için tesisin R2 sertifikasyonunu isteyerek ihlal etmesi gerekir.

Bumstead gibi yetkisiz satıcıların ona parça ve bilgisayar satmaya istekli gölgeli geri dönüşüm merkezleri bulması yeterince basit görünüyor, ancak yine de önünde bir engel var. Apple’ın, insanların ürünlerde Aktivasyon Kilidi’ni atlamasını kolaylaştırmasını istiyor.

Bu, kullanıcı oturum açtıktan sonra bir Apple Kimliğine kilitlenen iPhone ve iPad gibi ürünlerde her zaman bir sorun olmuştur. Ancak, Mac’ler, T2 piyasaya sürüldüğünde Aktivasyon Kilidi kazandı ve bu, Apple Silicon’a da entegre edildi.

İçinde bir hikaye itibaren yardımcısı, onarım hakkı savunucusu, Apple’ın kullanıcılara bir üründen Etkinleştirme Kilidi’nin kaldırılmasını talep etme yeteneği vermesi gerektiğini savunuyor. Ancak, Apple’ın yasal olarak elde edilen ürünler için bunu yapmak için zaten bir süreci olduğundan bahsetmeyi ihmal ediyor.

süreç çok basittir. Bir kullanıcı, eBay gibi bir makbuz oluşturacak yollarla bir Apple ürünü satın aldıysa, Etkinleştirme Kilidi’nin kaldırılmasını talep edebilir. Kullanıcının yapması gereken tek şey, elma desteği ve kanıt olarak bir makbuz sağlayın.

Bumstead’in karşılaştığı sorun muhtemelen MDM veya mobil cihaz yönetimidir. Apple, daha önce hala takılı olan bir MDM sisteminin parçası olan ürünlerin kilidini açmaz.

Bu MDM bilgisayarlarının nasıl elde edildiğine bağlı olarak durum daha da karmaşık hale geliyor. R2 sertifikalı bir geri dönüşüm tesisi genellikle veri imhası ve diğer korumalar için alt sertifikalara sahip olacaktır.

Bu, şirketlerin bu sertifikaları gördüğü ve söz konusu tesise gönderilen cihazların tamamen sökülüp geri dönüştürüleceğini beklediği anlamına gelir.

Apple'ın şu ana kadar onarım hakkı aktivistlerine cevabı pahalı ekipman kiralamak oldu

Apple’ın şu ana kadar onarım hakkı aktivistlerine cevabı pahalı ekipman kiralamak oldu

Bumstead açıkça kabul edildi R2 sertifikalarını isteyerek ihlal eden geri dönüşüm tesislerinden parça ve bilgisayar alma uygulamasına. Amacı, geri dönüşüm sürecini durdurmak ve bu Mac’lere yeni bir hayat vermek olsa da, bu fedakarlık değil.

İmha amaçlı bilgisayarları alıp kendi karı için ikinci el pazarına koymak muhtemelen Apple’ın arkasında durmak istediği bir geri dönüşüm akışı değildir.

Daha önce Bumstead, Apple’ın 2019’da yetkisiz satıcıları Amazon’dan atma hareketini protesto ederken görülmüştü. Bu hareket, Bumstead’in satışlarını da etkiledi.

Onarım hakkı hareketi, Apple’ın kullanıcılara sahip oldukları cihazlar üzerinde daha fazla kontrol vermesini istiyor. Çatışmalar, genellikle Apple’ın harekete bir miktar zemin vermesiyle sonuçlanan yüksek mahkemelere ulaştı.

En son Apple, kendi iPhone’larını ve Mac’lerini kendi kendine onarmak isteyen kişilere parçalar, araçlar ve talimatlar sağlamaya başladı. Ancak, henüz, onarım hakkı savunucularının çoğunun istediği kadar çaba sarf edilmiyor ve gerekli aletlerin kiralanması pahalı olabilir.

Kaynak : https://appleinsider.com/articles/23/01/24/right-to-repair-advocate-urges-apple-to-let-resellers-bypass-security-protocols?utm_medium=rss

Yorum yapın