Old Ham Wisdom Daha İyi Alüminyum Boyamaya Yol Açıyor


Ne zaman [bdk6] elektronik projeler için alüminyum boyamayı denedi, boyalı kalma eğiliminde olmadığını gördü. Kolayca çizilebilir veya sonunda pul pul dökülebilir. Sorun, boyanın metalin etrafındaki alüminyum oksit kaplamaya yapışmak istememesidir. Araştırma devam etti ve eski bir amatör radyo dergisinde, ses kaydı almak için uyarlayabileceği bir teknikle ilgili bir makale buldu. iyi sonuçlar boyama alüminyum.

Aslında, görünüşe göre boya, oksitlenmemiş alüminyuma bile zayıf bir şekilde yapışıyor. Bu nedenle plan, mümkün olduğu kadar çok alüminyum oksidi temizlemek ve çıkarmaktır. Daha sonra süreç, alüminyum yüzeyi boyanın daha iyi yapıştığı bir şeye dönüştürecektir. Tabii ki, doğru türde boyaya da ihtiyacınız var.

Anahtar bileşenler fosforik asit ve çinko fosfattır. Fosforik asit alkolsüz içeceklerde bulunur, ancak aynı zamanda boyama için beton ve metal hazırlığı olarak satılır. Çinko fosfat, self-etching primer olarak bilinen özel bir boyanın parçasıdır.

Temizlik sabun, dirsek yağı ve zımpara kağıdı gerektirir. Bir sonraki adım, fosforik asitte uzun süre bekletmektir. Ardından birkaç kat self-etching astar ve kum uygulayın. Her şey hazır olduğunda, normal boyanızla boyayabilirsiniz. Bu genellikle epoksi bazlı boyadır. [bdk6].

Elbette alüminyumu eloksal yaparken boyayabilirsiniz. Alüminyum lehimlemenin de zorlukları vardır.



Kaynak : https://hackaday.com/2023/01/24/old-ham-wisdom-leads-to-better-aluminum-painting/

Yorum yapın