Ödeme başlangıcı olan Stripe, iç değerlemeyi yüzde 28 oranında düşürüyor.


Silikon Vadisi’ndeki en değerli özel teknoloji şirketlerinden biri olan bir ödeme girişimi olan Stripe, durumla ilgili bilgisi olan bir kişiye göre iç değerlemesini yüzde 28 düşürdü ve borsanın dalgalı dalgalanmasının başka bir işareti olarak görülüyor. ve ekonomik belirsizlik özel şirketleri etkiliyor.

Yatırımcılar Stripe’a geçen yıl 95 milyar dolar değer biçmişti. Bilginin gizli olması nedeniyle anonimlik koşuluyla konuşan kişi, dış yatırımcıların sahip olduğu hisselerin değerini etkilemeyen yeni dahili hisse fiyatının bunu 74 milyar dolara koyduğunu söyledi.

Wall Street Journal ilk Stripe’ın iç değerlemesini düşürdüğü haberlerini bildirdi.

Meta, Netflix ve Coinbase gibi teknoloji şirketlerinin hisseleri, yükselen enflasyon ve faiz oranları, bu şirketlerin eskisi kadar hızlı büyümeye devam etme yetenekleri konusunda belirsizlik yarattığı için bu baharda düşmeye başladı. Satış, özel start-up’ları son iki yılda yükselen değerlemelerinin devam edip etmeyeceğini değerlendirmeye sevk etti. Market dağıtım şirketi Instacart, Mart ayında iç değerlemesini 39 milyar dolardan 24 milyar dolara düşürdü.

Son aylarda, risk sermayesi yatırımcıları yaklaşan bir durgunluk konusunda uyardılar ve şirketlere maliyetleri düşürmelerini ve işe alımları dondurmalarını söyleyerek dikkatli olunmasını öğütlediler. Start-up’ları takip eden PitchBook’a göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki start-up’lara fon, bir yıl öncesine göre son üç ayda yüzde 23 düştü ve 2019’dan bu yana en büyük düşüş oldu. Rapora göre, dünya çapında yaklaşık 350 teknoloji girişimi bu yıl 53.000 işçiyi işten çıkardı. işten çıkarmalar.fyibaşlangıçtaki işten çıkarmaları izler.

Bazı start-up’lar daha düşük değerlemelerde sermaye artırmak zorunda kaldı. Bu hafta, İsveç merkezli bir “şimdi al sonra öde” ödemeleri başlangıcı olan Klarna Bank, ilan edildi 6,7 milyar dolar değerinde bir finansman turunda sermaye artırdı. Yatırımcılar geçen Haziran ayında 45 milyar dolar olarak değerlendirmişti.

Diğer start-up’lar, çalışanları çekmenin bir yolu olarak değerlemelerini önceden düşürüyor. Start-up’lar, çalışanlarını ilk halka arz veya satın almada değerli olmayı vaat eden hisse senetleriyle tazmin eder. Ancak adayların öz sermayenin aşırı değerli olduğunu düşünmeleri daha az çekici bir tekliftir.

Stripe, 2010 yılında girişimciler ve John ve Patrick Collison kardeşler tarafından kuruldu. Yazılımı, şirketlerin ödemeleri çevrimiçi olarak işlemesine olanak tanır. Şirket, küçük start-up’lara satış yapmaya başladı ve bildirildiğine göre daha büyük şirketlere genişledi. 2.5 milyar dolar net gelir Forbes’a göre geçen yıl. PitchBook’a göre 8.000’den fazla kişiyi istihdam ediyor.

Şirket, yıllardır halka açılmaya aday olarak gösteriliyor. Ancak halka arz piyasası bu yıl berbat durumda. Start-up’ların satışları ve halka arzları, bu yılın ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 88 düşüşle 49 milyar dolara geriledi.

Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/07/14/technology/stripe-payments-startup-valuation.html

Yorum yapın