NY AG, Buffalo toplu çekimindeki rolleri için Twitch, Discord ve 4chan’ı araştırıyor – Teknolojik Haberler


New York Başsavcısı Letitia James, hafta sonu Buffalo’da ortaya çıkan trajedide sosyal medya ve çevrimiçi mesaj panolarının oynadığı rolle ilgili bir soruşturma başlatacak.

Cumartesi günü, 18 yaşındaki bir silahlı bir Tops süpermarketine ateş açarak 10 kişiyi öldürdü ve üç kişiyi de yaraladı. Çevrimiçi materyallerde, şüpheli tetikçi, 4chan’da beyaz üstünlüğünü keşfetmenin düşüncesini nasıl radikalleştirdiğini ve nihayetinde ölümcül saldırıyı gerçekleştirmesi için ona nasıl ilham verdiğini anlatıyor.

New York Valisi Kathy Hochul, sosyal medya şirketlerini, kitlesel çekimleri takip eden günlerde tehlikeli aşırılıkçılık için içeriği daha agresif bir şekilde izlemeye çağıran soruşturmayı başlattı.

“14 Mayıs 2022’de Buffalo’da meydana gelen toplu katliamın eylemlerini ve niyetlerini yayınlamak ve güçlendirmek için kullanılan belirli çevrimiçi platformları araştırmak ve belirli şirketlerin rolleri için hukuki veya cezai sorumluluğu olup olmadığını belirlemek için yardımınızı istiyorum. Hochul, şiddeti planlamak ve teşvik etmek için bir platform sağlamada, kolaylaştırmada veya teşvik etmede” dedi. Çarşamba günü AG’nin ofisine mektup.

Başsavcılık, Twitch, Discord, 4chan ve 8chan dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere sosyal uygulamaları ve siteleri incelemeyi planlıyor.

“Zaman ve tekrar, bu tehlikeli ve nefret dolu platformlardan kaynaklanan gerçek dünya yıkımını gördük ve bu endişe verici davranışa dikkat çekmek ve bir daha asla olmamasını sağlamak için harekete geçmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz, “dedi James.

Ofisi, ana akım sosyal medya hizmetlerini içerik denetimiyle ve kötü şöhretle bir araya getiren soruşturma hakkında fazla ayrıntı vermedi, her şey 4chan ve 8chan gibi aşırılıkçılığın merkezlerine gidiyor. İlki büyük olasılıkla AG’nin ofisiyle uyumlu olacak olsa da, son iki web forumunun soruşturmayı mizah etme olasılığı daha düşük.

Filipinler’de tükenen 8chan, özellikle ırkçı şiddet planlayan aşırılık yanlıları için bir faaliyet yuvası. El Paso, Christchurch, Yeni Zelanda, Poway, California ve şimdi Buffalo’da toplu atıcılar planlarını ve planlarını 8chan’a gönderdi ölümcül saldırılarından önce. Saldırıdan önceki bir günlük girişinde, Buffalo tetikçisi, yazılarını Discord sunucularına ve arkadaş listesine göndermenin yanı sıra 8chan ve 4chan’da yayınlayacağını belirtti.

Şüpheli saldırganın ideallerinin ana kaynağı gibi görünen web forumu 4chan, içeriği denetlemek için herhangi bir proaktif çaba göstermeyi reddediyor ve uzun süredir beyaz üstünlüğünü ve diğer tehlikeli aşırılık biçimlerini kuluçkaya yatırıyor.

Amazon’a ait Twitch, saldırganın canlı yayınını şiddetin başlamasından iki dakika sonra tespit etti ve videoyu kaldırdı, ancak Twitter ve Facebook gibi platformlarda açıkça dolaşmaya devam ediyor. AG’nin soruşturmasının, birçok kez kopyalanan ve internette paylaşılan grafik videonun yayılmasını da inceleyip incelemeyeceği belli değil.

Şüpheli tetikçi planlarını özel bir Discord sunucusunda ve Google Dokümanlar’da ayrıntılı olarak yayınladı, ancak aşırılıkçı tehditleri tespit etmek için hiçbir özel dijital alan taranmadı. Kamuya açık olmayan alanları ne kadar çevrimiçi platformların izlemesi gerektiği sorusu, gizlilik endişeleri ve mevcut yasalar göz önüne alındığında zor bir sorudur, ancak aynı zamanda önümüzdeki günlerde hakkında çok şey duyacağımız bir konuşmadır.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/18/buffalo-shooting-twitch-discord-4chan-8chan-ny-ag/

Yorum yapın