Nvidia, Üst Düzey GPU’larında Fiyatları Düşürüyor gibi görünüyor


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

Geçtiğimiz haftalarda Nvidia için ortaya çıkan bir tür kriz hakkında pek çok haber oldu. Şirket, 40 serisi GPU’larını piyasaya sürmeye hazırlanıyor, ancak küçük bir sorunu var: Şu anda sanal mağaza raflarında çok fazla 30 serisi kart var. O GPU’ların orada olmaması gerekiyordu. Sonuçta, son iki yıldır bir GPU sıkıntısı var. Ancak Mayıs ayında kripto piyasası patlamaya başladı. Bu Haziran’da hızlandı ve şimdi Temmuz’dayız, kripto yaşam desteğinde. Bu, açık pazara beklenmedik bir GPU dökümüne yol açar. Birdenbire, GPU eksikliğinin tam tersi oldu. Bu, Nvidia’nın en güçlü Ampere GPU’larında bir yangın satışı yapmasına yol açtı. Tüm üst düzey GPU’ları artık büyük perakendecilerde MSRP kapsamında.

Nvidia kuşkusuz tarihin tekerrür etmesine karşı temkinli. 2018’de, kripto para satışlarındaki ani düşüş, şirketi Turing’i önemli ölçüde daha yüksek fiyatlarla piyasaya sürmeye çalışırken bile piyasada bir ton Pascal dönemi hissesiyle bıraktı. Ortaya çıkan bolluk, Turing raflarda otururken Pascal kartlarının haftalarca MSRP’lerin altında satılmasına neden oldu.

Beklenmeyen fiyat düşüşünün haberi, bu haftanın başlarındaki aynı derecede şaşırtıcı haberi takip ediyor. Best Buy, RTX 3090 Ti’deki fiyatı aniden MSRP’nin 400 $ altına indirmişti. Göre Benchlife, Best Buy’ın bu hareketi, Nvidia’nın üst düzey GPU’larında genel bir fiyat indirimi sağladı. Yeni fiyatlandırma, siz yığından aşağı indikçe azalan getiriler sunar. Bununla birlikte, en üstte RTX 3090 Ti, MSRP’sinden 500 $ kesilerek en büyük kesintiyi alıyor. Bu, RTX 3090’ın da 200 dolarlık bir indirim almasıyla şimdi 1.499 dolarlık bir GPU yapıyor.

Revize edilmiş fiyat listesi. (Resim: Benchlife)

İki RTX 3080 modeli de mütevazı bir fiyat indirimi alıyor. RTX 3080 Ti sadece 1.099 dolar, 3080 12GB ise 799 dolar. Dikkate değer olan şey, bu kartın 12GB versiyonunda hiçbir zaman bir MSRP olmamasıdır. Bu duruma rağmen, genellikle 1.200 dolar civarındaydı. İronik olan, 12GB versiyonun piyasaya sürüldüğünde RTX 3080 için alaycı bir şekilde “fiyat düzeltmesi” olarak adlandırılmasıdır. Bazıları, Nvidia’nın 10GB Founder’s Edition’ı sadece 699 $ yapmakla hata yaptığını fark etti. Bu nedenle, hafif iyileştirmelerle yeni bir sürüm oluşturdu ve neredeyse iki katı fiyata teklif etti. Nvidia, görünüşe göre kaçınılmaz bir tepkiden kaçınmak için herhangi bir lansman günü incelemesi bile oluşturmadı. Ocak ayındaydı ve şimdi nerede olduğumuza bir bakın. Fiyat şimdi piyasaya sürüldüğünde olması gereken yerde; 10GB versiyonundan sadece 100$ fazla. Doğa şifadır derler ya.

Benchlife, kanaldaki kaynaklarının fiyatların bu hafta yürürlüğe girmesi gerektiğini belirttiğini söylüyor. Yine de üstünkörü bir aramaya dayanarak, bunlar zaten oluyor. Amazon ve Newegg’e göz attık ve yeni fiyatları kendi gözlerimizle gördük. Ayrıca, ironik bir bükülmede, tüm EVGA’lar RTX 3080 12GB kartlar şimdi 799 dolardan listelendi. Her birinin stokları da tükenmişti.

Bu satışın bir başka ilginç yönü de yalnızca en pahalı GPU’lar için geçerli olmasıdır. Bu, RTX 3060/Ti ve 3070/Ti’nin hala çok talep gördüğünü varsaymamıza yol açar. Bu, bir GPU’ya büyük bir para harcamak istemeyen birçok oyuncu için büyük olasılıkla hayal kırıklığı yaratıyor. Bu üst-orta seviye GPU’ların fiyat indirimi alacağı şüpheli görünüyor, ancak Nvidia gelecekte her zaman daha umutsuz olabilir. Sonuçta, aşırı stok nedeniyle 40 serisi lansmanı geri itmekten kaçınmaya çalıştığı söyleniyor. Yeni ürünlerle doldurmadan önce kanalların GPU’lardan nispeten temiz olmasına ihtiyacı var. Bu yeni fiyatlar kesinlikle bu çabaya yardımcı olacak, ancak Nvidia’nın fiyat indirimleriyle ne kadar ileri gidebileceğini de merak ediyoruz. Bu noktada, fiyatlandırma açısından “dibin” nerede olduğunu söylemek zor.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/gaming/337935-nvidia-seems-to-be-slashing-prices-on-its-high-end-gpus

Yorum yapın