Nvidia RTX 3090 Ti MSRP’nin 400 Dolar Altına Düştü


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

GPU pazarı, son kripto çöküşüyle ​​kargaşaya düşmüş gibi görünüyor. Yavaş yavaş piyasaya sürülen GPU’lar, geçtiğimiz haftalarda bir tufana dönüştü. Fiyatların MSRP’ye doğru kaymasını görmek cesaret verici olsa da, şimdi bu işareti çoktan aştık. En azından bazı modeller için bu doğru. Durum, Nvidia’nın amiral gemisi GPU’su; RTX 3090 Ti. Bu GPU, 2.000 doların üzerinde maliyetine rağmen ilk piyasaya sürüldüğünde bulmak imkansızdı. Hatta bazı noktalarda 3.000 doların üzerinde kafa derisi yüzülüyordu. Nvidia şu anda RTX 3090 Ti’de bir yangın indirimi yaptığı için o günler bitti.

Nvidia’nın bu birinci sınıf GPU için MSRP’si 1,999 dolardır. Best Buy şu anda Founder’s Edition’ı sadece 1.599$’a sunuyor. Bu açıkçası bir GPU için çok fazla para, ancak MSRP’de 400 $ indirim, pazarda muazzam bir değişime işaret ediyor. Daha da çılgın olan EVGA, hibrit soğutma versiyonunu 700 dolara satıyor. 2.199$ yerine sadece 1.499$. Bu, Nvidia’nın rafları temizlemek için çaresiz olduğunun açık bir örneği gibi görünüyor. Ne de olsa, yakında 40 serisi geliyor ve şimdi aklı başında kim bu kadar parayı bir GPU’ya bırakmak ister ki? Özellikle de tüm söylentiler 3090 Ti’nin muhtemelen yarı fiyatına mal olacak 40 serisi bir kartla geride kalacağını gösteriyorsa.

Diğer bir konu ise Nvidia’nın bu kartın piyasaya çıkış zamanlamasında bir hata yaptığı aşikar görünüyor. Amiral gemisi GPU’yu düşürmek için mimarinin yaşam tarzının sonuna kadar beklemek geçmişte mantıklı olabilirdi. Ancak bunun nedeni, yeni bir ailenin serbest bırakılmasına daha önce dokuz ay veya daha uzun bir süre olmasıydı. Bu sefer durum kısmen Nvidia’nın 3090 Ti’nin lansmanını ertelemesi nedeniyle olmadı. Diğer bir konu ise 3090 Ti’nin RTX 3090’dan çok az daha hızlı olması. Minimum kazanımlara rağmen, oyunculara aşırı 500 $’lık bir fiyat primiyle sunuldu. Herkes bunun saçma bir fiyat olduğunu biliyordu ve şimdi daha da çılgın görünüyor. Her ne kadar bir tane bulabilirseniz, vanilya 3090 100 $ daha ucuza giderken 1.599 $ daha makul görünüyor.

Bu teklifler, PC yükselticileri için ilginç bir muamma yaratıyor. Bu hibrit soğutmalı EVGA kartı, 360 mm AIO soğutucu içerdiği için harika bir fırsat. Bunun için bütçeniz olduğunu varsayarsak, vazgeçmek zor. Ama sonra tekrar, Nvidia’nın Ada Lovelace GPU’ları Ağustos’ta çıkarsa ne olur? Ve yeni RTX 4080, yaklaşık 900 $ karşılığında iki kat daha güçlü mü? Bu anlaşmada tetiği çekseydin kendini tekmelemiş olurdun. Tabii sunduğu performanstan tamamen memnun kalmadıysanız. Ancak 144Hz’de 4K’yı umuyorsanız, 40 serisi düşene kadar sıkı oturmak isteyebilirsiniz.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/gaming/337874-nvidia-rtx-3090-ti-plunges-to-400-below-msrp

Yorum yapın