Nvidia Optik Akış Hızlandırıcıları, video kodlama için de AI çerçeve oluşturmayı kullanabilir


Dört gözle beklenecek bir şey: Pek çok tüketici, oyun yetenekleri için bu yılki yeni grafik kartlarını dört gözle bekliyor, ancak aynı zamanda video kodlama için yeni araçlar da sunuyorlar. Nvidia’nın RTX 4000 serisi GPU’ları, videoyu kodlarken kare hızlarını ikiye katlamak için bir numara daha ekliyor.

Nvidia’nın yeni DLSS 3 özelliğinin arkasındaki Optik Akış Hızlandırıcılar, yalnızca video oyunu kare hızlarını artırmayacak. İçerik oluşturucular, teknolojiyi yapay olarak da kullanabilirler. kare hızlarını artır kodladıkları videolarda.

DLSS 2.0, makine öğrenimi yoluyla yeni pikseller oluşturmak için Nvidia’nın RTX 2000 ve 3000 GPU’larındaki Tensör Çekirdeklerini kullanırken, DLSS 3, tamamen yeni çerçeveler oluşturmak için 4000 serisinin Optik Akış Hızlandırıcılarını kullanır. DLSS 3’ü destekleyen PC oyunları, DLSS 2.0’ın performans kazanımlarının üzerine kare hızlarını ikiye katlayabilir, ancak Nvidia’nın teknolojisi aynı iyileştirmeleri videolara da getirebilir.

Hareket vektörleri, DLSS’nin oyun kare hızlarını iyileştirmek için kullandığı bir araçtır ve Nvidia bunları motor destekli kare hızı yukarı dönüştürme (FRUC) dediği şeyde de kullanır. Esasen, bir donanım destekli hareket enterpolasyonu şeklidir. Konsept, TV’lerin hareketi nasıl yumuşatıp enterpolasyon yapabildiğine benzer, ancak RTX 4000’in CUDA çekirdekleri ve Optik Akış Hızlandırıcıları, süreci daha hızlı ve daha doğru hale getirir. Enterpolasyonlu çerçevelerde artefaktlar olduğunda, görüntü alanı delik doldurma teknikleri, doğru bir nihai resim oluşturmak için bunları doldurabilir.

FRUC kitaplığı API’leri, ARGB ve NV12 giriş yüzeyi biçimlerini destekler. Ayrıca tüm DirectX ve CUDA uygulamalarıyla uyumludurlar.

Geliştirilmiş hareket enterpolasyonu, Lovelace’i Intel’in Arc Alchemist serisinden ve AMD’nin RDNA3 GPU’larından ayırt edebilir, çünkü üçü de GPU tabanlı AV1 kodlamasını sunar. İlk testler, AV1’in hız, veri kullanımı ve görüntü kalitesi açısından H.264 kodlamaya göre büyük avantajları olduğunu gösteriyor. Yeni format, yayıncıların ve içerik oluşturucuların daha yüksek çözünürlüklü videoları daha verimli bir şekilde kodlamasını sağlar. H.265’ten farklı olarak AV1 de telifsizdir.

Google, YouTube’da format giderek daha önemli hale geldiğinden AV1 kodlamasını da zorluyor. Şirket, bu hafta piyasaya sürülmüş açık kaynaklı AV1 kodlayıcısı – AOM-AV1 3.5 – için önemli bir güncelleme, artık daha fazla sayıda iş parçacığı için çerçeve paralel kodlamayı destekler. Video çözünürlüğüne ve işlemci iş parçacığı sayısına bağlı olarak, güncelleme kodlama sürelerini yüzde 18 ila 34 arasında kısaltabilir.Kaynak : https://www.techspot.com/news/96077-nvidia-optical-flow-accelerators-can-use-ai-frame.html

Yorum yapın