Nvidia AI, Yeni Hiperspektral Görüntüleme Mikrosatellit Dizisine Güç Veriyor


Nvidia özellik görüntüsü sağladı.

Bilimkurgudan fırlamış gibi görünen uydu girişimi Orbital Sidekick (OSK), Nvidia’nın Jetson AGX Xavier AI modülü tarafından desteklenen hiperspektral görüntüleme mikro uydularından oluşan bir takımyıldızı piyasaya sürüyor.

Google Earth’te gördüğümüz uydu görüntüleri genellikle 2 boyutlu uçaklardır. Ancak özel ışık sensörleriyle, bu yeni uydular önümüzdeki beş yılı güneşle senkronize bir yörüngede geçirerek, belirli bir (X, Y, Z)* GPS koordinatları setinde neler olup bittiğini mükemmel bir doğrulukla algılamak için 3D görüntüleme spektroskopisi yaparak geçirecekler. Yeni uydu takımyıldızı, sensör takımlarını gezegeni hidrokarbon sızıntılarına karşı izlemek için kullanacak – bu, tarihsel olarak özel olarak eğitilmiş pilotların işi olmuştur.

OSK’nun HAYALETLERİ, petrol kullandığımız her yerde bir sorun olan hidrokarbon sızıntısını en aza indirmeye yardımcı olabilir. Ama sadece “büyük petrol” için yararlı değiller. Nvidia, enerji geçişini fosil yakıtlardan uzaklaştırmak için hızlandırmak için, platformun bir harita üzerinde lityum ve kobalt gibi elementlerin sinyallerini içeren ve bunlarla toprak arasında ayrım yapan hiperspektral bir alan indeksi gösterebileceğini söylüyor.

Orbital Sidekick’te faydalı yük mühendisliğinden sorumlu başkan yardımcısı Kaushik Bangalore, “Uzay tabanlı hiperspektral zeka, temel olarak ışık spektrumunu parçalar, böylece bir uçağa ihtiyaç duymadan kimyasal düzeyde neler olduğunu görmek mümkün olur,” dedi.

HAYALETLERİ GÖRMEK

OSK, işini altı Küresel Hiperspektral Gözlem Uydusundan (kısaca GHOSts) oluşan bir takımyıldızı kullanarak yapar. sensörler. Yerleşik yapay zeka modülüyle OSK, uçta gerçek zamanlı olarak kendi kaçak tespitini yaparak görüntüleme spektroskopisi için algoritmaları ezebilir. Ardından, bir GPS noktasındaki sızıntının türü, boyutu ve aciliyeti gibi bilgiler, OSK’nun Sigma Monitor platformunun kullanıcıları tarafından gerçek zamanlı olarak bir ekranda görüntülenebilir.

Bangalore, “Bu tür sorunları saptamanın önceki endüstri standardı yöntemleri güvenilir değildi, çünkü sensörler veya diğer teknolojiler yerine eğitimli göze bağlı olarak pencereden dışarı bakan küçük uçaklar ve sızıntılara bakan pilotlar kullanılıyordu” dedi.

OSK’nun GHOST’ları, bir pilotun yapacağı işi ancak çok daha hızlı, nesnel ve daha yüksek doğrulukla gerçekleştirebilir.

2018 yılında OSK’nun önceki nesil sistemi Uluslararası Uzay İstasyonu’nda fırlatıldı. Bu sistem, analizini NVIDIA Jetson TX2 modülünü kullanarak yaptı. Mevcut nesil için OSK, NVIDIA Jetson AGX Orin modülü tarafından desteklenen kendi mikro uydularını kullanıyor. Uçan uçaklardan hiperspektral görüntüler toplayan platformun havadan bir versiyonu da var. Bu, Perseverance’ın hangi kayaların hangi minerallerden yapıldığını söylemek için kendi son derece hassas kameralarını kullanmasına çok benziyor. Ve bir sentine bahse girerim ki bu teknoloji, bilimkurgudaki yıldız gemilerinin aslında gezegenleri ve gök cisimlerini nasıl tarayacağıdır.

Daha iyi daha hızlı daha güçlü

OSK’nun şu anda görevi, hidrokarbon veya gaz sızıntılarını tespit etmek için ‘hiperspektral zekasını’ kullanarak Dünya’nın yörüngesinde dolaşmaktır. OSK kurucusu ve işletme müdürü Tushar Prabhakar, bugüne kadar yüzlerce metan veya sıvı hidrokarbon sızıntısı ve kazma veya inşaat faaliyetleriyle ilgili 300’den fazla “müdahaleci olay” tespit ettiğini söyledi.

“Nvidia Jetson AGX Xavier ile yörüngedeki bir uydudan alınan tüm verileri işleyebiliriz. içinde sürekli veri yakalamayı mümkün kılan aynı yörünge.”

Sistem, platformun veri işlemesini hızlandırmak için Nvidia CV-CUDA ve CUDA Python yazılım araç setlerini kullanır. Ve tahmin edebileceğiniz gibi, bu bir pay verilerin

Bangalore, “Hiperspektral görüntülerle ilgili en büyük zorluk, 2B görsel verilerin boyutunun 400 katına kadar çıkabilen çok büyük miktarlardaki verilerle uğraşmaktır” dedi.

Doğal olarak, ultra ince görüntülemeleriyle ABD Savunma Bakanlığı, HAYALETLERİN neler yapabileceğiyle yakından ilgileniyor. Ancak uydular, çoğunlukla boru hattı kazalarının tam gelişmiş enerji krizlerine dönüşmesini engellemeye çalışarak zaman harcıyorlar. Nihayetinde OSK, uydularını daha güvenli ve sürdürülebilir bir gelecek için kullanmayı umuyor.

Bangalore, “Dünyayı daha sürdürülebilir bir yer haline getirmek için hiperspektral zekayı dünyanın şimdiye kadar gördüğü en iyi ticari çözünürlüğe taşıyoruz” dedi. “Teknolojimiz lityumun keşfedilmesine ve metan ya da sera gazlarının atmosfere salınmasının önlenmesine yardımcı olabilir… Bu çok doğrudan bir etki ve gezegenin ihtiyacı olan da bu.”

*(X, Y, Z) enlem, boylam ve rakımı temsil eder. Ayrıca 3D spektral analiz bağlamında (x,y,λ) olarak yazılır.

Şimdi Oku:

  • Öğrenciler Nvidia Jetson Nanos ile Kendin Yap Süper Bilgisayar Yaptı
  • Nvidia, Jetson Orin Nano’yu Duyurdu, Isaac Nova Orin Dev Kit’i Günceller
  • Nvidia’nın Jetson AGX Orin’i Küçük Bir Pakette Yapay Zeka Yumruğu PaketliyorKaynak : https://www.extremetech.com/extreme/342574-nvidia-ai-powers-new-array-of-hyperspectral-imaging-microsatellites

Yorum yapın