NVCA: Rapor, ikinci çeyrekte ABD girişim anlaşmalarının battığını ve halka arzların düştüğünü doğruladı


Transform 2022’yi 19 Temmuz’da ve neredeyse 20 – 28 Temmuz’da geri getirmekten heyecan duyuyoruz. İçgörülü görüşmeler ve heyecan verici ağ oluşturma fırsatları için yapay zeka ve veri liderlerine katılın. Bugün kayıt Ol!


Pitchbook-NVCA Venture Monitor’den elde edilen son rakamlar, ikinci çeyreğin ABD başlangıç ​​ekosistemi için karışık bir çanta olduğunu gösteriyor.

VC fonları tarafından yapılan anlaşma sayısı ve kaynak yaratma 2. çeyrekte güçlü kalırken, ekonomik endişeler ve Ukrayna’daki savaş herkesi daha temkinli hale getirdi. Tüm aşamalarda işlem değerleri ve VC destekli halka açık listelemeler, ekonomik gerilemeden daha fazla etkilendi. bildiri söz konusu.

Üç aylık rapor, Insperity ve JP Morgan’ın desteğiyle PitchBook ve Ulusal Girişim Sermayesi Birliği (NVCA) tarafından ortaklaşa hazırlanır.

Anlaşma sayısı güçlü kalırken, 2021’in en yüksek seviyeleriyle karşılaştırıldığında, anlaşma değeri tüm aşamalarda önemli ölçüde azaldı. 2021’i tanımlayan mega anlaşmalar, yatırımcıların daha temkinli bir yaklaşım benimsemesiyle 2022’nin ilk yarısında yavaşladı. 230 milyar dolardan fazla kuru toz ve 2019’un başından bu yana kapatılan yaklaşık 3.000 fonla, VC endüstrisinin istikrarlı anlaşma trendlerini görmesi muhtemel, ancak piyasaya kesinlik dönene kadar yeniden ayarlanmış fiyatlandırma devam edecek.

Q2 2022’deki VC destekli çıkış etkinliği, büyük ölçüde Q1’i yansıttı. Kurumsal birleşmeler ve satın almalar çıkış sayımı faaliyeti sabit kaldı, ancak en büyük değişiklik, geleneksel halka arzlardaki (IPO’lar) ani düşüş oldu.

SPAC birleşmeleri (halka halka arz prosedürlerini atlayan özel amaçlı satın alma şirketleri) de ikinci çeyrekte düşerek 2022’nin ilk yarısındaki toplam halka arz sayısını (IPO’lar ve SPAC’ler için) 42’ye çıkardı. Bu düşüş en çok milyar dolarlık potansiyelle ilgili. Halka arzlar tarihsel olarak bu ölçekte faaliyet gösteren özel şirketler için ana likidite kaynağı olduğu için dolar çıkışları. Bu düşüş aynı zamanda endişe verici çünkü VC destekli halka arzların geleneksel olarak ABD kamu piyasaları üzerinde çok büyük bir pozitif etkisi oldu.

NVCA başkanı ve CEO’su Bobby Franklin yaptığı açıklamada, “2022’nin ikinci çeyreği, ABD girişim ekosisteminin bazı bölümlerinde piyasa sıkılaşmasının beklenen bir devamını getirdi” dedi. “Ancak, endüstrinin rekor kıran kuru tozu, ülkenin önemli ihtiyaçlarını karşılayan kritik yenilikleri desteklemeye devam ediyor. Risk endüstrisinin belirsiz mali dönemlerde bile uzun vadeli yatırım görüşü, gelecek nesil büyük Amerikan şirketlerini finanse etmeye yönelik güvenilir bir ekonomik motor olduğunun bir başka kanıtıdır.”

PitchBook’un kurucusu ve CEO’su John Gabbert, “Piyasa, son altı ayda dalgalanmaya tepki vermeye devam ederken, kuru toz yeni zirvelere ulaştığında ve fon yaratma seviyeleri iki yıl üst üste 100 milyar doları aştığından, girişim ekosistemi güç gösteriyor” dedi. , Bir açıklamada. “Çıkışlar son derece düşük kalırken, geç aşamadaki şirketler, düşüş gösteren kamu piyasası faaliyetinin bir sonucu olarak temkinli davranıyor. Yılın ikinci yarısında ne bekleneceği konusunda hala belirsizlikler var; ancak, piyasa göstergeleri, potansiyel ekonomik şehir merkezini yıpratmaya karşı direnç gösteriyor.”

Etkinlikten çık

NVCA
ABD anlaşmalarına ilişkin NVCA verileri.

Tohum aşamasındaki yatırımlar genellikle kamu piyasasından en uzak olanıdır ve ekonomik oynaklıktan endüstrinin geri kalanından nispeten daha fazla yalıtılmıştır. Q2 tahmini toplam tohum anlaşma sayısı, bugüne kadarki en yüksek rakama yakın.

2. çeyrek erken aşamadaki VC, tahmini 1.340 anlaşmaya yaklaşık 16 milyar dolarlık yatırımla anlaşma faaliyetlerini etkileyen ek bir baskı gördü. Çeyreğin toplam anlaşma değeri, 2021’de belirlenen üç aylık rekor seviyelerin oldukça altına düştü, ancak hala pandemi öncesi seviyelerin önünde.

Son aşamadaki işlem sayısında önemli bir düşüş henüz verilerde ortaya çıkmadı, ancak ortalama işlem boyutu ve değerleme, son zamanlardaki en yüksek seviyelere göre önemli ölçüde düştü.

VC bağış toplama etkinliği

ABD VC fon toplama art arda ikinci yıl için 100 milyar doları aştı. Yılın ilk yarısında yerleşik yöneticilerin gösterdiği güçlü performans, artırılan sermayeyi rekora yakın bir seviyeye getirdi.

Altı ay boyunca, rapor 415 fonda 121,5 milyar doları izleyerek, 2022’yi şimdiden ABD VC fon toplama için kaydedilen en yüksek ikinci yıl haline getirdi ve art arda ikinci yıl bu toplam 100 milyar doları aştı.

İlk kez fon toplama, yıla daha zor bir başlangıç ​​yaptı ve 2021’de yeni yöneticiler tarafından 16,8 milyar dolarlık rekor bir artıştan sonra sadece 7,6 milyar dolar topladı.

Yatırım faaliyeti

NVCA, ilk olarak 2022'nin ikinci çeyreğindeki verilere bakıyor.
Q2 2022’deki NVCA verileri.

Q2 2022, NVCA’nın 2014-2020 yılları arasında gördüğü 1.100 yıllık çıkışın tarihsel hızına göre izlenen sayımlar nedeniyle Q1’e çok benzer bir çıkış aktivitesi gördü ve çıkış değeri son üç yılda geride kaldı.

Halka arzlar, 2022’de VC destekli şirketler için esasen yok olmaya devam etti, 2021’de 183 ve 2020’de 108’e kıyasla yılın ilk yarısında sadece 22’si kapandı.

Kurumsal M&A çıkış sayısı, ikinci çeyrekte kapatılan 200’den fazla anlaşma ile sabit kaldı. Halka açık listelemelerin durdurulmasıyla birlikte, özel şirketler, ekosistem genelinde gerçekleşen genel yeniden fiyatlandırma ile uyumlu olacak şekilde yeniden ayarlanmış çıkış değeri beklentilerine rağmen, daha uygun bir likidite seçeneği olarak stratejik alıcıları arıyor olabilir.

JP Morgan Commercial Banking’in risk sermayesi kapsamı başkanı Pamela Aldsworth yaptığı açıklamada, “Son çeyrekte, kaynak yaratma hızı keskin bir şekilde yavaşladı ve değerlemeler (çoğunlukla sonraki aşamalarda) düzelmeye başladı” dedi. “Bu döngü devam ederken tüm yatırım aşamalarında değerlemelerin düşmesini bekliyoruz – ve bizim görüşümüze göre bu, çıtayı sağlıklı bir şekilde sıfırlamak. Ancak önümüzdeki birkaç ay beklediğimiz kadar sessiz geçerse, kurucuların pisti korumak için bazı zor seçimler yapmaları gerekecek. Bu arada, halka arz piyasaları şu anda mevcut değilken, bir konsolidasyon dalgası hemen köşede olabilir.”

VentureBeat’in misyonu teknik karar vericilerin dönüştürücü kurumsal teknoloji ve işlemler hakkında bilgi edinmeleri için dijital bir şehir meydanı olmaktır. Üyelik hakkında daha fazla bilgi edinin.Kaynak : https://venturebeat.com/2022/07/13/nvca-report-confirms-u-s-venture-deals-tanked-and-ipos-plummeted-in-q2/

Yorum yapın