Nuro’nun TC Sessions’daki oturumundan ilk üç çıkarım: Mobilite – Teknolojik Haberler


Otonom robot şirketi Nuro’nun kurucu ortağı ve CEO’su Jiajun Zhu, girişimin ticari otonom teslimatta nasıl devrim yaratmayı amaçladığını tartışmak için Çarşamba günü TC Sessions: Mobility sırasında Teknolojik Haberler sahnesine katıldı.

Şirket, en çok kaldırımlarda değil yollarda çalışan ve insanlardan ziyade pizza ve paket taşımak için tasarlanmış şirin kendi kendine giden dağıtım araçlarıyla tanınır. Nuro kısa süre önce Nevada’nın güneyindeki 40 milyon dolarlık yeni bir üretim tesisinde ve kapalı kurs test pistinde inşa ettiği üçüncü nesil elektrik dağıtım robotu Nuro’yu tanıttı.

2016 yılında kuruluşundan bu yana 2.13 milyar dolardan fazla para toplayan Nuro, Domino’s, Kroger, FedEx ve 7 Eleven gibi bir dizi ticari ortağı kilitledi ve birden fazla eyalette faaliyet gösteriyor ve test ediyor.

Teknolojik Haberler yönetici editörü Matt Burns, Nuro’nun ticarileştirme yolu, AV dağıtımının fırsatları ve zorlukları ve endüstrinin ve Nuro’nun nereye gittiği hakkında konuşmak için Zhu ile oturdu.

İşte tartışmalarından üç önemli çıkarım.

Zhu, LA’nın Nuro’nun bir sonraki pazarı olabileceğini ima ediyor

Nuro, Zhu’ya göre şirketin ilk pazarları olarak Houston ve San Francisco Körfez Bölgesi’ne odaklanarak şu anda California, Arizona ve Teksas’ta çalışıyor ve test ediyor. Girişimin bir sonraki hangi pazarları hedeflediği sorulduğunda, Zhu, Nuro’nun yakında bu konuda bir açıklama yapabileceğini söyledi, ancak bir şey bize Los Angeles’ın en yakın hedef olabileceğini söylüyor.

Çarşamba günü Zhu, “Yakın zamanda LA’da veri toplama ve haritalama yaptığımızı duyurduk” dedi. “Şu anda odak noktamız, hizmeti gerçekten çok iyi hale getirmek ve mevcut pazarlarımızda müşterimizi mutlu ve heyecanlı hale getirmek.”

Nuro, Nisan ayında Los Angeles’ta haritalandırmaya başladığını duyurdu. Orta gönderi şirketin yakında Toyota Prius araç filosunu kullanarak bölgede otonom araç testlerine başlayacağını bildirdi.

Şirket gönderide, “Önümüzdeki birkaç ay içinde Angelenos, Nuro’nun araçlarını halka açık yollarda görmeyi bekleyebilir ve bu yılın ilerleyen saatlerinde LA County’deki belirli mahallelerde otonom sürüşü test etmeye başlayacağız” dedi. “LA’de tam olarak konuşlandırılmamış olsak da, sakinlerin görebileceği Nuro araçları, otonom teslimat hizmetimizin temelini atıyor.”

Nuro’nun kargo firması fikrine kapılmayın.

Zhu, “Nuro gerçekten bir robot şirketi” dedi. “Nuro’yu bir teslimat şirketi veya sürücüsüz araba şirketi olarak görmüyoruz. Misyonumuz, robotik aracılığıyla günlük yaşamları iyileştirmektir.”

Nuro’nun başkanı ve kurucu ortağı Dave Ferguson ve Zhu, Nuro’yu kurduğunda, 20 yıl içinde robotların her yerde olacağına ve insanların daha iyi bir yaşama sahip olmalarına yardımcı olacağına inanmıştı. Teslimata odaklanmayı seçmek, teslimatın en önemli yol olduğu hissinden çok, bunun sadece ilk yollardan biri olacağı duygusuyla ilgiliydi.

“Bütün bu farklı dikeylere baktık ve kendimize sorduk, hangisi birçok insan üzerinde en büyük etkiye sahip olacak?” dedi Zhu. “Potansiyel olarak diğer şirketlerden daha iyi bir şey inşa edebileceğimiz bu benzersiz uzmanlığa ve yetkinliğe sahibiz. 10 yıl sonra değil de makul bir zaman çizelgesinde makul bir zaman çizelgesinde hangi ürün bu etkiye sahip olabilir, ancak makul bir zaman çizelgesinde görebildiğimiz ve kullanabileceğimiz bir şey?”

Şimdilik, çeşitli perakende dikeylerinde mal taşımaya yönelik pazar fırsatı, Nuro’nun yalnızca bir bilim deneyi değil, gerçek bir iş olmasına izin veriyor. Zhu, Amerikalıların alışveriş ve ayak işleri için her yıl 100 milyar seyahate çıktığını söyledi. Bunu otomatikleştirmek, birçok insan için potansiyel olarak büyük bir zaman tasarrufu sağlayabilir. Ancak Nuro, insanlara zaman kazandırmanın başka yollarını dışlamadı – Zhu, özellikle ev robotlarıyla ilgilendiğini söyledi.

“Gelecekte çamaşırlarımı katlayabilecek bir robot gerçekten istiyorum” dedi.

Robotlarda otomobil OEM’leri ile ortaklık kurmanın faydaları

Nuro, en yeni nesil teslimat robotunda BYD North America ile ortaklık kurdu ve Zhu, üretim için tasarlandığını söyledi.

Zhu, “Bunun, otomotiv kalitesinde seri üretilecek ilk araç olduğuna inanıyoruz” dedi. “Öğrendiğimiz tüm geri bildirimlere ve girdilere dayanarak çok daha büyük bir kargo alanına sahip. [from previous iterations]”

Nuro, kendi kendine sürüş teknolojisini hızlandırmaya çalışırken, büyük bir otomobil üreticisinin desteğiyle araçlar üretebilmek, ölçeklendirme ve kârlılık için kritik önem taşıyor.

Diğer bir fayda, otomotiv sınıfı hız ve güvenlik özelliklerini içerebilmektir. Nuro, saatte 45 mil hıza kadar gidebilir, bu da ona bol miktarda coğrafi kapsama alanı sağlar, ancak otoyolda araç kullanma ihtiyacını ortadan kaldırır. Ayrıca, yayalar ve bisikletliler gibi savunmasız yol kullanıcılarını koruyabilmesi için aracın içinde değil de önünde bir hava yastığı gibi güvenlik özelliklerine sahiptir. Zhu, Nuro’nun aynı zamanda hem sıcak pizza hem de soğuk bir bira sunabilmesi için aktif ısıtma ve soğutmaya sahip olduğunu söyledi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/19/top-three-takeaways-from-nuros-session-at-tc-sessions-mobility/

Yorum yapın