NSO Group Hacking, Apple’dan Cihazlarına Bir ‘Kilitleme Modu’ Eklemesini İstedi


itibaren Chris-Wray’in-bu-hakkında-söyleyeceklerini-duymak için sabırsızlanıyorum borç

İsrailli kötü amaçlı yazılım üreticisi NSO Group’un sık sık iPhone’ları hedeflemesi, birden fazla yama turuna, federal bir davaya ve Apple’ın müşterilere cihazlarının güvenliğinin ihlal edildiğini bildirmek için bir bildirim programı başlatmasına yol açtı.

Apple’ın bu özel silahlanma yarışındaki bir sonraki hamlesi, kullanıcıları savunmaya yardımcı olacak çoğu NSO Group ve rakiplerinden satın alınan açıklardan yararlanan devlet kurumları tarafından kötü amaçlı yazılım dağıtımına karşı.

Apple Çarşamba günü yaptığı açıklamada, hükümetin olası hedeflerine iPhone’larını daha güvenli hale getirmenin kolay bir yolunu vermek için yenilikçi bir güvenlik özelliği sunacağını söyledi.

Şirket, sonbaharda iPhone’lar için iOS 16’nın yanı sıra iPad’ler ve Mac bilgisayarlar için işletim sistemlerinin bir parçası olarak tam dağıtımla birlikte işletim sistemlerinin test sürümlerinde yeni “Kilitleme Modu”nu kısa süre içinde yayınlayacağını söyledi.

Bu eklentinin dağıtılması zor olmayacak, bu da onu diğer seçeneklerden çok daha kullanıcı dostu hale getiriyor. Seçeneklerde tek bir düğmeye basmak yeterlidir. Telefon “kilitleme modunda” yeniden başlatılır, mesajlarda bulunan eklerin çoğunu engeller, telefonun web bağlantılarını önizlemesini engeller ve – biraz şaşırtıcı bir şekilde – diğer cihazlara kablolu bağlantıları devre dışı bırakır.

Bu son özellik, devlet destekli bilgisayar korsanlarının veya kolluk kuvvetlerinin cihazın içeriğine erişmesini veya tutuklulardan ve tutuklulardan ele geçirilen telefonlara istismar yüklemesini önleyecektir. Eylül ayına kadar yayınlanmaya başlamayacak, ancak kolluk kuvvetlerinin bu özellik hakkında bundan daha erken şikayet etmeye başlaması beklenebilir.

FBI’ın şikayete öncülük etmesini bekleyin. Şifrelemenin soruşturmaları sona erdirdiğini iddia ederek yıllarını harcadı ve suçluların müfettişlerden kanıt saklamasına izin verdi. Muhtemelen bu seçenek hakkında aynı iddiada bulunacaktır. devlet destekli bilgisayar korsanlığının her yerde mevcut bir endişe olduğunu açıkça kabul ediyor.

Sadece geçen hafta, FBI ve İngiltere’nin MI5 istihbarat örgütü, nadir görülen bir adım attı. “muazzam” tehdide karşı ortak bir uyarı yayınlamak Çinli casuslar “ekonomik ve ulusal güvenliğimiz” için poz veriyor ve bilgisayar korsanlığı programının “diğer tüm büyük ülkelerin toplamından daha büyük” olduğunu söylüyor.

FBI’a göre, hükümetin ve büyük işletmelerin, saldırı hizmetlerini sınırlayarak ve şifreleme dağıtarak kendilerini kötü niyetli bilgisayar korsanlarına karşı korumaları sorun değil. Ancak ortalama bir iPhone kullanıcısının aynı şeyi yapması doğru değil çünkü bir polis bir noktada bir cihazın içeriğini incelemek isteyebilir.

Ve Apple’ın “kilitleme modu” ile ele alınan şey de budur. Devlet destekli bilgisayar korsanları ve satın alınan güvenlik açıkları yalnızca devlet kurumlarına, büyük şirketlere ve siyasi liderlere karşı konuşlandırılmıyor. Aynı zamanda gazetecilere, muhaliflere, hükümeti eleştirenlere ve dini azınlıklara karşı da kullanılıyor.

Apple’ın bu hamlesi mantıklı ve şirketin müşterilerini kötü amaçlı yazılımlardan, açıklardan yararlanmalardan ve diğer cihaz taviz verme biçimlerinden korumayı gerçekten önemsediğini gösteriyor – kirli işi kim yaparsa yapsın. Kanun uygulayıcıları kızdırmak zorunda. Ancak, şifrelemenin kendisi gibi, bazı iyi adamları kilitlemeden kötü adamları kilitleyemezsiniz. Ya koruma sağlar ya da yalnızca güvenliği ihlal edilmiş cihazlara yol açacak bir uzlaşmadır.

Under: hack, ios, iphone’lar, kilitleme modu, güvenlik

Şirketler: elmaKaynak : https://www.techdirt.com/2022/07/14/nso-group-hacking-prompts-apple-to-add-a-lockdown-mode-to-its-devices/

Yorum yapın