Nötr atom tabanlı kuantum bilgisayarları inşa eden bir girişim olan Pasqal, 100 milyon Euro’luk finansman turunu kapattı


Fransız kuantum hesaplama başlangıcı paskal SE bugün Singapur merkezli yatırımcı Temasek liderliğindeki 100 milyon Euro’luk (yaklaşık 108 milyon $) bir finansman turunu kapattığını söyledi.

Avrupa İnovasyon Konseyi Fonu, Wa’ed Ventures ve Bpifrance gibi diğer yeni yatırımcıların yanı sıra Pasqal’ın mevcut destekçileri Quantonation, Defence Innovation Fund, Daphni ve Eni Next de B Serisi turuna katıldı.

Pasqal tarafından çalışan bir kuantum bilgisayar inşa etti. nötr atom tabanlı kübitleri kontrol etme lazer ışığından yapılmış optik “cımbız” ile. Ortaya çıkan kuantum işlemcilerin hem yüksek bağlantı hem de aşırı ölçeklenebilirlik sağladığını söylüyor ve ilk 1.000 kübitlik makinesini bu yıl içinde teslim etme sözü verdi. 2021’de şirket, Nature and Science dergisindeki bir makalede açıklanan 200 kübitlik bir kuantum bilgisayarı gösterdi.

Kuantum bilgisayarlar, hesaplamaları gerçekleştirme hızlarını artırmak için kuantum mekaniğini kullanan makinelerdir. Potansiyel olarak günümüzün en hızlı süper bilgisayarlarının bile üstesinden gelebileceğinden çok daha zorlu görevlerin üstesinden gelebilirler. Kuantum bilgisayarların nihayet gerçek dünyadaki sorunları çözecek kadar güçlü hale gelip gelmeyeceği konusunda tartışmalar devam etse de, çoğu uzman onların sonunda oraya ulaşacakları konusunda hemfikir.

Pasqal’ın kuantum hesaplamaya yaklaşımının bir avantajı, yazılımdan bağımsız kuantum işleme birimlerinin oda sıcaklığında ve daha düşük enerjiyle çalışabilmesidir. Bu, yalnızca mutlak sıfıra yakın sıcaklıklarda çalışabilen IBM Corp. ve Google LLC gibi şirketler tarafından geliştirilen kuantum makinelerinin en büyük eksikliklerinden birinin üstesinden geliyor.

Ek olarak Pasqal, nötr atom teknolojisinin diğer yaklaşımlardan daha fazla esneklik sunduğunu ve tamamen yeniden programlanabileceğini iddia ediyor. Şirket, bunun, verimli algoritmalar çalıştırmasına izin verdiğini ve kuantum avantajı elde etme yolunda hızlı bir yola koyduğunu söylüyor; bu, kuantum makinelerinin geleneksel, klasik bilgisayarlardan daha fazla para için değer sağlayacağı zamandır.

Pasqal’ın nötr atom teknolojisi, Nobel ödüllü araştırma kurucu ortağı Alain Aspect’in (resimde, ortada, İcra Kurulu Başkanı Georges-Olivier Reymond ve Baş Bilim Sorumlusu Antoine Browaeys ile birlikte).

Aspect bugün yaptığı açıklamada, “Pasqal’ın mühendisleri birinci sınıf temel araştırmayı kullanımı kolay ve dünyaya muazzam fayda sağlaması beklenen bir sisteme dönüştürdü.”

Şirket, araştırmalarını hızlandırmak ve kısa vadede ilk 1.000 kübitlik makinesinin gelişimini tamamlamak için bugünkü turdan elde edilen finansmanı kullanacağını söyledi. Uzun vadede, kübitlerin kararlılığıyla ilgili endişeleri azaltmak için daha hataya dayanıklı bir mimari oluşturmayı hedefliyor. Pasqal aynı zamanda, enerji, kimya, otomotiv, mobilite, sağlık gibi sektörlerdeki müşteriler için tescilli algoritmalarının gelişimini genişletirken, müşterilerin şirket içi dağıtımları için mevcut kuantum sistemlerinin üretimini artıracağını söyledi. kurumsal teknoloji, finans ve devlet sektörleri.

Pasqal’ın algoritmaları, şirket ile birleşmesinin ardından 2021’in başlarında şirkete katılan bir mühendis ekibi tarafından geliştirildi. Qu&Co BV., kuantum yazılım geliştirmeye odaklanan bir Alman girişimi.

Pasqal, teknolojisini genişletmenin yanı sıra, bu yıl Orta Doğu ve Asya’da yeni ofisler açarak küresel ayak izini genişletmeyi amaçlıyor. Plan, yıl sonuna kadar 100 kişilik ekibini ikiye katlamak.

Reymond, şirketin 2024 yılına kadar müşterileri için ticari avantaj elde etme yolunda açık bir yolda olduğunu söyledi. En iyi yatırımcılar” diye ekledi.

Pasqal’ın kuantum teknolojisinin potansiyeli, birkaç Global Fortune 500 firması da dahil olmak üzere bir dizi yüksek profilli şirket tarafından benzer şekilde kabul edildi. Bunlar arasında, karmaşık finansal optimizasyon sorunlarını çözmek için Pasqal’ın teknolojisini kullanan dünyanın en büyük kooperatif finans kurumu olan Crédit Agricole CIB ve makinelerinin hava durumunu tahmin et.

Bu arada, BMW AG’nin Pasqal’ın kuantum algoritmalarını kullandığı söyleniyor. karmaşık simülasyonları basitleştirin çarpışma testlerinde ve daha hafif ve daha dayanıklı araç parçalarının geliştirilmesinde kullanılır. Pasqal’ın listesindeki diğer büyük müşteriler arasında Airbus SE, Siemens SE, Johnson & Johnson Services Inc. ve Thales Group yer alıyor.

Quantonation’ın yönetici ortağı Christophe Jurczak, Pasqal’a yatırım yaptığını çünkü yakında kuantum hesaplamada “dünya lideri” olacağına inandığını söyledi. “Quantonation, Institut d’Optique’den ayrıldığından beri şirketi destekledi” dedi. “Quantonation’ın portföyündeki ilk ölçeklendirmedir ve Fransız araştırmasının mükemmelliğini ve Fransız kuantum ekosisteminin rekabet gücünü gerçekten göstermektedir.”

Fotoğraflar: Paskal

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Services ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha pek çok aydın ve uzmanın yer aldığı topluluğa katılın.Kaynak : https://siliconangle.com/2023/01/24/pasqal-startup-building-neutral-atom-based-quantum-computers-closes-e100-million-funding-round/

Yorum yapın