Nintendo, hacker’ın hapis cezası ile bir mesaj göndermek istedi


Sonuç olarak: Nintendo, bu yılın başlarında, Japon oyun devinin birkaç yıl boyunca tahmini 65 milyon dolarlık zarara mal olmasında rol oynayan bir bilgisayar korsanına karşı yasal bir zafer kazandı. Gary Bowser, Xecuter Takımı’nın en üst düzey üyelerinden biri olarak rolünden dolayı 40 ay hapis cezasına çarptırıldı ve milyonlarca para cezasına çarptırıldı. Bowser’ın cezasından yeni yayınlanan transkriptlere dayanarak, Nintendo Bowser’ın bir örneğini yapmak ve korsanlık topluluğuna bir uyarı göndermek istiyor gibi görünüyor.

Tarafından elde edilen cezadan yeni yayınlanan bir transkriptte aksiyolarNintendo avukatı Ajay Singh, bunu şirket için “çok önemli bir an” olarak nitelendirdi.

Singh, “Nintendo’yu ve Nintendo ekosistemini ayakta tutan video oyunlarının satın alınmasıdır ve insanları gülümseten de oyunlardır” dedi. “Bu nedenle Nintendo sistemlerindeki oyunların çalınmasını önlemek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.”

Nintendo’nun avukatı, grubun hacklerinin mümkün olduğunu söylediği hile yapma etiğine de değindi. “Ana-babalar çocuklarına insanların neden hile yaptığını ve bazen oyunların neden adil olmadığını, sırf bir kişi haksız avantaj istiyor diye açıklamaya zorlanmamalı.”

Duruşma sırasında ABD Bölge Yargıcı Robert Lasnik, Singh’e insanları bilgisayar korsanlığı ve korsanlığın zafer olmadığına ikna etmek için başka neler yapılabileceğini sordu. Singh, “Halkın daha fazla eğitimi için büyük bir fayda olacaktır.” Dedi.

Cezaya ilişkin konuşan yargıç, “Burada bir mesaj olarak oynanması gereken bir rol olduğunu düşünüyorum” dedi. Normal zamanlarda, yetkililerin aradığı 60 aylık cezanın tamamını teslim edeceğini de sözlerine ekledi.

Bowser, hapis cezasının meseleyi dizginlemek için pek bir şey yapacağına pek de ikna olmuş görünmüyordu. Hakime verdiği demeçte, korsanlıktan o kadar çok para kazanıldığını ve hapis süresinin önemsiz olduğunu söyledi.

Resim kredisi: Claudio Luiz Castro, Ryan QuintalKaynak : https://www.techspot.com/news/94863-nintendo-wanted-send-message-hacker-prison-sentence.html

Yorum yapın