Nikon, SLR işinde fişi çekiyor, raporlar gösteriyor – Teknolojik Haberler


Kır saçlı eski fotoğrafçılık gazileriyle oturup vakit geçirdiyseniz, muhtemelen ‘Canon vs Nikon’ tartışmalarından payınıza düşenden fazlasını yaşamışsınızdır. Sıkıcı ve anlamsız olmalarına rağmen, iki büyük oyuncunun ve bir grup da-rans’ın olduğu bir endüstrinin göstergesiydiler. Bu hafta, raporlar Nikon’un Tek Lens Refleks (SLR) yarışından çekilebileceğini gösteriyor. Eğer doğruysa, bunun fotoğrafçılık endüstrisi için ne kadar büyük bir değişim olduğunu hafife almak zor.

Son on beş yılda, hızlı bir şekilde art arda bir dizi şey oldu. Bir noktada kamera satışlarının %80’inden fazlasını değer olarak temsil eden kompakt kamera pazarı, akıllı telefonlar tarafından tamamen yok edildi. Giderek daha yetenekli akıllı telefonlar ve insanların genel olarak fotoğrafçılıkla olan ilişkilerindeki değişim, SLR pazarını da yemeye başladı. Çekilen fotoğrafların büyük çoğunluğunun sosyal medyaya girmesiyle, paylaşım hızı genel görüntü kalitesinden daha önemli hale geldi. Ve sonra yepyeni bir kamera türü ortaya çıktı.

2009 yılında Olympus geldi ve her şeyi değiştiren EP-1 dijital aynasız fotoğraf makinesini piyasaya sürdü. Ve 2013’te Sony, hem Canon’u hem de Nikon’u savunmaya geçiren tam çerçeve aynasız Sony A7 kamera sisteminin piyasaya sürülmesiyle bu türü tamamen yeniden icat etti. İlk nesil kameralar yavaş ve hantaldı, ancak küçük bir pakette olağanüstü fotoğraf kalitesi sağladı. Kibir ve piyasanın derin bir yanlış anlaşılmasından beslenen Nikon, 2011’de aynasız bir fotoğraf makinesi piyasaya sürmüştü, ancak bu son derece yetersizdi ve Canon, bir yıl sonra aynı derecede sönük EOS M ile aynı şeyi yaptı. Bu arada, Sony, Olympus gibi markalar ve Fujifilm – SLR geçmişleri tarafından engellenmeden – teknolojide yenilik yapabildiler.

Canon ve Nikon sonunda aynasız pazarlarda pazar payı kazandı, ancak o zamana kadar itibar zararı yapıldı.

Bu hafta, Nikkei’den bir rapor şunu gösteriyor: Nikon, SLR kamera hatları için havlu atıyor bunun yerine aynasız kameralara odaklanmak; şirket planlarına devam etmeye karar verirse cesur bir hareket ve her türden fotoğrafçı için 60 yıllık profesyonel araçlar sağlama serisinin sonunu işaret eder.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/12/nikon-slr-womp-womp/

Yorum yapın