NHTSA, üç kişiyi öldüren Tesla Otopilot kazasını araştırıyor – Teknolojik Haberler


Bir ABD federal kurumu, üç kişinin ölümüne neden olan bir kaza sırasında Autopilot’ta çalışıyor olabilecek 2022 Tesla Model S’nin karıştığı bir kazayı araştırıyor.

Otopilot, Tesla’nın direksiyon, hızlanma ve otomatik frenleme gibi otomatik işlevleri gerçekleştiren gelişmiş sürücü destek sistemidir (ADAS). Bloomberg haberi ilk kez bildirdi.

Bu ayın başlarında meydana gelen kaza, California, Newport Beach’te Tesla kaldırıma çarptığında ve inşaat ekipmanlarına çarptığında meydana geldi. arabayı terk etmek. Bu, Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) tarafından araştırılan ve tümü potansiyel olarak Otopilot ile ilgili olan 30’dan fazla kazadan biridir. Elektrikli araç şirketinin ADAS’ını içeren 2016’dan bu yana Tesla’ya yönelik 35 özel kaza soruşturmasından yalnızca üçünde Autopilot reddedildi.

Bu soruşturmalarda toplam 14 kaza ölümü rapor edildi.

Bu ayki çarpışma, NHTSA’nın Autopilot gibi ADAS sistemlerine yönelik özel kaza soruşturmasında yer alan 42. çarpışma, 2016’da Florida’da Otopilot’u etkinleştirmiş başka bir Tesla Model S’nin karıştığı ölümcül bir kazadan sonra başlayan bir soruşturma.

Tesla’nın web sitesinde “Mevcut Otopilot özellikleri aktif sürücü denetimi gerektirir ve aracı otonom yapmaz” derken, şirketin markası sürücüleri araçlarının yetenekleri konusunda yanıltmakla suçlanıyor. Şirket, Tesla’nın daha yeni, daha gelişmiş ADAS’ı olan Autopilot ve “tam kendi kendine sürüş yazılımı” gibi isimleri seçerek, teknolojisinin hiçbir yerde tam kendi kendine sürüşe yakın olmamasına rağmen, sürücüleri yanlış bir güvenlik duygusuna kaptırıyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/18/nhtsa-probes-tesla-autopilot-crash-that-killed-three-people/

Yorum yapın