New York’un Kripto-Madencilik Patlamasını Yavaşlatma Teklifi Üzerine Savaş Tezgahları


ALBANY, NY – Ülke genelinde bazı eyaletler, iş yaratma ve teknoloji endüstrisindeki ayaklarını genişletme umuduyla vergi teşvikleri sunarak kripto para madenciliği şirketlerini dükkan açmaya ikna etmeye çalışıyor.

New York’ta milletvekilleri farklı bir yöne hareket ettiler: 2022 oturumunun azalan saatlerinde, Eyalet Yasama Meclisi geçen hafta beklenmedik bir şekilde, özellikle fosil yakıt yakmada yeni kripto para birimi madenciliği izinlerine iki yıllık bir yasak koyacak bir yasa tasarısını onayladı. bazı işletmelerin enerji yoğun faaliyete güç sağlamak için yeniden tasarladığı tesisler.

New York’u böyle bir moratoryumu yürürlüğe koyan ilk eyalet yapacak çığır açan mevzuat, diğer eyaletlerdeki veya federal düzeydeki düzenlemeleri etkileme potansiyeline sahip.

Tasarının geçişi, gelecekteki kripto para biriminin çevresel bir maliyeti olacağını savunan sol eğilimli milletvekilleri, iklim aktivistleri ve hatta şarap üreticilerinden oluşan bir taban koalisyonunun elinde gelişen, derin cepli bir endüstri için önemli bir yenilgiye işaret etti. madencilik

Moratoryuma karşı çıkan bir endüstri grubu olan Blockchain Association’ın New York’taki baş temsilcisi John Olsen, “Diğer mavi eyaletler, çevre lobisinin çabalarına dayanarak potansiyel olarak bu tür yasalar çıkarabilir” dedi. “Bu kesinlikle bir endişe.”

Ancak, Hükümet Kathy Hochul’un tasarıyı imzalayıp imzalamayacağı belli değil. Kripto para endüstrisinin, onu önlemi reddetmeye ve Albany’deki diğer endüstri dostu düzenlemeleri etkilemeye ikna etme çabalarına büyük yatırım yapması bekleniyor.

Bayan Hochul’un kampanyası, Niagara Şelaleleri’nin kuzeydoğusunda küçük bir kasaba olan Massena, NY’deki eski bir alüminyum fabrikasının arazisinde kripto madenciliği operasyonu yürüten Coinmint’in CEO’su Ashton Soniat’tan şimdiden 40.000 dolar aldı.

Bayan Hochul’un bu ay başlıca iki rakibiyle karşı karşıya olan vali yardımcısı Antonio Delgado’ya çok daha büyük bir siyasi hediye gitti. Büyük bir kripto para borsası olan FTX’in kurucusu tarafından desteklenen süper bir PAC, eyalet başvurularına göre son birkaç hafta içinde kampanyasını desteklemek için dijital reklamlara yaklaşık 1 milyon dolar harcadı.

Süper PAC sözcüsü Michael Levine, yalnızca pandemi hazırlık önlemlerini destekleyeceğine inandığı adayları desteklemeye odaklandığını söyledi. Ancak eyalet çapında yayınlanan beş reklam, Bay Delgado’nun iklim değişikliği, altyapı, kürtaj ve okullar konusundaki çalışmalarını da vurguluyor.

Firma ayrıca eyalet kayıtlarına göre, eyalet hükümetine kripto para birimi düzenlemeleri konusunda lobi yapmak için bir danışmanlık firması olan Hinman Straub’a ayda 12.000 dolar ödüyor. FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried, yaptığı açıklamada şirketin bir güven sözleşmesi için başvurdu New York’ta faaliyet göstermek ve uygulaması hakkında düzenleyicilerle görüşmelerde bulundu.

28 Haziran’da ön seçimle karşı karşıya olan ılımlı bir Demokrat olan vali, çevre aktivistlerinin ve partinin sol kanadının önceliği olan tasarıyı imzalayıp imzalamama konusunda kararsız kaldı. Bayan Hochul muhtemelen 31 Aralık’a kadar bir karar vermek zorunda kalmayacak.

Bayan Hochul Salı günü Manhattan’da düzenlediği basın toplantısında, “Tüm faturalara çok çok yakından bakacağız” dedi. Önümüzdeki altı ayda yapacak çok işimiz var” dedi.

Bayan Hochul daha önce, moratoryum konusunda “açık fikirli” olduğunu, ancak aynı zamanda madencilik operasyonlarının çoğunun dayandığı şehir dışı topluluklarda iş yaratılmasını engelleyebilecek yasaları çıkarmamaya da dikkat ettiğini söylemişti.

Bitcoin madenciliği, Bitcoin ekonomisi için gerekli bir doğrulama sürecidir. Güçlü bilgisayarlar Bitcoin ağına bağlanır ve işlemlerin meşruiyetini doğrulamak için karmaşık matematiksel görevleri yerine getirerek, saniyede kentilyonlarca sayısal tahminde bulunur. Bu hizmetin bir ödülü olarak, dijital madenciler bilgisayarları çalışır durumda tutmak için finansal bir teşvik sağlayan yeni Bitcoinler alırlar.

Bitcoin’in ilk yıllarında, bir kripto meraklısı evde yazılım çalıştırarak madeni paralar çıkarabilirdi, ancak dijital varlıklar daha popüler hale geldikçe, Bitcoin üretmek için gereken güç miktarı arttı.

Kripto para birimlerinin değeri arttıkça, Bitcoin madenciliği büyük bir endüstri haline geldi. Riot Blockchain ve Marathon Digital Holdings gibi yüz milyonlarca dolar değerinde halka açık kripto madenciliği şirketleri var. Tahminler farklılık gösterse de, alt meclisteki tasarıya sponsor olan Demokrat Meclis Üyesi Anna Kelles’e göre, New York’ta ya tam olarak faaliyete geçen ya da yıl sonuna kadar olabilecek 19 maden işletmesi var gibi görünüyor.

Demokratik Kontrollü Eyalet Yasama Meclisi tarafından geçirilen önlem, hizmet dışı bırakıldıklarında New York’taki en eski, en kirli fosil yakıt tesislerinden bazılarını yeniden kullanmak isteyen kripto madenciliği şirketlerini dar bir şekilde hedeflemeyi amaçlıyor.

Önümüzdeki iki yıl boyunca, tasarı, kripto madenciliği için “sayaç arkasında” elektrik üretmek için fosil yakıtlı santralleri kullanan yeni projelere bir moratoryum yerleştirecek ve devletin endüstrinin etkisini incelemesini gerektirecek.

Bayan Kelles, “Tasarı imzalanmasındaki herhangi bir gecikme, devletimizi birçok eski, verimsiz, emekli elektrik santralinin satın alınması ve özel kâr için konsolide kripto madenciliği operasyonları için yeniden çalıştırılması konusunda ciddi bir risk altına sokuyor” dedi.

Önerilen yasak, moratoryumun ülke çapında benzer düzenlemelerin öncüsü olabileceğinden endişe eden ulusal kripto para birimi endüstrisi gruplarından ve yeni başlayan endüstriyi haksız yere hedef aldığını söyleyen bazı milletvekillerinden yoğun muhalefet gördü.

Endüstri, diğer eyaletlerde daha sıcak bir şekilde karşılandı ve bu, yasağın bazı muhaliflerinin New York’ta madencilikle ilgilenenlerin basitçe yer değiştirebileceğini iddia etmelerine yol açtı. Geçen yıl, Kentucky bir vergi teşvikleri yaratan fatura çifti kripto madenciliği şirketleri için. Mevzuat önerilen Ocak ayında Illinois’de, orada dükkan açan madencilik şirketlerine teşvikleri genişletmek için bir eyalet yasasını değiştirecekti. Ve Texas ve Georgia, sektöre karşı dostane tavırlar benimsedi.

Bir endüstri savunma grubu olan Dijital Ticaret Odası başkanı Perianne Boring yaptığı açıklamada, “Yasama Meclisinin New York’taki Bitcoin madencilerine moratoryum uygulamak için oy vermesi utanç verici” dedi. “Bu, devlet için önemli bir gerileme ve teknoloji ve küresel finansal hizmetlerde lider olarak geleceğini boğacaktır.”

Tasarı Nisan ayında Meclis’ten geçmişti, ancak Senato’da haftalarca durmuştu, ta ki beklenmedik bir şekilde yeniden canlandırılıncaya ve Senato’nun çılgın lobi çalışmaları ve gece geç saatlerde yapılan tartışmaların ardından Cuma sabahı erken saatlerde oturumdan çıkmasından hemen önce kabul edilene kadar.

Tasarıya sponsor olan Brooklyn’den Demokrat Senatör Kevin Parker, bunun endüstrinin cesaretini kırmak için tasarlanmadığını söyledi. “Eğer insanlar New York eyaletinde kripto para madenciliği yapmak istiyorlarsa ki buna çok açığım, o zaman bunu sürdürülebilir bir şekilde yapmalıyız” dedi.

New York’taki mevzuat, Çin’in geçen yıl kripto madenciliğini çökerterek bazı operasyonları Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınmaya zorlamasından sonra geldi. Bazı madenciler artık bozulan kömür santrallerini canlandırmakveya bilgisayarlarına güç sağlamak için düşük maliyetli doğal gaz kullanarak.

New York’ta, bu tür işletmeler için mevcut olan alanlar, eyaletin her yerine dağılmış, eyaletin en kirletici ve verimsiz santralleri arasında yer alan eski enerji santralleridir. Bunları yeniden başlatmak, bu kapatmaların elde ettiği sera gazı emisyonlarındaki azalmaları tersine çevirecektir. Bu, devletin yasal olarak yerine getirmek zorunda olduğu iklim hedeflerine doğru ilerlemesini yavaşlatacak ve zaten programın gerisinde kaldığına dair artan endişeler arasında.

Tasarı, şebekeden elektrik çeken kripto madenciliği projelerini etkilemeyecek. Ancak bazı destekçiler, devlet iklim hedeflerini karşılamak için evleri, binaları ve arabaları elektriklendirmeye çalışırken değerli elektriği toplayacağı için bunların da yasaklanması gerektiğini söylüyor.

Moratoryum da etkilemez Greenidge’de çok tartışılan proje gibi mevcut projelerSeneca Gölü’nde, çevredeki Finger Lakes bölgesindeki sakinler ve turizm işletmeleri, benzer projelerin kök salmasını önlemek için tasarıyı desteklese de.

Bayan Kelles’e göre, evlerinden çalışan bireyler gibi butik kripto madencileri de etkilenmez; bu, kriptonun marjinalleştirilmiş insanlara potansiyel faydasını korumak anlamına gelen önemli bir ayrımdır.

Senato, geçen yıl kripto para birimi moratoryum faturasının daha geniş bir versiyonunu geçirmişti, ancak Meclis’te yeterli çekişi elde edemedi. Moratoryum önerisi, eyalet milletvekilleri için bir seçim yılında 2022’de yeniden ortaya çıktığında, çevre grupları baskılarını yeniledikçe ve kripto para birimi endüstrisi kendi lobi güçlerini düzenlemeye başladığında, hızla önemli bir konu haline geldi.

Soldan gelen potansiyel ön seçimlerle karşı karşıya olan bazı Demokratlar, bu ve diğer çevre yasalarını desteklemek için baskı altında kalırken, diğerleri, işleri öldüreceğini ve diğer enerji yoğun endüstrileri kancadan kurtarırken haksız bir şekilde bir endüstriyi hedef alacağını savunarak, buna şiddetle karşı çıktılar.

Moratoryuma karşı çıkan Rochester’dan Demokrat Eyalet Senatörü Jeremy Cooney, “Üyelerin çoğunluğunun hala endüstriyi ve teknolojiyi anlamadığını düşünüyorum” dedi. “Bu kripto para biriminden daha büyük. Bu, New York’un iş yapmak ve gelişen teknolojilerle meşgul olmak için açık ve davetkar bir yer olup olmayacağıyla ilgili.”

İki ulusal gruptan (Blockchain Derneği ve Dijital Para Grubu) lobiciler de benzer mevzuatın ülke çapında yayılmasını önlemek için yasanın yenilmesini gerekli görerek kendilerini New York’taki tartışmaya dahil ettiler.

Öyle olsa bile, çevreci gruplar yaygara koparmaya devam etti ve Senato’daki meslektaşlarını arayıp onlara doğrudan lobi yapmaları için mesaj atan Bayan Kelles de öyle yaptı.

Yukarı Manhattan’dan üst düzey bir Demokrat olan Senatör Liz Krueger, aynı zamanda meslektaşlarını arayıp oylarını değiştirmeye ikna etmeleri için mesaj attığını ve Perşembe gecesi Eyalet Başkenti’nde diğerlerine şahsen lobi yaptığını söyledi.

“Kripto para birimi alanına giren akıllı girişimciler, çevremizi yok etmiyorlarsa daha iyi bir fare kapanı inşa edebileceklerini ve bunu satın almamızı sağlayacaklarını anlayacaklar” dedi.

Anne Barnard raporlamaya katkıda bulundu.Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/06/07/nyregion/cryptomining-ban-ny.html

Yorum yapın