New York, paketlerde boğuluyor


E-ticaret teslimat trafiğindeki artışı fark eden dönemin belediye başkanı Bill de Blasio, Kasım 2021 bütçesinde bu paketleri kamyon yerine feribotla “mavi otoyol” üzerinden göndermek için 38 milyon dolar ayırdı. “İklim değişikliğiyle mücadele etmenin en iyi yollarından biri, büyük kamyonların egemen olduğu bir toplum ve ekonomiden uzaklaşmaktır” dedi. söz konusu 2021’in sonlarında.[A]ve bugün New York ve Amerika’daki gerçek bu: 18 tekerleklilerin saltanatı. Bu üstün; her yerde ve geleceğimiz için bir tehlike.”

Teslimat kamyonu tıkanıklığını azaltmaya yönelik diğer girişimler ortaya çıktı. Örneğin, kargo bisikletleri ve teslim edilen her “gerekli olmayan” paket için olası 3 $ ek ücret var. Kilitli dolaplar da önemli bir oyuncudur; Kapıdan kapıya zahmetten tasarruf etmek için teslimat yerlerini merkezileştirerek “son mil” sorununun veya teslimat sürecinin son ayağının üstesinden gelinmesine yardımcı olurlar. Amazon’a özel dolaplar 7-Elevens, Rite-Aids, Whole Foods pazarları ve Chase Banks’te yaşıyor. Stowfly gibi perakendeciden bağımsız soyunma hizmetleri de mevcuttur. Şirketin kilitli dolapları, daha küçük anne ve baba mağazaları da dahil olmak üzere çeşitli yerlerde bulunabilir. Stowfly CEO’su Sid Khattri, yaklaşımın aynı anda iki sorunu çözdüğünü söylüyor: yerel işletmelere “fiziksel perakendenin ölmekte olduğu bir zamanda ekstra gelir elde etmelerine ve yaya trafiği elde etmelerine” yardımcı olurken e-ticaret dağıtımını merkezileştirmek.

New York’ta bir mimarlık firması olan WXY’de çalışan David Vega-Barachowitz, geri adım atıp parsel sorununu tarihsel bağlama oturtmanın faydalı olduğunu söylüyor. Kentin paket sorunu sadece sıkışık sokaklar veya kaynakların verimsiz dağılımı ile ilgili değil, diyor. Daha ziyade, 1950’lerde banliyö alışveriş merkezlerinin şehir merkezleriyle rekabet etmeye başladığı zamana benzer bir başka kolaylık krizi. “Ana amacı kapınızdan çıkıp gitmek, bir karton süt almak, kitapçıya gitmek, sinemaya gitmek vb. olan bir şehirde yaşıyoruz” diyor ve “kolaylık kültürü bunların hepsini tehdit ediyor” diyor. ”

New York Şehri Ulaştırma Departmanında analitik direktörü Arthur Getman da aynı fikirde. “New York’a gelen birçok insan ‘Amerikan Rüyası’ zihniyetini getiriyor” diyor, ancak sorun şu: bu rüya büyük ölçüde banliyölere dayanıyor. Şehirde bunun için – herkesin sahip olması için – yer yok. onların ev, onların çim, onların araba ve onların şey. Toplu ulaşımı, bisiklet yolları, kaldırımları, parkları ve apartmanlarıyla New York, paylaşım için yapılmıştır.

Şehir planlamacılarından herkese apartman yöneticileri e-ticaretin yükselişiyle başa çıkmakta olan Holguín-Veras, verileri yıllarca inceledikten sonra, “Yapılan tüm satın almaların yüzde kaçı gerçekten acildir?” diye sormadan edemiyor.

Sarah Simon New York’ta yaşayan serbest çalışan bir multimedya gazetecisidir.Kaynak : https://www.technologyreview.com/2022/07/12/1055161/new-york-city-packages/

Yorum yapın