Netlify, Jamstack İnovasyon Fonu ile ödeme yapıyor


Netlify, Jamstack geliştirmeyi etkinleştirmeye yardımcı olmak için geliştirici odaklı bir hizmet oluşturma çabalarından dolayı milyonlar topladı. Şimdi, Netlify, Jamstack İnovasyon Fonu için ilk yatırım turunu bugün açıklayarak, bunu ileriye götürmek istiyor.

çöp yığını web uygulamaları için Javascript, API’ler ve İşaretlemeyi (Jamstack’teki JAM) entegre eden gelişmekte olan bir geliştirici yığınıdır. Netlify, Jamstack alanındaki öncüler arasında yer alıyor ve Kasım 2021’de D serisi finansman turunda 105 milyon dolar topladı ve şirkete 2 milyar dolarlık bir değerleme sağladı.

Netlify platformu, geliştiricilere, büyüyen bir araç ekosistemi ile oluşturulmuş Jamstack uygulamalarını dağıtmak ve yönetmek için bir hizmet sağlar. Ekosistemin büyümesine yardımcı olmak için Netlify, Jamstack İnovasyon Fonu’nu 10 farklı girişimin her birine 100.000 dolarlık yatırımla başlattı. Yatırımlar, girişimlerin daha geniş bir şekilde ortaya çıkmasına yardımcı olmak ve nihayetinde Netlify gibi Jamstack platformlarına daha fazla yetenek sağlamak amacıyla Netlify’ın danışmanlık ve destek hizmetleriyle tamamlanıyor.

İlk finansman turundaki 10 girişim şunları içerir: keski vuruşu veri platformu; katip kimlik doğrulama; Debriyajküçük işletmeler için Jamstack geliştirmesi sağlayan ; devlet yönetim firması dışbükey; GraphQL ağ satıcısı Şekil almak; veritabanı çoğaltma firması Snaplet; Vue.js çerçeve satıcısı NuxtLabs; bağış toplama aracı satıcısı Everfund; arka uç mobil uygulama sağlayıcısı Dicle Verileri; ve JavaScript çalışma zamanı platformu satıcısı deno.

Netlify’ın kurucu ortağı Christian Bach, VentureBeat’e verdiği demeçte, “Web geliştiricilerine daha iyi bir şekilde oluşturmaları için araçlar sağlayan şirketlere çok odaklanıyoruz” dedi. “Yatırım yaptığımız şirketlere bakarsanız, hepsi modern web için Jamstack ile birleştirilebilir bir şekilde oluşturma yeteneklerini ileriye taşıyan bir tür hizmet sağlıyorlar.”

Deno, JavaScript’i yeniden tasarlamak istiyor

Netlify’ın yatırım yaptığı tüm şirketler yeni kurulmuş olsa da, bazıları yolculuklarında diğerlerinden biraz daha ileride. Böyle bir satıcı, 21 Haziran’da 21 milyon dolarlık bir finansman sağladığını açıklayan Deno’dur. Netlify, Sequoia tarafından yönetilen turda küçük bir katılımcıydı.

Netlify ayrıca, 19 Nisan’da duyurulan Netlify Edge Functions hizmetini güçlendirmeye yardımcı olan temel JavaScript çalışma zamanı teknolojisi olarak Deno’yu platformunda zaten kullanıyor.

Bach, “Herkes her şeyi sonuna kadar zorluyor, bu web için büyük bir trend, ancak bakarsanız, orada birçok tescilli standart var” dedi.

Bach, Deno’nun açık kaynaklı bir teknoloji olduğunu ve açık geliştirme topluluğu olmaktan yararlandığını kaydetti. Deno’nun, web sitesi kodunun ve uygulamaların çalıştığı her yere bir JavaScript çalışma zamanı yerleştirme yeteneğiyle, web geliştiricilerinin JavaScript ile yazılım oluşturmasını kolaylaştırdığını da sözlerine ekledi.

Deno’nun JavaScript motoru ayrıca, herhangi bir dilde yazılmış kodun aynı çalışma zamanı motorunda çalışmasını sağlayan yeni bir açık standart olan WebAssembly’ı da destekler. Bach, kendi görüşüne göre WebAssembly için henüz erken olduğunu ve teknolojinin nereye varacağını görmekten heyecan duyduğunu söyledi.

Jamstack uygulamalarına daha fazla veri getirme

Netlify’ın yatırım yaptığı şirketlerde açıkça görülen ana temalardan biri, web uygulamalarının verilere bağlanmasına yardımcı olma ihtiyacıdır.

Chiselstrike böyle bir başlangıçtır. Merkezi Londra, Ontario, Kanada’da bulunan Chiselstrike, 2021’de kuruldu ve bir hizmet olarak arka uç uygulama yetenekleri sağlıyor. Yine 2021’de başlatılan Almanya, Berlin merkezli Snaplet, Jamstack geliştiricilerinin PostgreSQL tabanlı veritabanlarına kolayca erişmesine yardımcı olarak farklı bir sorunu çözmeye çalışıyor. Bach, web geliştiricilerinin genellikle veritabanlarıyla mücadele edebileceğini ve bir Jamstack dağıtımının içindeki süreci basitleştirmeye yardımcı olması gerektiğini kaydetti.

Veriler ayrıca API’ler (uygulama programlama arayüzleri) yoluyla Jamstack uygulamalarına gelir. REST API protokolü bugün web genelinde yaygındır, ancak yerini yeni ortaya çıkan GraphQL API standardı almaya başlamıştır. Netlify, web geliştiricilerinin GraphQL’den faydalanmasını kolaylaştırmak amacıyla 2017 yılında Brooklyn’de kurulan GraphQL girişimi TakeShape’e yatırım yapıyor.

Netlify, GraphQL dünyasına yabancı değil. Netlify, Kasım 2021’deki finansman duyurusunun yanı sıra GraphQL satıcısı OneGraph’ı satın aldığını da duyurdu.

Bach, “Netlify, GraphQL’nin kesinlikle gerekli bir API teknolojisi olduğu konusunda çok güçlü bir görüşe sahip” dedi.

Geri vermek ve ileri ödemek

Netlify’ın yatırımlarının hedefi Jamstack geliştiricilerinin etkinleştirilmesine yardımcı olurken, aynı zamanda biraz farklı bir platform olan Everfund’a da yatırım yapıyor.

“Everfund aslında bir Şerit, ancak bağışlar için, ”dedi Bach. “Kar amacı gütmeyen bilgiler, birçok geliştiricinin gerçekten dokunduğu bir şeydir.”

Bach, pandemi sırasında her türden bağış pazarının çoğunlukla çevrimiçi olduğunu söyledi. Ona ve Everfund’a açık hale gelen şey, bağış işlemlerini mümkün kılmak için açık bir platforma ihtiyaç olduğudur.

Bach, “Bütün bu endüstri, işleri nasıl yaptıklarına dair büyük bir yenilenme ve kar amacı gütmeyen kuruluşların web’de bir şeyler sunmasını mümkün olduğunca kolaylaştırmak için gerekiyor” dedi. “Bence Everfund’un bunun için harika bir vizyonu var.”Kaynak : https://venturebeat.com/2022/07/12/netlify-pays-it-forward-with-jamstack-innovation-fund/

Yorum yapın