Netflix şovuna ilham veren 12 başlık


Milli Bobby Brown Stranger Things 4. sezonda Eleven rolünde 1

Netflix’teki Stranger Things, klasik filmlere referanslarla doludur; bu, dizinin hayranı olup olmadığınızı kontrol etmek için Stranger Things gibi tonlarca film olduğu anlamına gelir. Popüler yayın serisinin son sezonuna geldiğimize göre, şimdi geri dönüp Stranger Things’e ilham veren bazı filmlere bakalım.

Duffer Kardeşler tarafından yaratılan Stranger Things, küçük bir kasaba Indiana’da bir grup çocuğu, nostaljik esintili 1980’lerde şeytani güçlerle savaşıyor. Gençlerden birinin gizemli güçleri var ve karanlık hükümet ajanlarından kaçarken arkadaşlarını korumak için kötülerle savaşıyor. Sadece Stranger Things referanslarıyla uğraşırken adil olduğu gibi, bir sürü Steven Spielberg ve Stephen King ile karşılaşacağınız konusunda uyarılırsınız.

Ödeme: Netflix’teki en iyi korku filmleri

Öyleyse, Stranger Things’e ilham veren en iyi filmlerden bazılarının listesi için okumaya devam edin. Ve henüz izlemediyseniz, aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Netflix şovuna göz atabilirsiniz.

Netflix simgesi

Netflix

Netflix, dünya çapında 200 milyondan fazla abonesiyle hala önde gelen premium akış hizmetidir. Stranger Things, The Witcher, Bridgerton ve çok daha fazlası dahil olmak üzere her zaman büyüyen orijinal film ve dizi listesi de dahil olmak üzere, izlemek için binlerce film ve TV şovu sunuyor.


Stranger Things benzeri filmler


Ateş Başlatan (1984)

Genç Drew Barrymore, Firestarter'da yanan bir adamı izliyor - yabancı şeyler gibi filmler

Firestarter, Netflix şovundaki Eleven ve ABD hükümetiyle olan paralellikleri nedeniyle Stranger Things gibi en sık alıntılanan filmler arasında yer alıyor. Gizemli deneylere boyun eğen bir çift, kızlarının zihniyle yangın çıkarma yeteneğini geliştirdiğini keşfeder. Şimdi, onu The Shop olarak bilinen bir ajanstan korurken oluşturduğu tehlikeyle başa çıkmak zorundalar. Şu anda 2022 remake izleyebilirsiniz Tavus kuşu üzerinde.


ET Dünya Dışı (1982)

ET The Extra Terrestrial'da bir kız ET'yi öpüyor - yabancı şeylere ilham veren filmler

Stranger Things için en belirgin planlardan biri olan ET, bir grup ortabatılı çocuğun Dungeons & Dragons oynadığı, bisikletlerine bindiğini ve yanlışlıkla Dünya’da geride bırakılan ve eve dönmek için yardıma ihtiyacı olan bir uzaylı olan arkadaşlarını korumak için hükümetin kötü adamlarından kaçtığını görüyor. Bu Steven Spielberg klasiği, Stranger Things’in 1. sezonunda açıkça yeniden yaratılan ikonik sahneleri içeriyor.

Tavus kuşu logosu büyük

tavuskuşu

NBCUniversal’in Peacock yayın hizmeti, canlı haberler ve sporun yanı sıra isteğe bağlı olarak yayınlanabilecek çok sayıda harika film ve TV şovu sunar. Hepsinden iyisi, içeriğinin çoğunu ücretsiz olarak izleyebilir veya aylık yalnızca 4,99 ABD dolarından başlayan ücretli bir abonelikle tamamını izleyebilirsiniz.


Şey (1982)

The Thing'deki Kurt Russell - Stranger Things gibi filmler

Paranoya, Stranger Things’de derinlere iniyor. Kötü canavarlar ve diğer büyük kötüler de öyle. Bu, onu John Carpenter’ın 1982 başyapıtı The Thing ile mükemmel bir uyum kılıyor, ekranda görünen Will’in The Thing posterinden bahsetmiyorum bile. Bu bilimkurgu korku klasiğinde, Antarktika’da bir grup bilim insanı, farklı canlı organizmaların şeklini alabilen, yani herhangi bir yerde olabileceği ve herhangi birine benzeyebileceği anlamına gelen uzaylı bir yaşam formu tarafından terörize edilir.

Poltergeist - yabancı şeylere ilham veren filmlerde bir kız bir palyaço mankeninin yanında oturuyor

Yönetmen Tobe Hooper ve yapımcı Steven Spielberg’den perili bir ev simgesi olan Poltergeist, Stranger Things’in her yerinde parmak izlerini taşıyor. Freeling ailesi, evlerinde gizemli bir ruh tarafından terörize edilir. Doğaüstünün ilk belirtileri iyi huylu ve hatta eğlenceli olsa da, Freelings’in en küçük kızı kaybolana ve poltergeistin ona ne yaptığını bulmaları gerekene kadar olaylar giderek daha uğursuz hale gelir.

titreme logosu

Titreme

Bu korku akışı hizmetiyle çığlık atma zamanı

Korku filmi hayranları, Shudder akış hizmetiyle izleyecek çok şey bulacaklar. Sizi özünden soğutmak için klasik ve çağdaş korku filmlerinden oluşan bir koleksiyon sunuyor.


o (1990)

Pennywise, It 1990'da bir oluğun içinden gülümsüyor - yabancı şeyler gibi filmler

Stephen King’in en çok satan kitabından uyarlanan 1990 mini dizisi, orta batıdaki kasabalarında doğaüstü bir düşmanla karşı karşıya kaldıklarında, ortadan kaybolan bir çocuk ve cevaplar arayan bir grup çocuğu içeriyor. Stranger Things ile oldukça basit paralellikler sunuyor. Ayrıca 2017 uyarlaması, Stranger Things’in ilk sezonundan bir yıl sonra, Stranger Things’in Finn Wolfhard’ı ana çocuklardan biri olarak seçerek referansların iki yönlü olmasını sağlayarak bizi tam bir çember haline getiriyor.


Çeneler (1975)

Jaws'ta Roy Scheider - Stranger Things gibi filmler

Çeneler, Stranger Things gibi filmler arasında garip bir katılım gibi görünebilir, ancak dizi, Spielberg’in klasik köpekbalığı filminden oldukça fazla etkileniyor. Duffer Kardeşler söylediler ilham çekti Köpekbalığından 1. sezonda Demogorgon’u nasıl betimlediklerini anlatıyor. Ve Stranger Things 3’teki Belediye Başkanı Larry Kline, Amityville Belediye Başkanı Larry Vaughn ile bazı benzerlikler taşıyor. En ödüllendirici paralelliklerden biri, en iyiyi isteyen ve üst düzeylere karşı gizli amaçlarla mücadele eden çok çalışan bir Sherrif’in tasviridir. Hopper, birçok yönden, Jaws’ın Martin Brody’si gibi klasik bir kahramandır, ancak kenarlarda biraz daha pürüzlüdür.


Üçüncü Türden Yakın Karşılaşmalar (1977)

Üçüncü Türden Yakınlaşmalar

Close Encounters of the Third Kind, Steven Spielberg’in en iyi filmleri arasında yer almasının yanı sıra, Stranger Things için sık sık alıntılanan bir ilham kaynağıdır. Bir grup insan, evrende akıllı yaşamın var olduğuna ve Dünya’ya gelmiş olabileceğine ikna olduklarında UFO’ları araştırmaya kararlıdır. Will’in Stranger Things 2. sezondaki Mind-Flayer vizyonları, filmdeki ikonik görüntülerden yararlanıyor ve doğaüstü şeylere takıntılı olarak garip davranan ebeveynler ve yetişkinlerin yinelenen mecazları, Richard Dreyfus’un Roy Neary’siyle bağlantılara sahip, her an temas kurmaya kararlı. maliyet.


Aptallar (1985)

çocuklar The Goonies'de bir hazine haritasına bakarlar - Stranger Things gibi filmler

80’lerin mükemmel bir macera filmi olan maceraperest inekler, The Goonies burada oldukça açık bir seçim. Geliştiricilerin mahallelerini yok etmelerini engellemek isteyen bir grup çocuk, bir korsan hazine haritası bulur. Ganimet bulmaya kararlı bir şekilde, yollarında ölümcül düşmanlar ve engellerle karşı karşıya kalan bir yeraltı mağarasından geçerler.

HBO Max logosu

HBO Maks.

HBO Max, Yüzüklerin Efendisi, DC Comics süper kahramanları ve daha fazlası gibi Warner Bros yapımı filmler ve TV şovları için evinizdir. Aynı zamanda başka hiçbir yerde bulunmayan yeni ve orijinal filmlerin ve şovların da evidir.


Yanımda Kal (1986)

Benimle kal

Stranger Things’in kalbindeki dostluklar, Stephen King’in romanından uyarlanan Stranger Things gibi başka bir film olan Stand By Me’deki dostlukları da yansıtıyor. Dört arkadaş, hayatlarını ve arkadaşlıklarının doğasını sonsuza dek değiştirecek bir maceraya atılırlar. 1950’lerin Oregon’unda tren raylarının yakınında bir ceset olduğunu duyan çocuklar, bir anlığına bakmayı umarak dışarı çıkarlar.


Hayalet Avcıları (1984)

hayalet avcıları

Stranger Things 2’de çocuklar Cadılar Bayramı için Ghostbusters kılığına giriyor. 80’lerin inekleri için doğal bir seçim ama aynı zamanda şovun birçok temasını ve tonunu da yansıtıyor. Yani, Stranger Things, Ghostbusters’ı harekete geçiren komedi ve doğaüstü korku karışımından yararlanıyor. New York’ta, işsiz bilim adamları Hayalet Avcıları olmaya karar verirler, bir ücret karşılığında paranormal güçlerle savaşırlar ve şehirdeki kıyamet olayını durdurarak bu süreçte kahraman olurlar.


Parlayan (1980)

Danny Torrence, The Shining'de halı üzerinde oyuncaklarla oynuyor

The Shining, Stranger Things’e birkaç düzeyde açıkça ilham veren bir film. Eleven’ın yetenekleriyle boğuşan yolculuğu, en azından kısmen Danny Torrance ve onun “Parlayan” yeteneklerine kadar uzanabilir. Ayrıca Joyce Byers’ın 1. sezonda Will’i ararken, Jack Torrance’ın ailesine saldırırken yaptığı gibi, evine bir balta götürerek aklını kaybettiğini görüyoruz. Stranger Things, Joyce’un ailesini korumak için hareket ettiğini göstererek, Shining’in bir eşin veya ebeveynin şiddete dönüşmesinin dehşetini keşfetmesini alt üst ediyor, ancak görüntüler, Stanley Kubrick’in 1980’deki muhteşem filmine bağlanan akıldan çıkmayan bir kopukluk ekliyor.


Elm Sokağında Bir Kabus (1984)

A Nightmare on Elm Sokağı'nda Nancy banyoda Freddie tarafından saldırıya uğradı.

A Nightmare on Elm Street ve ikonik katili Freddie Krueger, Duffer Brothers’a bir şekilde ilham vermiş olmalı. Başka neden, Krueger aktörü Robert Englund’u, yıllar önce cinayetler için suçlanan benzer şekilde perili bir figür olarak göstersinler? Elbette bazı önemli farklılıklar var, ancak Elm Sokağı’nda Bir Kabus ve devamı, onları en savunmasız oldukları yerde rüyalarında öldüren bir canavarı, Krueger’ı yenmeye çalışan çocukların hikayelerini keşfediyor. Gençlik merkezli korku, Stranger Things ile mükemmel bir uyum içinde.


Geri dönüp serinin en akılda kalan olay örgüleri ve görüntülerinden bazılarının arkasındaki referanslara göz atmak isterseniz, bunlar Stranger Things’e ilham veren filmlerden sadece birkaçı.

Stranger Things gibi en sevdiğiniz filmler hangileri? Listede görmek istediğiniz birini kaçırdık mı? Yorumlarda bize bildirin.Kaynak : https://www.androidauthority.com/movies-that-inspired-stranger-things-movies-like-stranger-things-netflix-3173870/

Yorum yapın