Netflix 300 kişiyi daha işten çıkardı – personelinin neredeyse %3’ü – Teknolojik Haberler


Video akışı şirketi Netflix, yavaşlayan büyüme ve ekonomik gerileme nedeniyle iş gücünün %3’ünü temsil eden 300 kişiyi işten çıkardığını söyledi. Bu, Mayıs ayında 150 çalışanı işten çıkardıktan sonra, şirketin iki ay içindeki ikinci işten çıkarma çılgınlığı. Nisan ayında, daha geçen Aralık ayında faaliyete geçen yazı kolu Tudum’dan da bir grup çalışanı işten çıkardı.

Netflix Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Bugün ne yazık ki yaklaşık 300 çalışanımızı işten çıkardık” dedi. “İşe önemli ölçüde yatırım yapmaya devam ederken, bu ayarlamaları, daha yavaş gelir büyümemize paralel olarak maliyetlerimizin artması için yaptık. Bir şirket sözcüsü yaptığı açıklamada, Netflix için yaptıkları her şey için çok minnettarız ve bu zorlu geçişte onları desteklemek için çok çalışıyoruz” dedi.

Şirket, işten çıkarılan çalışanların çoğunun ABD dışında olmasına rağmen Asya Pasifik, Latin Amerika ve Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da (EMEA) da kesintiler olduğunu kaydetti.

Netflix, çalışanlarının önemli bir bölümünü işten çıkaran Coinbase, Better.com ve MasterClass gibi uzun bir şirketler listesine katılıyor.

Şirket, ilk çeyrekte 200.000’den fazla abone kaybettiği için bu yıl büyümede barikat kurdu. O sırada firma, ikinci çeyrekte 2 milyon küresel ücretli abone kaybetmeyi beklediğini söyledi. Şirket, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini, covid pandemisini ve şifre paylaşımını yavaşlamaya neden olan başlıca faktörler olarak gösterdi.

Bir yıl önce 512 dolar civarında olan Netflix hissesi, yazı yazılırken 178.93 dolardan işlem görüyor – neredeyse %65’lik bir düşüş.

Şirketin çeşitli girişimler üzerinde çalışarak gelir ve abone sayısını yukarı çekmek. Senaryosuz şovlarını stand-up komedileri gibi canlı yayınlamayı planlıyor. Yeni oyunlar da piyasaya sürerek oyun çabalarını ikiye katlıyor.

Şirket ayrıca, hanenizin dışındaki kişiler hesabınızı kullanıyorsa sizden daha fazla ücret almayı planlıyor. Bu özelliği Şili, Kosta Rika ve Peru’da zaten test ediyor, ancak iyi gitmiyor. Akış hizmeti ayrıca daha geniş bir kitleye ulaşmak için bu yıl reklam destekli bir katman eklemeyi planlıyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/23/netflix-lays-off-300-more-people-almost-3-of-its-staff/

Yorum yapın